[60l] netto ogólne.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Marcin De
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2017 13:34

[60l] netto ogólne.

Post autor: Marcin De »

Witam wszystkich. Za jakiś bliżej nieokreślony czas planuję założyć akwarium 60 litrów netto (60x30x35). Zależy mi na rybach nieagresywnych, niekopiących i nie niszczących roślin w akwarium. W związku z tym bardzo proszę o pomoc/wypowiedzi czy obsada, którą planuję zrobić będzie dobra:

10-12 szt żwawików czerwieniaków/neonów innesa
4 szt. otosków (Otocinclus Affinis)
4 szt. kirysków Panda
Parka pielęgniczek Ramireza.

Podłoże jakie zamierzam zrobić to na dno 2-3 cm ziemi ogrodowej, na to siatka, a powyżej 5 cm drobnego żwiru gradacji 1-3 mm lub bazalt.
Bardzo proszę o pomoc i wypowiedzenie się, czy takie połączenie będzie odpowiednie? Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2017 12:29 przez Marcin De, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przenoszę temat do odpowiedniego działu. Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady, użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Jakimi parametrami wody dysponujesz?

Neony Innesa są zimnolubne, nie zaleca się ich łączyć z ciepłolubnymi ramirezami.

Dla ryb dennych nie wchodzi w rachubę bazalt, powinien być tylko i wyłącznie bardzo drobny piasek który mogą przesypywać przez skrzela.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Marcin De
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2017 13:34

Post autor: Marcin De »

Parametry wody to: pH~7,2; twardość wody: średnio twarda (12,2-13 °n)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podłoże na górze powinno być z piasku [dosyp na warstwę żwiru], jeżeli chcesz ryby denne takie jak kiryski, Ramirezki też lubią czasem zrobić dołek w piasku, ale nie wykopują roślin.
Obsada nie jest dobra ze względu na wymogi temperatury wody. Ramirezki są ciepłolubne, Innesy zimnolubne, Żwawików nie znam, Kiryski Panda i Otoski średnio ciepła, bliżej chłodniejszej wody.
Może zamiast Ramirez inne pielęgniczki- Boliwijska lub Borelli [ze wskazaniem bardziej na Borelkę]- mogą przebywać w chłodniejszej wodzie jak Ramirezki.
Marcin De
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2017 13:34

Post autor: Marcin De »

Zamiast piasku może warto zastosować piasek kwarcowy o gradacji 08-1,2 mm. Czytałem, że podobno może być i się sprawdza z kiryskami. Pielęgniczka Żółta - Borelli rzeczywiście bardzo ładna rybka i ją wezmę do tej obsady.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bardzo Cię proszę, popraw tytuł tematu.

Piasek ma być jak najdrobniejszy. Kwarcowy jest często dosyć gruby i ostry.

Parametry wody wskazują, że dysponujesz wodą zasadową i średniotwardą, a chcesz trzymać ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zakwaszaj wodę, przeczytaj temat:
viewtopic.php?t=12225

Na początku też nie chciałem się bawić w kwasy, ale kiedy elektrolit do akumulatorów kosztuje 4zł., rozrobiłem z 4l wody demineralizowanej otrzymując 5l "aquacidu" :wink: ...rozrabiam wodę z pH jakim chcę- dolewając demineralkę czy RO masz twardości jakie chcesz, więc czemu nie.
ODPOWIEDZ