Co na początek??

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Skuter90
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2017 14:30

Co na początek??

Post autor: Skuter90 »

Witam Wszystkich Serdecznie.

Planuję kupić akwarium 300-sta litrowe o wymiarach:
70cm wysokość
120cm długość
39cm głębokość

nie wstawiaj linków na aukcje internetowe, wstaw opis. MOD BARA

Chciałbym zasięgnąć waszej porady jaki powinienem filtr zewnętrzny kupić do tak dużego Akwarium.

Pytnanie do was drodzy Forumowicze Czy przy filtrze zewnętrznym potrzbny będzię też z filtr wewnętrzny ??
Czy ma duze znaczenie jaką grzałkę kupię do akwarium ??

Czekam na wasze podpowiedzi
Pozdrawiam serdecznie
SKUTER
Początkujący
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do działu Sprzęt.

Moim zdaniem akwarium ma złe wymiary. Jest bardzo wysokie i bardzo wąskie. Celowo chcesz taki zbiornik, w którym nie będzie głębi i będziesz mieć utrudniony dostęp do manewrowana ręką przy podłożu (nie pisząc już o problemie z oświetleniem przy takim słupie wody...)?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Skuter90
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2017 14:30

Post autor: Skuter90 »

Jakie wymiary byś proponowała ??
Początkujący
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wymiary:

120x50x60

czy 120 cm to najdłuższe jakie możesz wstawić?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Hejter
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2017 8:47
Lokalizacja: Radom

Post autor: Hejter »

Przemyśl zakup akwarium o takich wymiarach. Będziesz miał kłopot z doświetleniem ( chyba, że nie planujesz rośliniaka, wtedy problem będzie mniejszy). Zastanów się czy trzystulitrowe 120x50x50 nie będzie lepszym wyborem.
Chyba, że klamka zapadła i akwarium masz już w domu, wtedy polecę filtr UNIMAX 500. Do tego litrażu będzie idealny.
Pozdrawiam.

Edyta: 300W grzałka przepływowa zrobi robotę. Może być też 500W - prądu więcej nie użyje bo będzie działała krócej. Przy zastosowaniu dobrego filtra kubełkowego, wewnętrzny będzie zbędny.
AwesomemaN
Posty: 25
Rejestracja: 31 lip 2017 11:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: AwesomemaN »

Filtr jak dla mnie Ikola max 600 i nie daj sobie wmówić, że jak producent napisał "do akwarium 300 l" to się taki filtr nadaje, wszystkie takie informacje podziel sobie na pół :D więc filtr dedykowany dla 300l nadaje się max do 150l akwarium. A nie ma pojęcia w akwarystyce nadfiltracja jedynie niedofiltracja jeśli można tak to nazwać :)

Miałem filtr eheim i powiem Ci, że takiego syfu nie widziałem długo, po pierwsze primo to są drogie zabawki(nie warte swojej ceny), po drugie produkowane w chinach po trzecie jak mają masę bajerów zbędnych, więc ma się co psuć, a ikola cóż proste jak cep, wirnik kawał plastiku dwa przewody i tyle są szczelne ciche, tanie w zakupie i tanie w eksploatacji i wyglądają estetycznie. I największa zaleta mają koreczek do zalewania filtra wodą takiego już złożonego i zamkniętego poezja :))
Awesik !
Madagascariensis
Posty: 5
Rejestracja: 12 sie 2017 19:54
Lokalizacja: Edinburgh

Post autor: Madagascariensis »

Hej,
Ja mam 60cm wysoki zbiornik i naprawdę jest trudno w nim manewrować.
Przy 70cm wysokości kolejnym problemem będzie doświetlenie (chyba że będziesz trzymał ślepczyki jaskiniowe ;) )

Z godnych polecenia filtów zewnętrznych to polecam Eheim. Jeśli nie chcesz wydawać kasy na wersję Professional to Classic też jest niezły.

Czy będzie potrzebny filtr wewnętrzny to bedzie zależało od tego jaki filtr zewnętrzny kupisz. Ja jestem fanem oversizingu, i wybieram filtry które producent zaleca do większych zbiorników.

Jak będziesz porównywał filrty, to nie zwracaj uwagi jaką wydajność ma pompa, tylko jaka pojemność jest na media filtracyjne. Bo to jest serce każdego filtra.

Grzałka oczywiście z termostatem. Wybór masz kolosalny, na 300l odpowiednia będzie min. 300W. A czy będzie szkalana, metalowa czy kompozytowa to już zadecydujesz ty i twój portwel. Jak będziesz chciał to sobie możesz nawet kupić grzałkę przepływową, którą zainstalujesz na rurze filtra kubełkowego i nic nie będzie szpeciło w akwa.
A jak masz gruby portfel to możesz pomyśleć na temat termofiltra (filtr kubełkowy z wbudowaną grzałką)
Fluval Profile 1000 (275l)
Eheim 2274 Professional 4e+
Eheim 300w
CO2 6kg + JBL Taifun M
2 x T5 39W + LED
Rybki są ;)
Rośliny są ;)
---------------------------
w drodze: Eheim Reeflex UV350 7W
Madagascariensis
Posty: 5
Rejestracja: 12 sie 2017 19:54
Lokalizacja: Edinburgh

Post autor: Madagascariensis »

AwesomemaN pisze:
Miałem filtr eheim i powiem Ci, że takiego syfu nie widziałem długo, po pierwsze primo to są drogie zabawki(nie warte swojej ceny), po drugie produkowane w chinach
Dziwne...... na moim Eheim mam napisane Made in Germany...... koreczka do zalewania nie posiada ale za to pompka wbudowana w głowicę dziła jak należy :)

P.S Jaki model miałeś?
Fluval Profile 1000 (275l)
Eheim 2274 Professional 4e+
Eheim 300w
CO2 6kg + JBL Taifun M
2 x T5 39W + LED
Rybki są ;)
Rośliny są ;)
---------------------------
w drodze: Eheim Reeflex UV350 7W
Hejter
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2017 8:47
Lokalizacja: Radom

Post autor: Hejter »

Niezależnie Bracia co macie napisane - made in germany, indonesia, china - wszystkie te filtry są dobre :)
Wiem, że niektórym trudno uwierzyć w to, że rzeczy produkowane w Chinach mogą być dobre ale to jest fakt. MOGĄ i SĄ dobre.
Ja też przepłacam kupując Unimaxa 700 zamiast HW304B, który jest o połowę tańszy, bije mojego Unimaxa parametrami na głowę a sprawdza się...... właśnie - koledzy mają tego "chińczyka" od kilku lat. I co? i nic - zero problemów a w razie problemu części zamienne są tańsze niż woda RO.

Jaki z tego wniosek?
Tacy jak ja zawsze będą przepłacać a mądrzejsi kupią to samo za pół ceny.

p.s. Nie znam nikogo kto zarzuciłby cokolwiek marce EHEIM. Poza ceną ;-)
Filtry mają świetne.
ODPOWIEDZ