[72l] w stylu iwagumi/ aquascape

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Obejrzyj sobie na YT filmy z miejsc, gdzie odławiane są simulanse. To ryby żyjące w cieniu roślin przybrzeżnych, a wody nie są mocno prześwietlone.

Nie rozumiem co abstrakcyjnego jest w tym, że zwierzę czuje się bezpieczne w cieniu i ukryciu (czego pozbawia się ryby w iwagumi), a stale odsłonięte i w pełni oświetlenia będzie zestresowane (a stres to pierwszy krok do chorób). Ilekroć widzę neony w iwagumi, to są wyblakłe, brzydkie i szwendają się przy dnie niczym pobazgrane farbą myszy.

Iwagumi to właściwie zbiorniki dla ryb strumieniowych ;)
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

No ok, ale raz że moje akwarium nie jest w zasadzie iwagumi i mam trochę większych roślin a także pływające, dwa, że np. u tego gościa neony mimo mocnego oswietlenia się jakoś specjalnie nie chowają

https://www.youtube.com/watch?v=U9znTX7I-hc

Ryby strumieniowe chyba zazwyczaj grzebią w dnie, więc do iwagumi się nie nadają.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

No to skoro masz pewność, że neony będą miały u Ciebie zapewnione optimum bytowania i trzymające się zarośniętych stref ryby w akwarium na filmie dowodzą, że neony nie są rybami cieniolubnymi, nie widzę sensu dalszej dyskusji :)

Nie widziałem jeszcze grzebiącego w dnie danio, może muszę jeszcze trochę pożyć :P
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jeśli wystarczy im taki cień jak tam to w moim akwarium powinno im być całkiem dobrze z Limnobium.

Piszę chyba i powiedziałam że średnio znam się na rybach. Jakieś jeszcze gatunki strumieniowe niegrzebiące w dnie byłbyś miły wymienić.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

No cóż, zdziwiłam się po ponad 2 tygodniach niebytności w domu. Glony zniknęły, trawniczek również.

Niestety nawet pokaźna ilość szyszek olchy, stopniowe obniżenie parametrów wody za pomocą demineralizowanej itd nie pomogło na pH, które przez pierwsze 2 miesiące wynosiło ok 6,8,natomiast teraz od jakiegoś czasu skoczyło z nieznanego mi powodu do 7,5.

Parametry wody na dzień dzisiejszy wyglądają tak:
pH 7,74
KH 6
GH 8
NO2 0
NO3 10

Obawiam się że za wzrost pH odpowiadają skałki oraz substrat który przez 2 miesiące je sztucznie obniżał. W zwiazku z tym chyba czeka mnie restart bo rybki zdążyłam polubić, a poza tym łyso się zrobiło.

Przed wyjazdem
https://photos.app.goo.gl/wSXBdvBppQMJg1jv1

Po powrocie
https://photos.app.goo.gl/MluoZcEg0G8ZzDWW2
https://photos.app.goo.gl/N8d35IMjw726bINV2

Cieszy to, że rybki przetrwały w komplecie zostawione samopas i sporadycznie podkarmiane przez moją mamę.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

szamanka znajdź przyczynę. Wyciągnij jeden kamień i polej go octem,jeśli będzie się pienił,to podnosi pH. Z podłożem możesz zrobić tak: nalej do pojemnika 1l wody demineralizowanej,zmierz wartości po jej odstaniu, wyciągnij trochę podłoża z akwarium,delikatnie przepłukaj i wsyp do pojemnika z Ro. Po dobie zmierz wartości. I będziesz wiedzieć za co się brać.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Szczerze mówiąc myślałam o wywaleniu całości i zrobieniu czegoś na torfie, żwirze, gałęziach i troszkę dragon stone.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Czyli potrzebowałaś tylko pretekstu do restartu :P
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Nie restartowałabym gdyby udało się unormować pH, ale jesli podłoże lub skały bedą do wyciągnięcia to i tak i tak przewrócić trzeba w akwarium zupełnie wszystko. Dragon stone dlatego że mam i sprawdziłam na początku problemów z pH że te nie zmieniają. Leżały tydzień w wiadrze z wodą i są ok.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

No cóż, sprawdziłam właśnie jeden kamień i z całą pewnością w niektorych miejscach się pieni i syczy po polaniu octem. Zaraz jeszcze wybiorę trochę podłoża żeby sprawdzić czy tu jest ok. Czy jeśli granulat byłby ok to można nim przysypac torf lub ziemię ogrodową? Czy za bardzo kombinuję? Darować sobie torf lub wywalić granulat i kupić żwir? Chcę rozważyć różne opcje wcześniej, żeby ryby możliwie krótko siedziały w takiej zasadowej wodzie, poza tym zamówiłam juz dodatkowe rośliny.
ODPOWIEDZ