Planowene Akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Planowene Akwarium

Post autor: xLokson »

Hejka forumowicze :)
Z waszą pomocą, kilkoma wątkami na forum i godzinami poświęconymi na czytanie artykułów w necie, zaplanowałem w końcu moje pierwsze akwarium. Chciałbym abyście wypowiedzieli się odnośnie jego obsady i może sprzętu, gdyż będzie to moje pierwsze akwarium i chciałbym zminimalizować problemy, które mogły by zrobić krzywdę moim podopiecznym :) Dziś idę porozmawiać jeszcze z panem z zoologicznego, natomiast od was też chciałbym parę rad usłyszeć :)

Więc plan jest taki:
Zbiornik 57L
Filtr: Aquael Fan 1 lub 2 (czy on ma napowietrzacz?)
Grzałka: Happet Aquat 75W

Biotop: Czarne wody południowo wschodniej Azji
Podłoże: Ziemia ogrodowa przykryta czarnym żwirem bądź czarnymi kamyczkami.
Ozdoby: Korzenie torfowe, błękitne duże kamienie, kilka drobnych mniejszych kamyczków również błękitnych

Obsada:
Bojownik bezbronny karłowaty - Myślę o jednej sztuce, samiec
Wielkopłetw Wspaniały - Tutaj już posiadam w kuli jednego samca
razbora Espei lub Nenon Innesa - Wiem, że neon pochodzi z innego biotopu, natomiast na tle czarnego podłoża wyglądają obłędnie.
Czyściciele - Tutaj czekam też na wasze rady i rady sprzedawcy w sklepie, ponieważ sam nie jestem do końca pewny co chce wpuścić. Czy jakiegoś ślimaka czy krewetkę, czy może jakąś bocje...
Rośliny:
Tutaj też za dużo nie myślałem, jedyne co wiem,że muszę gęsto obsadzić to akwarium ze względu na bojownika i wielkopłetwa które lubią siedzieć w krzaczyskach.

Ponikło Igłowate - Myślę,że takie trawiszcze będzie fajnie wyglądało w moim akwarium
Lotos tygrysi - Ma dość spore liście które pewnie wielkopłetwowi sprawią frajdę (zauważyłem,że moja rybka lubi pływać w roślinkach stąd ten pomysł)
Limnofila - Całkiem ładnie wyglądający krzak.

Jakieś rady? co myślicie o moich planach?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Planowene Akwarium

Post autor: mark_farina »

xLokson pisze:
Filtr: Aquael Fan 1 lub 2 (czy on ma napowietrzacz?)
TAK MA W ZESTAWIE NAPOWIETRZAC I REGULACJE MOCY

Podłoże: Ziemia ogrodowa przykryta czarnym żwirem bądź czarnymi kamyczkami.
O ILE BEDZIE ZROBIONE WG ZASAD TO NIE POWINNO BYC PROBLEMU, ZIEMIE SUGERUJE KUPIC NAJTANSZA BEZ DODATKOW/NAWOZOW

Rośliny:
Tutaj też za dużo nie myślałem, jedyne co wiem,że muszę gęsto obsadzić to akwarium ze względu na bojownika i wielkopłetwa które lubią siedzieć w krzaczyskach.
MUSISZ PRZEMYSLEC CO CHCESZ HODOWAC A TO CO BEDZIE ROSLO BEDZIE ZALEZNE OD TEGO JAKIM SWIATLEM DYSPONUJESZ I JAK DOBRZE POTRAFISZ ZADBAC O ROSLINY

Ponikło Igłowate - Myślę,że takie trawiszcze będzie fajnie wyglądało w moim akwarium
TO RACZEJ ROSLINA TRAWNIKOWA I WYMAGA MOCNEGO SWIATLA I NAWOZENIA LUB DOBREGO PODLOZA CZYLI ZIEMI
Lotos tygrysi - Ma dość spore liście które pewnie wielkopłetwowi sprawią frajdę (zauważyłem,że moja rybka lubi pływać w roślinkach stąd ten pomysł)
JESLI LOTOS ZASLONI CI WIEKSZOSC TAFLI WODY I SWIATLA TO TRAWNIK BEDZIE W BARDZO NIE KOMFORTOWEJ SYTUACJI
Limnofila - Całkiem ładnie wyglądający krzak.
TAK WYGLADA LADNIE JAK MA ODPOWIEDNIE WARUNKI

Jakieś rady? co myślicie o moich planach?
Generalnie to opisz nam jakim swiatlem dysponujesz, czy bedzie CO2, czy bedzie nawozenie slupa wody i czy masz ogolne pojecie o korekcji i utrzymywaniu odpowiednich parametrow wody bo to jest bardzo wazne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wielkopłetw wspaniały wymaga akwarium o długości minimum 80cm, rośnie naprawdę duży. To energiczny gatunek, wymaga sporej przestrzeni do pływania.
Oddaj go, jeżeli nie możesz zapewnić mu odpowiednich warunków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xLokson »

Generalnie samego zbiornika jeszcze w ręce nie miałem. Wiem, że jest w nim pokrywa ze światłem (dostaje je od cioci). Z tego co pamiętam światło było białe i dość mocne, w sensie bardzo jasno świeciło. Ale jeśli trzeba to je wymienię. Jeśli tylko poradzicie jakie światło mam zakupić dla takiego akwarium jak wyżej napisałem.

Jeśli chodzi o nawożenie, to tak będzie, jakieś nawozu kupię, też będę włąsnie w tej sprawie rozmawiał ze sklepikarzem. Możecie też polecać właśnie jakieś nawozy. Co do dbania o parametry wody. Całe wakacje u Cioci dbałem o pH basenu o powierzchni 14m2 więc litraż ogromny. Więc wiem na jakiej zasadzie się zwiększa/zmniejsza pH. Ciągle jeszcze doczytuje na ten temat więc jakieś rady tez mile widziane.
Pozdrawiam Maciej ;)

Jestem Newbie jeśli chodzi o akwarystykę, ale się staram! :)
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xLokson »

BARA pisze:Wielkopłetw wspaniały wymaga akwarium o długości minimum 80cm, rośnie naprawdę duży. To energiczny gatunek, wymaga sporej przestrzeni do pływania.
Oddaj go, jeżeli nie możesz zapewnić mu odpowiednich warunków.
Rybki to żyjące stworzenia, czują. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Tego wielkopłetwa dostałem od mojej dziewczyny, więc tak długo jak tylko będę mógł zapewniać mu godne życie, tak długo będzie mieszkał w moim zbiorniku. Pan w sklepie wybrał jej tą rybę do mieszkania w kuli. Czytałem że dorastają do 10cm i wiem, że to naprawdę dużo. Ale myślę, że do czasu postawię już drugi, nieco większy zbiornik.
Pozdrawiam Maciej ;)

Jestem Newbie jeśli chodzi o akwarystykę, ale się staram! :)
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wielkopłetw i bojownik to ryby terytorialne, prawdopodobnie będą walczyć, zwłaszcza w małym zbiorniku.

Twoje założenia są sprzeczne, BW zakłada minimalną ilość roślin.

Od siebie mogę polecić limnophila sesiliflora, wyjątkowo mało upierdliwa roślina i bardzo fajnie rośnie.
ODPOWIEDZ