[112l, 40l, 20l] Moje trzy akwaria - porady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kinela
Posty: 2
Rejestracja: 10 sie 2017 9:50
Lokalizacja: Warszawa

[112l, 40l, 20l] Moje trzy akwaria - porady

Post autor: kinela »

Jestem tu nowa, więc witajcie! :D

Moja wiedza na temat akwarystyki jest raczkująca, więc od razu przepraszam, jeśli niektóre moje pomysły okażą całkowitą głupotą. Pytam tu bardziej doświadczonych akwarystów, żeby uzyskać fachowe porady i nie zrobić krzywdy moim przyszłym wodnym zwierzaczkom.

Mam trzy akwaria - na razie puste. Proste 112l (80x35x40), profilowane 40l (50x30x30) i proste 20l (40x20x25). Najmniejsze pewnie powedruje w prezencie dla chłopaka, wiem, ze tez marzy o wlasnym akwarium.

Danych technicznych zbyt wiele nie moge podać chocby ze wzgledu, ze jeszcze te akwaria stoją całkowicie puste. To, co wiem na pewno:
Woda to warszawska kranówka.
Podłoże kwarcowe (drobny żwirek/częściowo piasek).
Brak ziemi pod żwirkiem, same tabletki nawożące.
Planuję mieć sporo żywej roślinności, ale jeszcze nie wiem, jakiej.
Kryjówki z korzeni, kamieni, kokosów i mchu.
Grzałki z termostatem (temperatura uzależniona od obsady)
Filtry najtańsze z allegro, w 112l kubełkowy, w pozostałych kaskady.

Teraz obsady, proponowane przeze mnie i proszę o uwagi, czy dobrze dobrane i czy odpowiednia ilość rybek.

Obsada 112l:
Żwirek i piaskowa plaża, kolor biały, temperatura 25 stopni
Krewetki blue tiger i yellow
12x gupik pawie oczko (samczyki)
10x danio różowe
6x zwinnik czerwonousty
8x kirysek malutki
2x ślimak ampularia
1x bojownik wspanialy (halfmoon lub podobny) samiec (spróbuję, jak okaze sie agresywny, ucieka do innego akwarium)

Obsada 40l:
Żwirek czarny, temperatura 25 stopni
9x neon simulans
4x otosek przyujściowy
3x raczek CPO (samiczki)
1x bojownik wspaniały samczyk
Czy moge dodac do tego dwa samczyki karlika szponiastego??

Obsada 20l:
Piasek czarny, temperatura 24 stopnie
2x proporczykowiec z Kap Lopez (parka)
1x raczek CPO
Krewetki crystal red

Prosze o uwagi. Zalezy mi, zeby akwaria byly ciekawe, zebym mogla poznać wiele gatunków, ale nie chce, zeby bylo im ciasno lub zeby toczyły ciągłą walkę o przetrwanie (choc wole zeby sie nie mnozyly, no moze po trochu chce mnozyc krewetki, ale wole, zeby to tez bylo troche kontrolowane przez bardziej drapieżne rybki).

Z bojownikiem troche zaryzykuje. Jak sie uda bedzie tak jak podalam wyzej, jak nie, zostanie tylko w jednym akwarium (jedna szt. drugiego nawet nie kupię) i w ostatecznosci zostanie w 20l zamiast proporcow, wiec tu prosze bez paniki.

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam gorąco wszystkich akwarystów :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.
Tytuł tematu poprawiłam na zgody z Regulaminem Działu Obsady.

Czy znasz parametry wody, jaką dysponujesz? Odczyn? Twardości?

Obsady nie pasują. Łączysz ryby o odmiennych wymaganiach co do parametrów i temperatury wody.
Danio - zimnolubne.
Gupiki, bojownik - wybitnie ciepłolubne.

Gupiki - woda twarda i zasadowa.
Zwinnik czerwonousty - woda miękka i kwaśna.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać.

Jakie są wymiary akwarium 40l i 20l?

W 20l niestety nie da się trzymać ryb, nawet proporczykowców...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kinela
Posty: 2
Rejestracja: 10 sie 2017 9:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinela »

Cieszę się, ze napisałaś ;-) i przepraszam za błąd w nazwie

Sama nie sprawdzalam parametrów (w moim sklepie nie mozna kupowac na sztuki testów, a 60zł to dla mnie za dużo...), miareczkowalam tylko zeby sprawdzic twardosc (średnia, bardziej w kierunku miekkiej, ale nie jestem najlepszym chemikiem ani nie mam super świetnego sprzetu, wiec dopuszczam bledy), pH w okolicach 7 (papierek lakmusowy).

Hmm szukając wymagań ryb spotkalam sie jedynie z roznicami w temperaturach (choc i te mialy wspolną wartość 25 stopni), twardosc i pH sie pokrywaly (na przyklad czytalam, ze gupiki to woda miekka do srednio twardej...), ale moze wchodzilam ba zle strony zawierające duzo błędów. Choc w Internecie mozna też spotkać bardzo dużo filmików gdzie np. gupiki są łączone z danio. Jak mam rozumiec tak rozbieżne informacje??

Co do 20l wiem, ze zdania są podzielone. Jedni twierdza ze mozna trzymac bojownika lub parke proporczykowców, inni ze absolutnie nie. Osobiscie spotkalam sie nawet z dwiema parkami proporczykowców w 20 l i bez filtra u doświadczonego akwarysty... Ale to mysle ze przesada. Ale czy taka jedna parka to bardzo złe rozwiązanie?? Zalezy mi na malym akwarium (malo miejsca u chlopaka i problemy z transportem, sama bede musia przenosic pelne akwarium) i mozliwie ciekawej obsadzie.

Wymiary akwariów podalam w pierwszym poście.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ