Nowe akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KasiaiKrzysiu
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2017 13:37
Lokalizacja: Niemcy

Nowe akwarium

Post autor: KasiaiKrzysiu »

Witamy na forum tu Kasia i Krzysiu, ale pewnie pisać będzie przede wszystkim Kasia.

Jak większość w tym dziale, chcemy założyć akwarium i mamy kilka pytań.

Żeby nie przedłużać.

Akwarium będzie miało około 80 cm miejsca. Szafka ma 40cm głębokości i jest przymocowana do ściany więc optymalnie akwarium to 80x35, czyli wybór padł na coś 110-125 l.

Co do obsady, to póki co chcemy Raczki CPO na początku w ilości 3-5 sztuk, poza tym obsada jeszcze nie ustalona, ale 1-2 stadka ławicowe (neonki, gupiki itp) i 1-2 parki (haremiki) czegoś zwracającego uwagę, ale nie o tym chciałam pisać.

Obecnie jesteśmy na etapie wyboru akwarium i mamy 3 propozycje. Są to zestawy, ale chciałabym zaznaczyć, że mieszkamy w Niemczech, niezbyt chcemy się bawić używany sprzęt, a tutaj nowe zestawy można dostać w dość dobrych cenach, tak więc:

Tetra AquaArt Evolution Line LED Aquarium-Komplett-Set 100L
wymiary D 77 x S 38 xW 48,2 cm, ok. 100 l z zakrzywioną szybą
filtr - EasyCrystal FilterBox 600 - filtr duży ale wkłady małe :(
Oświatlenie led z przełącznikiem dzień/noc
Grzałka: Tetra HT 100

Juwel Primo 110 Led
wymiary : D 81 x S 36 x w 46
Filtr : Bioflow Super
Oświetlenie: NovoLux 80 LED
grzałka: AquaHeat 100 W

Juwel Rio 125 LED
wymiary : D 81 x S 36 x w50
Filtr: Bioflow M
Oświetlenie: MultiLux LED 80 cm – 2x14 W - dwie lampy o róźnych temperaturach
grzałka: AquaHeat 100 W

To by było na tyle, Rio jest dużo droższy od pozostałych dwóch i teraz pytanie czy warto dopłacić? Troszkę martwi mnie dość mały filtr w Primo, a filtry są tam montowane na stałe, więc ciężko go wymienić.

Może macie inne propozycje zestawów. Dostępnych na zachodzie, czyli najlepiej Tetra, Juwel, Eheim.

Z góry napiszę, że póki co decydujemy się na filtr wewnętrzny.

Dziękuję za porady, nawet te krytyczne, oraz za cierpliwość... tutaj wszyscy pytają o to samo. :)[/list]
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, wybrałbym prawdopodobnie drugi zestaw, dołożyć filtr zawsze można, jeśli jeden to za mało. Trzeci nie wiem czemu dużo droższy, może z innego szkła, jest wyższe i to gorzej według mnie- im wyższe akwarium tym mniej światła dociera do dna i rośliny mają trudniej. Wysokie akwarium potrzebne jest tylko na odpowiednio wysokie ryby (skalary) , ale wtedy też powinno być dłuższe.

edit.:
Trzeci zestaw jest po prostu bardziej ekskluzywny i wygodniejszy.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witajcie.

Osobiście,moim skromnym zdaniem,nie kupiłbym żadnego z tych zestawów. Kupując osobno wszystko, lepiej dobierzesz rzeczy pod swoje wymagania. Filtry takie sobie,oświetlenie zdecydowanie za słabe będzie przy takich wysokościach akwarium dla roślin,więc musielibyscie i tak dokupować. Jedyne grzelki odpowiednie. Ile chcecie przeznaczyć na zestaw? Bo może się okazać że osobno kupowanie sprzętu wyjdzie taniej lub tyle samo ale sprzęt będzie dużo lepszy.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
KasiaiKrzysiu
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2017 13:37
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: KasiaiKrzysiu »

MarJan też tak myślałam, ale te wbudowane filtry są wklejane i zajmują dużo miejsca i troszkę szkoda wsadzać tam kolejny, a z tego co czytała raczki potrzebują dobrej filtracji, a w RIO powierzchnia filtracji jest kilkukrotnie większa.

Kross jak już pisałam mieszkamy w Niemczech i na zestaw chcieliśmy przeznaczyć około 150 euro.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

150euro,ok. Poszperałem trochę w interecie na naszej popularnej stronie,za te pieniądze,ewentualnie niewiele wiecej,z dostawą do Niemiec,zbierzecie podobny zestaw ale w dużo lepszej jakości. Szukając zestawu wybierzcie sobie wymiar 80x35x40 lub 80x35x45 Inne zestawy będą niepraktyczne,bo np przy wysokości większej niż 45cm trzeba dać w akwarium wzmocnienia,co przy głębokości 35cm pozostawi Wam niewiele miejsca na manewrowanie przy odmulaniu i pielęgnacji akwarium. Wierzcie mi na słowo,sam mam 80x40x50 i naprawdę jest to uciążliwe.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ