Porządki ze światłem w akwarium.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
frems
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2017 10:41

Porządki ze światłem w akwarium.

Post autor: frems »

Dzień dobry
Kupiłem akwarium wraz z pokrywą. Jak widać na zdjęciu w większości jest to samoróbka bo sprzedający hodował tam trawnik. Teraz mam problem z przegrzewaniem się wody w akwarium, 4 rybki mi przez to padły. Chciałbym zrobić oświetlenie z ledów , chyba tak będzie najlepiej i nie będzie się tak grzało. Czy forumowicze mogą mi doradzić jak mogę to zrobić? Mogę kupić gotowca albo u kogoś zamówić ale wtedy jest to większy koszt.
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Witaj na forum!
Napisz na jakie akwarium to ma być (objętość, jakie rośliny) to coś więcej się wymyśli. Ogólnie w przypadku świetlówek przyjmuje się ok 0,5W na litr brutto.

Temat o LEDach masz tu -> viewtopic.php?t=20067
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
frems
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2017 10:41

Post autor: frems »

Miałem to wszystko opisać ale zapomniałem. Przepraszam.
Akwarium ma około 55 l. Rośliny nie pamiętam jakie są ale wrzucam zdjęcie może ktoś rozpozna to i ja sobie przy okazji wbiję do łba.

Temat o ledach przeczytałem. Z tego co wyczytałem autor poleca diody power led ale układ sterowania jest dość skomplikowany jak dla mnie (nigdy nie bawiłem się elektrycznością) chyba że można kupić jakiegoś gotowca. Także nie mam pojęcia co wybrać.

Wiem że woda mętna. Niestety w tej chwili mam tani chiński filtr i do tej pory był na fabrycznym wkładzie. Teraz kupiłem fizelinę może będzie lepiej.
Za jakiś czas chcę kupić filtr kaskadowy fzn3.



http://imgur.com/a/6SOjb
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W takim razie wystarczy Ci ok 25W światła - świetlówka T5 24W 44cm powinna się w pokrywie zmieścić. O podłączenie poproś znajomego elektryka, lub kogos, kto się na tym zna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
frems
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2017 10:41

Post autor: frems »

Trzeba mieć takiego znajomego :P
Czy świetlówki nie dają dużo ciepła? W tej chwili jest świetlówka tylko muszę zobaczyć jakiej mocy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

frems pisze:Rośliny nie pamiętam jakie są ale wrzucam zdjęcie może ktoś rozpozna to i ja sobie przy okazji wbiję do łba.
Jeśli dobrze rozpoznaję to:
zdjęcie 1 (od góry):
- po prawej pogostemon octopus,
- po lewej ludwigia (może jest ro odmiana repens) i nadwódka zmienna
- mchu na korzeniu nie rozpoznaję
zdjęcie 4 (na samym dole):
- pływają rogatek i piscja w niezbyt dobrej kondycji.
Filtr pracuje trochę za mocno i jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest skombinować deszczownię (bez tego napowietrzania).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
frems
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2017 10:41

Post autor: frems »

krzych_100 pisze:
frems pisze:Rośliny nie pamiętam jakie są ale wrzucam zdjęcie może ktoś rozpozna to i ja sobie przy okazji wbiję do łba.
Jeśli dobrze rozpoznaję to:
zdjęcie 1 (od góry):
- po prawej pogostemon octopus,
- po lewej ludwigia (może jest ro odmiana repens) i nadwódka zmienna
- mchu na korzeniu nie rozpoznaję
zdjęcie 4 (na samym dole):
- pływają rogatek i piscja w niezbyt dobrej kondycji.
Filtr pracuje trochę za mocno i jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest skombinować deszczownię (bez tego napowietrzania).
jest plan żeby kupić filtr kaskadowy fzn 3 bo aktualny to jakiś chińczyk ;/
a na razie poszukam tej deszczownicy. najlepiej będzie zmierzyć suwmiarką jaka jest średnica rurki i wtedy dobrać jakąś deszczownicę?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Napowietrzanie specjalnie nie jest konieczne i jeśli masz taki filtr, i jakoś szczególnie Ci nie przeszkadza, to zostaw go. Czasem warto dołożyć deszczownię i wypływ wody będzie wtedy przez deszczownię, nie robiąc dużego "prądu" wody. Strumień wody z deszczowni poruszając taflę wody także natlenia wodę.
Co do deszczowni, to aquael produkuje dwa typu deszczowni: mniejszą (chyba 12mm) i większą (16-22mm), różnią się właśnie średnicami. Co do średnic to już nie bardzo pamiętam dokładnych wymiaró, także należy wylot filtra zmierzyć i dobrać odpowiedniej średnicy.
Kosztuje to kilkanaście złotych a jest możliwość regulacji długości takiej deszczowni.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ