Pasmo dla roślin.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

wojtass9 pisze:Szkło się nagrzeje.
Zakładając że jest jesień/ zima/ wiosna i mam w mieszkaniu 19*C to byłoby super, zaoszczędziłabym na prądzie :P
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: oldmike »

Pewnie dostanę złotą łopatę.
Najważniejsze długości fal to 435 i 660nm. Związane to jest z maksimum absorpcji przez fotoreceptory roślinne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotoreceptory_roślin
Pokrywa się to z maksymalną absorpcją przez chlorofil a.
Waty, lumeny nie mają znaczenia. Liczy się widmo.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Uff...
Czy w wikipedii jest temat o fotosyntezie roślin zanurzonych w wodzie? - jeśli tak, to wklej proszę linka.
Co się dzieje z falami o długości 435 i 660nm w wodzie? - można oczywiście skorzystać z tej samej wikipedii i porównać rzetelność informacji tam zawartych. Do czego zatem Natura stworzyła resztę długości fal i dlaczego w widmie światła słonecznego są one w określonych proporcjach w zależności od pory dnia? Na jakiej podstawie powstały pojęcia "roślina dnia długiego" i "roślina dnia krótkiego"?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: oldmike »

A jakie to ma znaczenie? Widzisz u siebie w akwa tęczę bo następuje rozszczepienie światła? No chyba nie.
A co ma się dziać z długością fali w wodzie? Ma się zmienić bo wpada do innego środowiska?
A natura jak natura, robi swoje. Wschód i zachód to temperatura barwowa około 4000K czyli więcej czerwonego. Południe to 6500-10000K czyli dominuje niebieski.
Rośliny które są cieniolubne są głownie zbudowane z chlorofilu b, światłolubne z chrolofilu a. I nie wiem na jakiej podstawie powstały pojęcia o których piszesz.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Różnica polega na tym, że nie ma praktycznie żadnych opisów fotosyntezy roślin zanurzonych.
Jedna ze wskazówek jest w książce "kultowej" D. Walstad "Rośliny w akwarium" - nie wiemy jakie światło wykorzystywane jest przez rośliny zanurzone, ponieważ niebieskie jest pochłaniane przed DOC, a czerwone rozpraszane przez wodę.
Na jakiej podstawie stwierdzisz, że opis w wikipedii dotyczy fotosyntezy roślin na lądzie i roślin zanurzonych w wodzie?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: oldmike »

Pewnie dlatego, że są to rośliny wyższe. Różnica polega na braku aparatu szparkowego i innym typie korzenia u roślin wodnych.
Gdybyś się wczytał w fotoreceptory to byś zauważył, że fitochrom czuły jest na światło czerwone i to on odpowiada za cykl dobowy. Roślina wie kiedy zaczyna się dzień i kiedy zbliża się noc.
Światło czerwone rozpraszane? Piszemy o akwariach czy oceanach?
Uważasz, że fotosynteza zależy od środowiska w którym roślina rośnie? Moim zdaniem wprowadzasz niepotrzebne zmienne. Możemy podyskutować które rośliny mają fotosyntezę C3 a które C4. Ale nie uważam, że ma to związek ze środowiskiem w którym rosną.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Zapewne masz dużo racji, jednak nie zgadzam się z tym, że "pasmo dla roślin" to tylko określone długości fali.
Wyznaczanie maksimów absorpcji dokonano w warunkach, które nie występują naturalnie - prześwietlanie roztworu chlorofilu określoną długością fali i badanie absorpcji światła po przejściu przez próbkę - porównuje się obie wartości. Tyle, że w naturze światło pada na roślinę nierozczepione i nie ma roztworów chlorofilu, tylko cały liść.

O tym, dlaczego zwróciłem uwagę na różne środowiska, napisane jest w książce, której tytuł przytoczyłem wyżej:
Cytat, str. 169: "(...) Światło w wodzie jest czymś innym niż światło na lądzie, gdzie dominują fale niebieskie i czerwone. Promieniowanie pod wodą ma szczególne właściwości. Dzieje się tak, ponieważ sama woda (H2O) pochłania światło czerwone, a DOC niebieskie. Roślinom pozostaje do fotosyntezy głównie zielonożółte. (...)"
To dziwne trochę, że biolożka, która napisała całą książkę o chemii wody w akwarium oraz o procesach zachodzących w roślinach zanurzonych poświęciła tylko niecałą stronę o tak ważnym czynniku dla roślin, jakim jest światło. Może czegoś nie wiedziała? A może miała szeroki dostęp do wyników badań i stwierdziła, że mało o tych procesach wiemy?

Kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium, miałem je wyższe niż standardowe i rośliny praktycznie nie rosły. Poradzono mi więc na Forum, abym dokupił sobie drugą świetlówkę, więc poszedłem do akwarystycznego i kupiłem. Gdzie jak gdzie, ale w akwarystycznym mają na pewno specjalistyczne oświetlenie... Okazało się, że rośliny trochę zaczęły rosnąć, potem dokupiłem świetlówkę o większej mocy, zwróciłem też uwagę na barwy światła i zacząłem zadawać pytania "dlaczego".
Aby sobie na takie pytania odpowiadać, założyłem na początku kilka mniejszych zbiorników, zrobiłem sobie do tego oświetlenie i obserwuję, co się w nich dzieje. Obecnie jedno akwarium mam oświetlane diodami o temp. barwowej ok. 4000K - to jest najwyższa temperatura, potem ok. 3000 i do tego dwa kolory zielone (starałem się szukać diod o różnej długości fali ok. 520nm). Nie ma tam innych diod niż o barwie neutralnej, ciepłej i zielonej.
To akwarium jest już długo tak oświetlane, przycinka roślin jest częsta, bo szybko zarasta, mierzę NO3 i PO4 tak od przypadku, aby sprawdzić, czy cokolwiek tam jest i rośliny nie głodują (akwarium na chwilę obecną bez zwierząt, poza ślimakami) jak braknie to dodam rozrobionego KNO3 i KH2PO4.
Obrazek
Oczywiście możemy dyskutować na temat fotosyntezy na poziomie molekularnym, tylko po co. Trzeba to wziąć i samemu sprawdzić :D
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: oldmike »

Masz rację. Maksimum absorpcji to tylko jedna długość fali. Zapewne jest pasmo kilkunasto-kilkudziesięcio nanometrowe które również rośliny wychwytują. Aczkolwiek gorzej.
Wiesz, mam ten problem, że nie łykam wszystkiego co przeczytam w necie. Musi to się sprawdzić u mnie. Ponieważ testowałem rośliny na dużym świetle (w sensie świetlówki T5 o określonym widmie) i wysokim potasie (2-3 razy więcej od Ca) mam swoje przemyślenia odnośnie nawożenia. Czyli pierwiastków makro, mikro, synergizmu i antagonizmów jonowych. I Cię zaskoczę. Większość się sprawdziła w porównaniu do roślin lądowych.

Temperatura barwowa jest myląca. Spójrz na groluxa.
https://aqua-light.pl/t5-24w/548-swietl ... linna.html
barwa światła / temperatura barwowa 8500K
A świeci na czerwono. Pasmo czerwone jest szersze niż niebieskie.

Nigdy nie miałem oświetlenia na ledach. I raczej nie będę miał. Red czy blue nawet nie ociera się o te długości fal o których wspominałem. Rozwiązaniem są diody royal blue czy deep red (far red), lub white z luminoforem. Tylko po co, jak zwykła świetlówka z odbłyśnikiem to załatwia?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Każdy z nas ma własne doświadczenia i właśnie to jest istotą Forum i dyskusji :D
Tak, temperatura barwowa jest myląca, widmo wiele mówi i ja np. skupiłem się właśnie na widmie (diody zielone, światło białe neutralne, ciepłe, w diodach jest to łatwiej dobrać.).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: oldmike »

Eee :-)
3 godziny 9400, 4 godziny 965, 3 godziny 9400. 0,4W/l i HT jak ta lala. Zejdę z azotem do 2ppm i będzie kolorowo.

Swoją drogą, co post wspominasz o DOC. Jaki z tym masz problem? Krasne?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Re: Pasmo dla roślin.

Post autor: krzych_100 »

Niewielki problem z krasnorostami mam, ale specjalnie nie robię z tym nic:
- nie bardzo jakoś trawię "sterylne" akwaria (uważam, że to już nie jest akwarystyka tylko pokaz mody),
- uważam, że zwierzęta najlepiej czują się po prostu w "brudzie" (mam gryzonie i nawet jeśli sprzątać klatkę codziennie, one i tak po swojemu zrobią).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ