[112] restart akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

[112] restart akwarium

Post autor: Malina107 »

Witam,
około 3 miesiące temu wystartowałem z moim pierwszy akwarium 112l. Z perspektywy czasu widzę, że nie przygotowałem się za dobrze do założenia zbiornika.
Zdążyłem nabawić się ospy (od tygodnia leczę ryby), mam wieczne problemy z pH wody utrzymującym się na poziomie 7.5 co pociąga za sobą obecność glonów, zestawiłem ze sobą złe rośliny i ogólnie akwarium mi się nie podoba. Kupiłem też w okazyjnej cenie duży korzeń mangrowca, który nie chce tonąć (chociaż jest już coraz lepiej) i ciągle muszę dociskać go kamieniem. Na koniec zamieszczę zdjęcie baniaka.

Miała wyjść Ameryka Południowa, a wyszła K-U-P-A.
Obecne akwarium:
- obsada w akwarium:
20 x Neon Czerwony
6 x Kirys spiżowy
2 x Kirysnik (tak, czytałem już niejednokrotnie, że jest za mały zbiornik)
2 x Ramireza
2 x Ramireza Electric Blue
- podłoże to czarny drobny bazalt i duża plaża z piasku
- oświetlenie T5 2x24W 3500K. W poniedziałek przyjdą dwie świetlówki 6500K i 8000K
- filtr Aquqel TurboFilter1000 z wkładem ceramicznym (jutro kupuję torf i wkładam w woreczku do pojemnika z ceramiką)
- grzałkka 100W
- pałeczki nawozowe (akwarystyczne) w podłożu
- kulki gliniano-torfowe BlueLine w podłożu

Teraz przechodzę do sedna:
Zamierzam zrobić restart akwarium za 3-4 tygodnie jak wyleczę ryby i wrócę z urlopu w związku z tym proszę o kilka porad, dzięki którym akwarium będzie stabilniejsze, przyjaźniejsze rybom i ładniejsze.

1. Co wybrać na podłoże? Nie chcę wydawać dużej kasy na substraty (żona nie daje mi żyć, jak słyszy o kasie inwestowanej w akwa). Czytałem o ziemi ogrodowej przykrytą siatką i zasypaną piachem lub bazaltem.
2. Sprzedawca w sklepie polecił mi, że można na samo dno wysypać z 5l jakiejś substratowej mieszanki zamiast ziemi ogrodowej
3. Czy wymienić bazalt? Sprawdzałem i nie wpływa na parametry wody jednak dużo osób odradza takie podłoże.
4. Sam piach? Czytałem, że neony nie lubią jasnego podłoża
5. Na pewno w tym roku nie zainwestuję w butlę CO2, a z bimbrownią mam problem, mianowicie do jakiegoś czasu działała, a teraz po wymianie zacieru wszystko bąbelkuje, ale z kostki drewnianej w zbiorniku nic nie leci - sprawdzałem i wszystko jest szczelne i drożne, więc nie wiem co się dzieje - jakiś pomysł?
6. Obecny wystrój mi się zupełnie nie podoba - totalny nie ład. Co wyrzucić a co dokupić?
8. Mogę Was prosić o jakieś inspiracje jeżeli chodzi o aranżacje? Jakieś porady na co zwrócić uwagę, żeby wyszło ładnie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zanim zrobisz restart postaraj sie zapanowac nad paramterami wody w zbiorniku. Musisz sie nauczyc kontrolowac i korygowac Azot, Potas, Fosfor i mikro elementy.

Jesli zrobisz restart i nie bedziesz uwazal na pH i NPK+mikro to skonczysz na tym samym co masz teraz. Wg mnie zbiornik jest do uratowania ale trzeba zrobic powyzsze.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Nie chce bawić się w HT, to nie jest prawdziwa akwarystyka. Pakowanie do wody mikro i makro, wlewanie chemii i ustawianie butli z CO2. W naturze nic nie pakuje sztucznie roślin.
Kiedyś wszystkie te specyfiki nie były dostępne, nikt się nie "spuszczał" aby odpowiednio dawkować elementy, prowadziło się akwaria tak, aby były samowystarczalne i też taki efekt chcę uzyskać - LT
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ale kontrolowanie parametrow wody w akwarium to nie prowadzenie HT :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Malina107 kolega mark_farina dobrze Ci piszę. Czy będziesz miał LT czy HT,to przecież trzeba panować nad stabilnością akwarium. Takie prawdziwe LT niby nie wymaga prawie wcale pracy,ale jeśli nie będziesz doglądać i nawet tej minimalnej pracy robić dobrze,to i taki zbiornik upadnie.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107
prowadziło się akwaria tak, aby były samowystarczalne i też taki efekt chcę uzyskać - LT
To i ja dopowiem, bo wg mnie na tym właśnie polega akwarystyka - odwzorowanie fragmentu środowiska w akwarium z typowymi gatunkami ryb i roślin dla tego środowiska, no i z resztą "detali". Mnie Twoje podejście jak najbardziej się podoba...

Zgłębiając takie "odwzorowanie" danego fragmentu można odbić się od ściany jeśli chodzi o pozyskiwanie informacji na temat roślin i ryb. Niby wszystko wiadomo, ale dużo informacji jest ze sobą sprzecznych.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

mark_farina pisze:Zanim zrobisz restart postaraj sie zapanowac nad paramterami wody w zbiorniku. Musisz sie nauczyc kontrolowac i korygowac Azot, Potas, Fosfor i mikro elementy.
Tak jak pisałem wcześniej - chcę prowadzić baniak LT, a to się wiąże z praktycznym brakiem ingerencji, a już na pewno nie używaniem zupek do akwarium.

mark_farina pisze:Jesli zrobisz restart i nie bedziesz uwazal na pH i NPK+mikro to skonczysz na tym samym co masz teraz. Wg mnie zbiornik jest do uratowania ale trzeba zrobic powyzsze.
Chcę założyć akwarium na ziemi ogrodowej (dlatego też zadawałem w związku z tym pytania w pierwszym poście), która powinna zapewnić substancje dla roślin. pH zamierzam kontrolować za pomocą torfu w woreczku włożonym do komory filtra. Dodatkowo planuje posadzić rośliny, które nie mają dużych wymagań i będą odpowiadały wybranemu przeze mnie biotopowi.


Wracając do mojego pierwszego postu ponawiam zapytania w sprawie podłoża i pomysłów na aranżacje - to drugie może w formie wskazówek.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No dobrze, wiec nie bede juz sugerowal robiena podstawowych testow wody jesli kojarzy Ci sie to z laniem chemii i prowadzeniem zbiornika HT. Idac tym tropem rozumowania poziomu pH w trakcie uzywania torfu tez nie powinienes kontrolowac bo to bedzie juz ingerencja w zbiornik LT, a przeciez taki zyje wlasnym zyciem :mrgreen:
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

mark_farina pisze:No dobrze, wiec nie bede juz sugerowal robiena podstawowych testow wody jesli kojarzy Ci sie to z laniem chemii i prowadzeniem zbiornika HT. Idac tym tropem rozumowania poziomu pH w trakcie uzywania torfu tez nie powinienes kontrolowac bo to bedzie juz ingerencja w zbiornik LT, a przeciez taki zyje wlasnym zyciem :mrgreen:
Napisałeś, że muszę nauczyć się kontrolować i korygować parametry. To, że mam używać testów i sprawdzać co się dzieje z wodą jest jasną sprawą ale lanie tam chemii, żeby te parametry zmienić już nie jest tym, co chcę robić w akwarium.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Weź pod uwagę to, że właściwie wszystkie ryby, które masz w akwarium preferują wodę miękką i kwaśną, której w naszych wodociągach nie zastaniesz.
Jeśli chcesz zachować obecną obsadę to będziesz musiał tę wodę dostosować do wymagań ryb (dla ich dobra oczywiście).
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

@michelle1992

dlatego mieszam wodę z kranu 1:1 z demineralizowaną z marketu.

Uzyskuje w ten sposób KH - 3.4-5; HG - 8 i pH skaczące do 7.5 ale na to zastosuję torf do filtra, o którym pisałem i będzie wszystko grało
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Uzyskuje w ten sposób KH - 3.4-5; HG - 8 i pH skaczące do 7.5 ale na to zastosuję torf do filtra, o którym pisałem i będzie wszystko grało
A nie prościej kilka kropel aquacidu?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ