pytanie o skalary

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

pytanie o skalary

Post autor: ksyweksto »

Podpinam się do tematu, z racji iż nie mogę znaleźć działu dotyczącego samych skalarow. Mam 3 sztuki, świeżo kupione..jak rozróżnić płeć? Gdzieś wyczytałem o wypukłych czołach.. zauważyłem ze moje sa agresywne, gonią-atakują się, wielkościowe sa podobne Ok 5cm https://postimg.org/image/vx5f9mkht/ te dwa często pływają w pobliżu siebie aczkolwiek ten "większy" często atakuje mniejszego i za nim goni, natomiast ten mniejszy nie daje żyć temu o innych barwach https://postimg.org/image/vpgk7agrt/ często chowa się za roślinami..
Na dodatek chyba moja krewetka posłużyła in za pokarm, był to samiec wielkości 12-15mm, nie mogę go znaleźć i tak się zastanawiam czy mogły się nim zająć?

Temat wydzieliłam z dyskusji prowadzonej przez innego Autora. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kupiłeś ryby nie czytając o nich nic ...

1. Masz za małe akwarium na skalary. Minimalna wysokość zbiornika to 50cm, 200l na JEDNĄ PARĘ tych ryb
2. Masz źle urządzony zbiornik dla skalarów, brakuje z nim wysokich roślin, korzeni, zacienienia
3. Nie wiesz nic na temat zachowań tych pielęgnic, a je kupujesz. Skalary dobierają się w pary - same. Albo kupujesz już dobrana parę, albo pozwalasz dobrać się samej spośród wielu ryb. Kupowanie w ciemno trzech pielęgnic to duży błąd. Być może dobierze się para i zabije niesparowaną sztukę, albo się para nie dobierze i wszystkie ryby będą się tłuc do śmierci.
O dobieraniu się pielęgnic w pary sporo już pisaliśmy.
4. Akwarium jest świeże i ma złe parametry wody - pamiętam opis z Twojego innego tematu. Skalary wymagają wody miękkiej i kwaśnej. Jakie są parametry wody w Twoim zbiorniku?
5. Prawdopodobnie źle je karmisz. Skalary są drapieżnikami, będą polować na krewetki (oraz na neony)...

Ponownie radzę: oddaj skalary, nim padną będą męczyć się długi czas w złych warunkach...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Skalary mam zamiar oddac, ale nie wcześniej jak za poltory tygodnia.. pytam aby wiedzieć na przyszłość . Skalary karmie pokarmem w płatkach jak i inne ryby i raz dziennie wrzucam im ochotke , kupiłem zamrożona.
Akwarium mam 110l, rośliny dokupiłem ostatnio 3szt Wiec teraz mam ich 7. Nowe 3 szt nowe sa wysokie. Korzeń jest 1.
Wczoraj wymieniłem 20% wody, która przygotowałem dzień wcześniej aczkolwiek dodałem do niej preparatu JBL biotopol.

Parametrów nie znam, testy kupię przy oddawaniu skalarow.
Jaka ewentualnie dobrać obsadę do tego akwarium w którym napewno chciałbym zostawić neonki?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Załóż temat w dziale Obsady zgodnie z Regulaminem Działu.
Podaj informacje w nowo założonym temacie o wymiarach akwarium i parametrach wody.

Ochotka nie jest zdrowym pokarmem dla ryb. Jak już ją podajesz - oczywiście rozmrożoną i przepłukaną - to maks raz w tygodniu.

Cieszę się, że zmieniasz wygląd zbiornika. Postaraj się jeszcze wymienić podłoże lub przysypać je bardzo drobnym piaskiem, który wypełni szczeliny między kamykami.

Po co wlałeś Biotopol? Nie używaj chemii w nieustabilizowanym akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Okay, z podłożem raczej prędko nic nie zrobię bo to za dużo pracy na chwile obecna ewentualnie mógłbym przysypać piaskiem jak mowisz o ile to dobry pomysł gdy akwaroum jest pełne. a do czyszczenia akwarium z odchodów itd kupiłem odmulacz, całkiem dobrze sobie radzi ze zbieraniem odchodów i resztek z dna.

Biotopol wlalem z racji iż w wielkim mieście mieszkam, woda nie jest tu najlepszej jakości.. chociaż odczekałem kilkanaście godzin aż ja wlalem do akwarium.
ODPOWIEDZ