Założenie akwarium, dobór odpowiednich urządzeń i życia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Założenie akwarium, dobór odpowiednich urządzeń i życia

Post autor: ArekRaszyn »

Witajcie serdecznie to mój pierwszy post. Opiszę w nim krótko moją historię i poproszę o kilka porad.

Przygodę z akwarystyką zacząłem z rodziną dokładnie dwa tygodnie temu.
Obiecałem córce że kupię jej jedną rybkę, pojechaliśmy do sklepu córcia wybrała zamiast jednej cztery. Sprzedawca zasugerował ładną kulę (którą po tygodniu zwróciłem bo zacząłem czytać jak w niej rybki się czują) filtr jakąś budowlę i sztuczną roślinkę:)
Obecnie rybki mieszkają w dość sporym około 10-12 litrowym szklanym urządzeniu do sterylizacji narzędzi lekarskich :) Jest im tam moim zdaniem dobrze bo są bardziej ruchliwe niż we wspomnianej kuli.

Od rana czytam forum i czym więcej czytam tym mniej wiem i bardziej boli mnie głowa:)
Ale zdecydowałem do Was dołączyć.
Tyle z historii mojej akwarystycznej przygody.


Obecnie szukam akwarium 112L, są na popularnym portalu aukcyjnym z którego to nie można linków wklejać :)
Więc bezpośrednio nie zapytam który zestaw jest godny uwagi.

Chciałbym żeby woda w moim akwarium była długowieczna, świadomy jestem że na początku się to nie uda.

Planuję zamontować dwa filtry wewnętrzne mechaniczny i chemiczny.
Zewnętrzne odpadają(obydwa typy)

Chcę też kupić kilka roślinek i dokupić kilka rybek, (po wcześniejszym zbadaniu wody)


I tu kilka pytań.

Jest jakaś firma produkująca filtry z dobrym stosunkiem ceny do jakości ?
Najlepiej jak by wymagały jak najmniej mojej ingerencji.
Filtr mechaniczny czyści się stosunkowo prosto, filtr chemiczny posiada bakterie nitryfikacyjne ( jak o nie dbać żeby i działały poprawnie i filtr był czysty)

Co sądzicie o chemicznym uzdatnianiu wody aby szybciej ją zamieszkały rybki.
Mam dwa środki firmy JBL Biotopol i Denitrol (jeszcze ich nie używałem).

Używałem ACTICLEAN sprzedawca powiedział żeby wlać go do wody i w zasadzie od razu wpuścić rybki do wspomnianej powyżej kuli.

Teraz i w tej kwestii mam wątpliwości.

Wiem czytając forum że założenie akwarium to długi i wymagający wiedzy proces. Przeraża mnie to troszkę ale cała moja rodzina zakochała się w rybkach a ja zawsze chciałem mieć akwarium. Mam nadzieję że dzięki Waszej wiedzy i pomocy moja hodowla będzie zdrowa i szczęśliwa.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
ArekRaszyn pisze:Wiem czytając forum że założenie akwarium to długi i wymagający wiedzy proces
Niekoniecznie, wystarczy być cierpliwym:) i robić rzeczy we właściwej kolejności.
ArekRaszyn pisze:(po wcześniejszym zbadaniu wody)
Tak, próbkę odstałej wody z kranu mierzy się na twardość i odczyn aby wiedzieć, cze można lać wodę kranową, czy trzeba ją zmiękczyć i zakwasić.
ArekRaszyn pisze:Jest jakaś firma produkująca filtry z dobrym stosunkiem ceny do jakości ?
Firm jest kilka, ale proponuję zostawić to na koniec.
ArekRaszyn pisze:Planuję zamontować dwa filtry wewnętrzne mechaniczny i chemiczny.
Nie ma takiej potrzeby, dobry filtr wewnętrzny spełnia swoje zadanie w obu kwestiach (np, filtr z deszczownią i pojemnikiem na media).
ArekRaszyn pisze:Co sądzicie o chemicznym uzdatnianiu wody aby szybciej ją zamieszkały rybki.
Każde świeże akwarium musi dojrzeć a to wymaga czasu. W akwarium musi wykształcić się odpowiednia flora bakteryjna w to także wymaga czasu.
ArekRaszyn pisze:Więc bezpośrednio nie zapytam który zestaw jest godny uwagi.
Zwykłe proste (nie profilowane) akwarium, do tego mata na spód pod zbiornik. Jeśli chcesz, możesz kupić pokrywę ale należy liczyć się z dołożeniem dodatkowej świetlówki (oświetlenie w pokrywie jest często niewystarczające dla roślin).

To ma być proste, więc nie ma co sobie komplikować hobby.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

krzych_100 pisze:Nie ma takiej potrzeby, dobry filtr wewnętrzny spełnia swoje zadanie w obu kwestiach (np, filtr z deszczownią i pojemnikiem na media).

możesz pokazać mi przykład takiego filtra, najbardziej ciekawi mnie pojemnik na media, - co to ?

Dodanie dodatkowej świetlówki wiąże się ze zmiana konstrukcyjną pokrywy ?
Czy są może w pokrywach dwa miejsca na osadzenie świetlówek?

Chcę też zrobić efekt wschodu i zachodu żeby rybom po oczach nie walić , czytałem o tym na forum dobre to rozwiązanie będzie ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ArekRaszyn pisze:możesz pokazać mi przykład takiego filtra
Przykład to Aquael seria "turbo filter" - taki pierwszy z brzegu. Filtr wewnętrzny z regulowanym wylotem, napowietrzaczem i z możliwością przyłączenia deszczowni - jak kto woli i czego oczekuje:) (pojemniki na wkłady można dokładać).
ArekRaszyn pisze:Dodanie dodatkowej świetlówki wiąże się ze zmiana konstrukcyjną pokrywy ?
Nie, dopina się do istniejącej w pokrywie świetlówki następną świetlówkę za pomocą uchwytów (w zestawie), cała reszta (statecznik) jest poza pokrywą.
ArekRaszyn pisze:Czy są może w pokrywach dwa miejsca na osadzenie świetlówek?
W zależności od pokrywy (rozmiaru), są już dedykowane miejsca oraz statecznik w pokrywie).
ArekRaszyn pisze:Chcę też zrobić efekt wschodu i zachodu żeby rybom po oczach nie walić , czytałem o tym na forum dobre to rozwiązanie będzie ?
Na standardowych świetlówkach raczej nie da się tego zrobić, na ledach tak. Jeśli kupisz pokrywę i doczepisz dodatkową świetlówkę, wówczas dwoma timerami zewnętrznymi można je załączać o różnych czasach - to powinno wystarczyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

czy turbo 2000 nie będzie za dużego zamieszania robił w akwarium 112L

linków nie można wklejać można podać numer aukcji ?
i zapytać o konkretną świetlówkę ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ArekRaszyn pisze:czy turbo 2000 nie będzie za dużego zamieszania robił w akwarium 112L
Dałem przykład takiego filtru - każdy z tej serii ma regulację wypływu strumienia wody i pojemniki na dodatkowe media więc powinien spełniać swoją rolę.
ArekRaszyn pisze:linków nie można wklejać można podać numer aukcji ?
i zapytać o konkretną świetlówkę ?
Chodzi o to, że wklejając linki i komentując, robisz reklamę produktu. Napisz o jaki model chodzi.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

sęk w tym że produkt ten nie ma podanego konkretnego modelu nazywa się tak

RGB 2x70cm MULTIKOLOR

szukając tego w googlach i tak pierwsza sugestia to alledrogo

A może i w tym wypadku mnie poratuj Ty jakimś modelem odpowiednich świetlówek.


A co sądzisz o tym zestawie

viewtopic.php?t=22258
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ArekRaszyn pisze:A może i w tym wypadku mnie poratuj Ty jakimś modelem odpowiednich świetlówek.
Dwie świetlówki, jedna barwy 6500K, druga 4000K. Model zależny jest od Twojego portfela. Licz się z czasem na dołożeniem następnej.
ArekRaszyn pisze:A co sądzisz o tym zestawie
Zestaw jak każdy: zbiornik, pokrywa, filtr i trochę za słaba grzałka (to zależy jaka będzie różnica temperatur w pomieszczeniu oraz ryb preferujących chłodniejszą wodę). Tutaj jest kwestia ceny - porównaj podobne zestawy i zapytaj sprzedającego.


Na PW wysłałem linka, czy o takie oświetlenie chodzi?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

świetlówki majątku nie kosztują, chciałbym stworzyć rybom jak najlepsze warunki do życia.

warto bawić się w odwróconą osmozę do takiego akwarium ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli planujesz pokrywę, to tam jest miejsce dla jednej lub dwóch świetlówek w zależności od rozmiaru pokrywy. Zawsze można dołożyć świetlówkę i należy się z tym liczyć.
Ryby nie potrzebują jakiegoś specjalnego światła, wystarczy umiarkowane, światło jest potrzebne głównie roślinom więc sadząc rośliny należy zapewnić im odpowiednie światło.
Najlepsze warunki dla ryb to woda, kryjówki, określone filtracja, zabiegi higieniczne itp.
Jeśli zdecydujesz się na wielkość akwarium i pokrywę, to postaraj się zbadać wodę z kranu (zapytaj w sklepie, czy zmierzą). Woda ma być odstała (do kubeczka na mocz nalej wody, niech postoi otwarta przez noc, dopiero taką wodę badaj).
Do takiej wody dobierz rośliny i ryby, skup się na 2-3 gatunkach ryb i roślin. Jako podłoża użyj drobnego żwirku, daj kawał korzenia i to wszytko...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

jeśli pokrywa przykładowo będzie miała jeden uchwyt na lampę to lepiej użyć tej 6500 jak sądzę.
możesz wysłać mi na pw podłoże które będzie dobre do mojego akwarium i ewentualnie korzeń jaki jest odpowiedni proszę.
Może deczko nadużywam Twojej wiedzy i chęci pomocy ale wiesz jak jest jak się nie wie co do czego :)

Jeśli dzisiaj po południu nalałem wody a jutro po południu jak ją zbadają to wyniki nie będą zakłamane?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ArekRaszyn pisze:jeśli pokrywa przykładowo będzie miała jeden uchwyt na lampę to lepiej użyć tej 6500 jak sądzę.
Do akwarium 112 litrów w pokrywie są dwa miejsca, więc jedna świetlówka o barwie 6500K, druga 4000K i będzie dobrze. Zawsze możesz coś dołożyć, pokrywa co prawda ogranicza możliwość zmiany, ale coś się tam da upchnąć.
ArekRaszyn pisze:możesz wysłać mi na pw podłoże które będzie dobre do mojego akwarium i ewentualnie korzeń jaki jest odpowiedni proszę.
Szukaj drobniutkiego żwiru lub grubszego piachu. Poszukaj piachu firmy ZEW - czasem są w marketach na dziale ogród. Można trafić na opakowania piachu o granulacji kaszki. Korzenie można pozyskiwać samemu z drzew liściastych lub kupić. Jeśli kupić, to sugeruję ciemne drewno - ono jest ciężkie, barwi wodę ale po przygotowaniu nie powinno być z nim problemu.
ArekRaszyn pisze:eśli dzisiaj po południu nalałem wody a jutro po południu jak ją zbadają to wyniki nie będą zakłamane?
Nie, nie będą zakłamane, w taki sposób przygotowuje się wodę (odstawia się ją otwartą, aby doszło do wymiany gazowej). Zakłamane będą jeśli woda jest mierzona od razu po nalaniu z kranu (różnica stężenia CO2 w instalacji wodnej z tym w powietrzu).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

Dziękuję bardzo za wszelkie rady.

Zacznę od zbadania wody zrobię to dzisiaj.
I dzisiaj zacznę kupować niezbędne akcesoria jak i zbiornik.

Jak tylko dowiem się jaką mam wodę, wrócę po instrukcje jak ją przygotować i co w nią włożyć aby panowała harmonia.



A jeszcze techniczne pytanie odnośnie grzałki.
W miejscu gdzie będzie stało akwarium temperatura zimą jest zawsze stała 22-23 C w dzień i około 20-21C w nocy latem często sięga 26 C.

Jaki kompromis odnośnie wartości temperatury powinienem wybrać.
Bo grzałka może wcale nie jest mi potrzebna.

Maksymalny skok temperatury to 4-5 C
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ArekRaszyn pisze:aki kompromis odnośnie wartości temperatury powinienem wybrać.
Grzałka wyrównuje różnicę temperatur, więc jeśli zdecydujesz się na ryby wód chłodniejszych, to może i 25W wystarczy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ArekRaszyn
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2017 11:34

Post autor: ArekRaszyn »

chyba ktoś przeniósł temat w nowe miejsce :)

więc tak byłem w dwóch sklepach kakadu i jakiś na okęciu i w żadnym nie badają wody. Na okęciu w Auchan nawet pasków nie mieli :)

W kakadu w Jankach uczynny sprzedawca rybek zaproponował mi prywatnie zbadać mi wodę w domu.
Wyniki będę znał dopiero jutro.



Czytałem w jednym z tematów ktoś pokazywał filtr z pojemnikiem na media i miał tam otrzymane przy zakupie bioceramax i ktoś od razu zasugerował żeby wymienić to na coś innego bardziej pożytecznego.
Mogę dopytać co najlepiej tam wsypać aby akwarium miało z tego największy pożytek.



Mam wyniki wody

GH 7.5
KH 5.5
NO3 <3ppm
PO4 0
Mg 14mg/l
K+ <5ppm
Fe 0

jedyne czego nie mam to pH zrobię na dniach.

Dowiedziałem się też o konieczności produkcji CO2 dlatego kupię tylko te roślinki które tego nie potrzebują. Żeby już sobie życia nie utrudniać.

Jakie ryby będą odpowiednie do mojej kranówki, biorąc pod uwagę że roślinki nie wymagające dwutlenku węgla kupię ?. Przedział temperaturowy 23-25 stopni będę utrzymywał, nabyłem grzałkę 100W z termostatem.

Mając taką wodę jak mam muszę ją jakoś specjalnie przygotowywać do akwarium ?
ODPOWIEDZ