osprzet do akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
arek03
Posty: 17
Rejestracja: 27 cze 2017 8:10

osprzet do akwarium

Post autor: arek03 »

Witam zakladam wlasnie akwarium o wymiarach 100x30x40 czyli jakies 140litrow.Mam prosbe o doradzeniu mi jakie akcesoria beda najlepsze:

Filtr zewnetrzny kubelkowy

AQUAEL UNIMAX 250 FILTR AKWARIUM lub
Filtr zewnetrzny JBL E901 GREENLINE

Oswietlenia

AQUAEL BELKA LED LEDDY SLIM 80-100cm PLANT 32W

Grzalka

GRZAŁKA Z TERMOSTATEM COMFORTZONE GOLD 200W

PODLOZE
Aqua Art AQUA SUBSTRATE II + podłoże 5,4kg czarne czy
Podłoże akwarystyczne Profi Soil 8l Rataj

prosze o pomoc
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Niczego z tego nie stosowałem, więc nie polecam, ale grzałka 100W pewnie wystarczy, chyba że zbiornik będzie stał w zimnym miejscu.
Filtr im mocniejszy tym lepiej, jak za mocny to można go skręcić regulacją, a z czasem osłabnie i wtedy zawsze jest zapas, ja bym tak zrobił, lepsi mnie poprawią, ten który pomieści więcej mediów filtracyjnych też powinien być lepszy.
Podłoże to indywidualna kwestia, zwróć uwagę czy będziesz miał ryby kopiące. Rośliny urosną na wszystkim, zależy od nawożenia i od samych roślin. To samo dotyczy światła.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Cześć.

Chyba 120l masz :P

Ogólnie z obu filtrów będziesz zadowolony,sam mam tego JBL'a i z czystym sumieniem mogę polecić.

Nie wiem jakie ryby będziesz miał,ale jak ciepłolubne, to grzałka 100w wystarczy.

Co do podłoża i oświetlenia,to ciężko doradzić,bo nie wiem jaka florę i faunę planujesz. Piach musi być jeśli planujesz rybki denne. Piach także sprawdzi się dla większości roślin,do niego tylko kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin i będzie ok. Piach ma to do siebie, że jest jałowy i nie wpływa na parametry wody.

Ale sądzę że jeśli będziesz miał rośliny mało wymagające,to oświetlenie da radę.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
arek03
Posty: 17
Rejestracja: 27 cze 2017 8:10

Post autor: arek03 »

ogolnie to planuje male rybki neonki i razbory klinowe dwa gatunki.
Czyli oswietlenie w belce nie polecacie ??
Roslin fakt planuje troche bo chce roslinne akwarium wiec co polecicie ?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Roślinne akwarium tak? A poczytałes trochę w necie z czym to się je itd? inaczej sobie co to akwarium higt tech czy też akwarium holenderskie. Zobacz czy Ci takie będzie odpowiadać,czy podołasz. Zwłaszcza jeśli jesteś początkującym akwarystą.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
arek03
Posty: 17
Rejestracja: 27 cze 2017 8:10

Post autor: arek03 »

oczywiscie chdzi o te mniej profesjonalne jakie te oswietlenie polecacie mi ??
czy bocja wspaniala nadaje sie do takiego akwarium
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

A planujesz mieć zestaw CO2?

Dla bocji takie akwarium jest zdecydowanie za małe.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Moim zdaniem zamiast kupować substraty na podłoże lepiej kupić żwir i ziemię ogrodową, a zamiast substratow filtr ro. Będziesz miał większą kontrolę nad parametrami wody.
arek03
Posty: 17
Rejestracja: 27 cze 2017 8:10

Post autor: arek03 »

czy zestaw CO2 to raczej nie myslalem na dolewaniem wegla codziennie do zbiornika ale tez myslalem nad CO2 w malych tubach ostatnio cos o tym czytalem a i zbiornik nie 120 a 140 litrow policz dobrze :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Akwarium roślinnego nie pociągnie Ci,gdy tylko będziesz dolewał nawozy. Czasem wbrew temu co pisze,może Ci więcej zaszkodzić.

Tak czy się dla roślin powinieneś mieć min 0,5w/l wody. Z oświetleniem zawsze jest tak,aby dobierając,kupując l, zostawić sobie możliwość dołożenia świetlówki lub zmniejszenia natężenia światła.

10x3x4=120
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: osprzet do akwarium

Post autor: BARA »

arek03 pisze:Witam zakladam wlasnie akwarium o wymiarach 100x30x40 czyli jakies 140litrow.
jakbyś nie liczył to 100x30x40 = 120l

Skąd bierzesz pomysł na 140?

Tak, jak napisał Kross, akwarium roślinne nie opiera się tylko na nawozach. Dobre podłoże i prawidłowe oświetlenie to podstawa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
arek03
Posty: 17
Rejestracja: 27 cze 2017 8:10

Post autor: arek03 »

wiec co radzicie na akwarium o takich wymiarach ???
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie bardzo rozumiem, w czym masz kłopot. Na forum jest mnóstwo tematów dotyczących sprzętu do takiego akwarium, jakie chcesz założyć.

Daj piasek przemieszany ze żwirkiem i jakimś substratem - pisaliśmy o tym wielokrotnie.
Daj jakiś dobry filtr - wybór masz obfity, omówienie wielu filtrów w dużej ilości tematów.
Daj jakieś korzenie - o ich preparacji też pisaliśmy.
Daj grzałkę maksymalnie 75W (200W to mocno za dużo!!).
Zastosuj oświetlenie odpowiednie dla roślin, jakie chcesz trzymać.
Zmierz parametry wody jakimi dysponujesz.

Załóż akwarium, poczekaj minimum dwa tygodnie aż dojrzeje. W między czasie rozglądaj się za obsadą i zastanów się na kwestią nawożenia, jeżeli będzie konieczne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ