Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: Bajorkowicz »

Co dajecie swoim Sumikom karłowatym? Bo ja mrożone robaki w kostkach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O jakim gatunku ryby dokładnie piszesz?
Sumik (sum) karłowaty Ictalurus nebulosus nie jest rybą akwariową ze względu na osiągane przez siebie rozmiary. Spotykamy go jako gatunek inwazyjny (intruz) w naszych wodach w Polsce, określany jest jako szkodnik.
http://marfish.pl/atlas-ryb/124-sumik-karlowaty

Trzymasz ten gatunek w akwarium? Masz na tyle duży zbiornik, czy piszesz o basenie wystawowym?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: Bajorkowicz »

W Europie są małe.

Proponuje przeczytać ten link: https://naturefreakblog.wordpress.com/2 ... karlowaty/

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymasz ten gatunek w swoim akwarium czy piszesz tak ot żeby sobie popisać?

W Polsce zgodnie z doniesieniami sumiki karłowate dorastają do około 30cm, w naszych zimnych wodach.

To, co jest podane w załączonym przez Ciebie linku: "Minimalne akwarium dla sumika amerykańskiego to popularne krewetkarium (tzw. shrimp set) o pojemności 20 l." - jest jednym z największych idiotyzmów, jakie ostatnio czytałam i zakrawa na znęcanie się nad zwierzętami. Nigdy nie polecamy ryb (ŻADNYCH) do tak małego zbiornika, a tutaj piszemy o sumie, rybie potrzebującej sporej przestrzeni dla ruchu. Dla tego gatunku akwarium o długości minimum 150cm to i tak byłoby mało.
Już wstawiłam komentarz pod podanym przez Ciebie tekstem, o ile przejdzie moderację, bo nie jest zbyt przychylny dla autora tekstu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: Bajorkowicz »

Ryba ma nie trzydzieści lecz piętnaście centymetrów i żyje w sześćdziesięcio litrowym akwarium. Oczywiście z pompką.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jaka opieka, taka ryba ;d
phoneix
Posty: 16
Rejestracja: 06 lis 2016 11:34

Post autor: phoneix »

Witam, posiadalem kiedys owe ryby, mialem trzy mlode sztuki zlapane na podrywke, ryby mialy wtedy ok 5-7 cm plywaly w akwarium 240L. Karmilem je innymi rybami typu karas, lubily tez pokarm roslinny oraz tonacy pokarm dla ryb oczkowych. Mialem te zwierzeta przez dwa lata, temperatura w zbiorniku wynosila 26 stopni, dobrze karmione w zadbanym zbiorniku urosly mi do 29-33, oddalem je znajomemu do oczka bo akwarium juz bylo stanowczo za male. Rybki mądre tylko szkoda ze takie szkodniki :P
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: Bajorkowicz »

Chciałbym tylko wiedzieć czy akwarium 60 litrów to w miarę ok dla Sumika karłowatego mającego 15 centymetrów. Bardzo proszę o odpowiedź będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Re: Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: lysy68 »

Bajorkowicz pisze:Chciałbym tylko wiedzieć czy akwarium 60 litrów to w miarę ok dla Sumika karłowatego mającego 15 centymetrów. Bardzo proszę o odpowiedź będę wdzięczny.
w tej chwili to może oki ale za moment jak ci podrośnie to z pokrywą wyskoczy.moim zdaniem dla takiej ryby to co najmniej 400l w górę.znajdź na youtube użytkownika hot1200.zapalony wędkarz i obejrzyj jego filmy z węgorzami i sumem itp a sam sobie odpowiesz na to pytanie
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: BARA »

Bajorkowicz pisze:Chciałbym tylko wiedzieć czy akwarium 60 litrów to w miarę ok dla Sumika karłowatego mającego 15 centymetrów. Bardzo proszę o odpowiedź będę wdzięczny.
Moim zdaniem absolutnie NIE.
Jak pisałam wcześniej, dla tych ryb zbiornik o długości minimum 150cm i więcej.
Przecież w Twoim akwarium nie ma miejsca do pływania...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Co dajecie swoim Sumikom karłowatym?

Post autor: Bajorkowicz »

A co o tym sądzisz phoneix? Jak twoje trzy Sumiki karłowate miały po dwadzieścia centymetrów (razem 60) jeszcze ich nie oddałeś, a wtedy przypadały 4 litry na centymetr ryby (czyli tak jak u mnie). Á propos wywalania klapy mój nie jest taki silny.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przelicznik cm ryby na litr wody to kompletna bzdura. Zgodnie z nim można trzymać np. pielęgnicę o długości 35cm w akwarium 35l...

Sum musi mieć miejsce do pływania, w Twoim akwarium tego nie ma.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bajorkowicz
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2017 9:58
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: Bajorkowicz »

BARA pisze:Przelicznik cm ryby na litr wody to kompletna bzdura. Zgodnie z nim można trzymać np. pielęgnicę o długości 35cm w akwarium 35l...

Sum musi mieć miejsce do pływania, w Twoim akwarium tego nie ma.
. Tylko w twoim przykładzie na litr wody przypada 1 centymetr co jest faktycznie męczeniem ryby. A u mnie jest to 4 razy więcej!
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jak rozumiem rybę 50cm wsadziłbyś do akwarium 200 litrów i nazwał to dobrymi warunkami? xD
ODPOWIEDZ