Neonek - biała kropka (nie ospa)

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

musisz zrobić dokładne testy kropelkowe bo paskowe to tylko są poglądowe i niedokładne,wtedy bedziesz wiedział jaka masz wodę i ewentualnie w jakich proporcjach mieszać z destylowana
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

Hejo, każdy kto widział kiedyś ospe rybią stwierdzi, że jedna wyraźnie odstająca kropa na boku nie wygląda jak ospa...
Z reszta gdyby to była ospa to przy takim leczeniu zapewne inne ryby w akwarium dały by podobne objawy... Pytanie do autora wątku jak inne zwierzęta się maja?
Mam sporo do czynienia z chorymi rybami, specem nie jestem ale klasyfikuje takie objawy jako sporozę ( często przywleka się to właśnie z ineskami). Nigdy nie udało mi się wyleczyć takich ryb, cysty czasem przysychały ale i tak po czasie ryba chudła cysta sie odnawiała i pękała -> zarażając inne ryby w akwarium. Według mnie nie ma szans na wyleczenie tego cholerstwa, a jedynym sposobem usuniecia choroby ze zbiornika jest usuniecie zainfekowanych ryb zanim cysta pęknie bądź, zanim reszta obsady nie zje trupa. Nie mówię że to nie pierwotniak ale klasyczne preparaty na 'rybią ospę' nie pomogą.
pozdrawiam
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Sara protazol zadziałał bez zarzutów, przynajmniej tak myśle.. neonki wyglądają Ok. Cysty zniknęły w 48h (3 na 10 miały po 1szt) aczkolwiek na 1 sztuce została praktycznie niewidoczna bardziej to przypomina uszkodzenie łuski choć w tym miejscu była cysta wcześniej https://postimg.org/image/5l2arcg5d/ dokładnie ta neonka. Mimo dobrego aparatu w telefonie ciężko mi pokazać jak to wyglada teraz.
Parametry wody się zmieniły, twardość teraz jest poniżej <14. Zapewne to zasługa filtra i CO2?
Świeża kranówką po odstaniu 24g u mnie napewno jest powyżej 21, regularnie będę podmieniać po 30l a Wiec tu pytanie, jest potrzeba ja zmiękczać np woda destylowana?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na razie prowadź dalej leczenie, nie zatrzymuj się teraz.

Parametry wody dopasuj pod wymagania ryb, jakie trzymasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

https://postimg.org/image/jsiw02vgp/
https://postimg.org/image/wcopzoza9/
Tak to wyglada teraz..producent pisze ze w przypadku gdyby nie poskutkowało powtórzyć po 5dniach, Wiec mogę wrzucić jeszcze jedna dawkę a po 24h muszę wymienić 80% wody, kranówką u mnie jest mega twarda co z testów wychodzi, mam neonki gupiki, zbrojniki.. mogę zmiękczyć wodę woda destylowana przed podmiana? Jakie sa proporcje w moim wypadku bd musiał 80L wymienić.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sorry, ale mega twarda to nie wartość- test twardości i pH, a potem mieszać kranówkę z demineralką [zacząłbym od pół na pół] i po odstaniu mierzyć dalej...powtarzać dopóki nie będziesz miał wartości zadowalających- tylko tak. Neonków z gupikami nie pogodzisz- całkiem odmienne wymagania parametrów wody.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

woda destylowana+kranówka 50/50 powinna dać połowy wartości GH i KH.
sprawdź sobie mieszając obydwie wody w szklance np 100lmw proporcjach 50/50 ; 75/25 ; 25/75 jakie ci wyjdą wartości testów i wtedy mniej więcej będziesz mógł określić jak sobie zmieszać destylkę z kranówką.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Ok, kranówką wymieszana z woda destylowana po odstaniu 24h nadaje się do akwarium?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Udajesz, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Od początku tematu przyjmujesz tylko to co ci pasuje.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Wierz bądź nie ale przeoczyłem twojego posta w którym piszesz "i po odstaniu mierzyć dalej." Skupiłem się na poście łysego. Z akwarium pojecia mam tyle co nic - co widać od samego początku błąd na błędzie.. dlatego wole zapytać i 10 razy nim znowu zrobię coś nietak!
Meryjane dzięki za "krytykę" przyjmuje ja na klatę :mrgreen:
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ksyweksto pisze:Wierz bądź nie ale przeoczyłem twojego posta w którym piszesz "i po odstaniu mierzyć dalej." Skupiłem się na poście łysego. Z akwarium pojecia mam tyle co nic - co widać od samego początku błąd na błędzie.. dlatego wole zapytać i 10 razy nim znowu zrobię coś nietak!
Meryjane dzięki za "krytykę" przyjmuje ja na klatę :mrgreen:
i o to chodzi po to jest forum żeby pytania zadawać i uzyskiwać odpowiedź :)
woda czy wymieszana czy nie musi i tak być odstana około 24h przed wlaniem do akwarium a minimum to 12-16h.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Dawno mnie nie było..skalary oddane, neonki również..skalary wymieniłem
Na gurami złociste, chciałem parke ale chyba mam dwa samce lub samice bo jedna atakuje druga a ta czuje się bezradna :x zostawiłem gupiki i zbrojnika które mam od początku..
Teraz mam problem z woda, chyba był od początku bo mętna się robi - żółta:xielona i zastanawiam się od czego, może to od korzenia lub podłoża które mam?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy temat o chorobie neonka się wyczerpał? Jeżeli tak, to proszę załóż temat z kolejnymi pytaniami w odpowiednim dziale.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ