ile światła 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

ile światła 112l

Post autor: YOSHIMITSU »

Witam mam taki mała zgryzotę odnośnie światła. zbiornik 112l podłożę Cal Black earth. jakie oświetlenie polecacie przy założeniach: brak CO2 rośliny średnie maRZy misię trawnik z parvuli. Myślałem nad led 2x18w lub t5 2x39w pokrywa aluminiowa aquastel.
Ps: Zagwostkęmam taka, przy dużym świetle żyznym podłożu ibraku CO2 glon gotowy czy to 2x18 w led nie bedzie za dużo? co myślicie...?Mam mętlik.
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mam 2x16W ledy w 112l i na pewno żaden trawnik u mnie nie ma szans, zajrzyj do mojego tematu w galerii, rośliny rosną, ale trawnik....zresztą nigdy nie planowałem go mieć. 2x18W nie będzie przesadą, zresztą roślina na trawnik przez Ciebie wybrana nie wymaga dużego oświetlenia, jak to zwykle bywa z trawnikami...
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

dzięki za odpowiedz czyli 2x18w led będzie ok...
Ps: Chę uniknąć problemów z glonami bo wiem żeprzy dużym śfietle bez CO2 ciężko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Glony i tak się pojawią, chociaż nie muszą być od razu problemem...nie twierdzę też, że 2x18W będzie ok i spełni Twoje oczekiwania, tylko mam podobnie i możesz podpatrzeć jak to wyszło :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

trzeba obliczyć tak aby wyszło ci przynajmniej 0.5w/l czyli moc oświetlenia dzielona przez litry wody i wtedy CO2 jest drugorzędne bo powyżej to już powinno się podawać.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

tylko, że tak się liczy świetlówki, a nie ledy- w takim wypadku u mnie wychodzi niecałe 0,3W/l, jednak nie narzekam na zbyt słabe światło i przyrost flory...ledy dają więcej światła przy mniejszej mocy
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

Czyli do 0,5w na litr CO2 nie jest konieczne ? Nawet przy dobrym aktywnym podłożu, zakładając dobrze zarośnięty zbiornik?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

2x18W w LED to na oko 0,4-0,5W/l przeliczając na moc świetlówek. Dla założeń jakie Ty masz wystarczające. 2x39W T5 wymagałoby już na pewno CO2 (ok. 0,7W/l).

Coś tam sobie założyłeś, ale gdybym miał możliwość 2x39W + podłoże aktywne to zrobiłbym nawet bimbrownię bo mógłbyś się bawić szerokim zakresem roślin.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

Żona się nie zgadza na butle :( Bimbrownia jest ok ale to rozwiązanie na dłuższą mete uciążliwe
Czyli wszystko się potwierdza Albo rybki albo akwarium. Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

YOSHIMITSU więc zrób sobie akwarium bez butli,przecież tak się da. Roślin jest cała masa,więc masz z czego wybierać aby Twoje akwarium Cię cieszyło. Patrz na rośliny które potrzebują światła max do 0,5w/l I będzie gitara :D
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

YOSHIMITSU pisze:Żona się nie zgadza na butle Sad Bimbrownia jest ok ale to rozwiązanie na dłuższą mete uciążliwe
Czyli wszystko się potwierdza Albo rybki albo akwarium. Dzięki za pomoc
Bimbrownia rzeczywiście może być trochę uciążliwa. Na dłuższą metę nawet droższa. Spokojnie dobierzesz sobie rośliny pod 0,4-0,5W i będzie OK (wybór nie jest wcale mały). Na trawnik parvula powinna być OK, utrzymać się też powinna np. marsilea hirsuta (ładnie wygląda).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

ok dzięki za wszelkie rady. Ja prowadząc swój baniaczek RZadko miałęm do czynienia z glonem owszem występował ale w stopniu niezauważalnym pierwotniaka też nigdy niemiałem a to właśnie za sprawą przemyślanej koncepcji. Odpowiednie dobranie światła do podłoża ilości roślin i wszystko jest ok. Tem,a w sumie można zakończyć chyba że ktoś ma ochotę jeszcze coś rozwinąć.
Ps: Zdecduje sięjednak na dobrze mi znane świetlówki teledy jakoś za jasno mi swiecą 2x 24w t5 i na 100l netto wyjdzie po niżej 0,5 wata chciałem uzyskać potwierdzenie czy przy takim świetle rośliny skutecznie będą mogły wykoRZystywać podłożę :)

Proszę stosuj się do zasad ortografii i gramatyki języka polskiego. Wiele słów porozdzielałam, bo były pisane jednym ciągiem. Twoja wypowiedź była nieczytelna. MOD BARA
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Powinno być OK. Załóż odbłyśniki. Najlepiej zestawić świetlówki 6500K i 8500K.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Rosliny takie jak Kryptokoryny beda skutecznie wykorzystywac podloze bo one maja rozbudowany system korzneiowy i naworzenie slupa wody sie mija z celem, natomiast przy 0.5W/L lub mniej to powinno cos rosnac jesli mowimy o srednio wymagajacych roslinach. A co chcesz hodowac?

Przy 112L srednio netto wyjdzie 90L jesli dasz te 10cm podloza plus cos tam jeszcze.

Zeby rosliny wykorzystywaly podloze to tzreba je miec, zgaduje ze zbiornik stawiasz na ziemi? Substarty sie skoncza w mniej wiecej pol roku i zaczyna sie zabawa w kulki.

Przy swietle 0.5W/L mozesz sie pokusic o duzego henka, oczywiscie bedzie szedl mocno w gore przy slabym swietle ale powinien sie zrobic z niego ladny trawnik.

Mozna jeszcze zrobic trawnik ze Staurogyne repens, bo to jest wg mnie idealna roslina dla poczatkujacych lub dla tych co maja swiatlo srednio mocne.
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

Moje pierwsze akwa było na ziemi i szło całkiem nieźle. Przez kilka lat miałem apisto i piach z mchami na korzeniach,pelia itp. Teraz chciałem zrobić coś roślinnego na podłożu cal black earth , ale bez CO2. No i zaczynają się schody. Dla tego zależy mi na waszej wiedzy odnośnie doboru oświetlenia przy powyższych założeniach
ODPOWIEDZ