glony

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
blondAnka
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017 17:34

glony

Post autor: blondAnka »

Witam,
Co polecacie do czyszczenia zielonych ścian akwa? Skrobak czy czyścik magnetyczny? Jak się sprawdzają te produkty, czy dobrze czyszczą? Po starcie akwa miałam dwa otoski (czyściły bardzo dobrze), padły po jakichś dwóch miesiącach, dokupiłam trzy, które również padły. Glony się niestety rozwijają :/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu.

Proszę używaj opcji Szukacza, bo o czyściku bardzo dużo już pisaliśmy, np:

viewtopic.php?t=20440&highlight=czy%B6cik

viewtopic.php?t=12254&highlight=czy%B6cik


Jeżeli chcesz poradzić się na temat glonów proszę załóż temat w dziale Glony i opisz swoje akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Skrobak na żyletki, prosty i funkcjonalny.
blondAnka pisze:Glony się niestety rozwijają :/
Znajdź przyczynę, nie zapobiegaj skutkom. Otoski może i zjadają glony, ale nie jest to rozwiązanie.
Przyczyn powstawania glonów jest dużo, jak i dużo jest gatunków glonów:)
Od kiedy akwarium funkcjonuje?
Jaka jest filtracja, obsada roślin i zwierząt?
Jeśli możesz, wstaw zdjęcia (np. linki z zewnętrznego serwera.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
blondAnka
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017 17:34

Post autor: blondAnka »

Akwa od końca maja, były 8 Danio i 3 otoski, obecnie zostały 3 Danio, dokupione 3 Helenki. Napowietrzanie dobre. Roślin sporo.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wydaje mi się, że rodzaj skrobaka nie jest Twoim podstawowym problemem. W przeciągu około 3 miesięcy padła Ci prawie cała obsada, coś nie jest w porządku. A co do skrobania szyb- ja używam skrobaka do szyb samochodowych, takiego za 3 zł z Tesco i nim mi najlepiej, mimo że mam też taki "akwarystyczny" na długiej rączce i z gąbką z drugiej strony.
blondAnka
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017 17:34

Post autor: blondAnka »

Masz rację, ale nie wiem co może być przyczyną. Parametry są w normie. Jedyne co wyczytałam to to, że Danio nie nadają się do tak małego akwa (rybki te nam doradzono w zoologicznym). Zastanawiam się co dalej. Czy wymienić wszystkie rośliny -są mocno w glonach. Ściany akwa również.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

blondAnka pisze:Parametry są w normie.
Jakiej normie?
blondAnka pisze:(rybki te nam doradzono w zoologicznym)
Nie ufaj sprzedawcom, sklep sprzedaje, a nie doradza (rzadko który sprzedawca doradzi coś dobrego, z reguły chodzi o to, aby sprzedać).
blondAnka pisze: Zastanawiam się co dalej.
Między innymi po to są fora:)
blondAnka pisze:Czy wymienić wszystkie rośliny -są mocno w glonach. Ściany akwa również.
Nie, zostawić, dokonywać drobnych zmian i cierpliwie czekać...

MarJan słusznie zauważył, że rodzaj skrobaka nie jest Twoim problemem z glonami, otosków nie kupuje się na glony, a to, że je jedzą oznacza, że jeść coś muszą.

Przyczyn glonów może być kilka, ale często jest tak, że nadmiar pewnych związków kumuluje się w akwarium i stanowi dobre warunki do ich rozwoju. Należy zapewnić dobre warunki roślinom wyższym (oświetlenie, temperatura podłoże itp), aby pochłaniały z wody pewne substancje, uniemożliwiając rozwój glonów To jeden ze sposobów.
Jeśli się da, to należy glony usuwać ręcznie, podmieniać większe ilości wody przy okazji odmulając (zwiększyć częstotliwość zabiegów higienicznych w akwarium).
Dostosować oświetlenie, bo może masz zbyt słabe do Twoich roślin i ich wzrost jest ograniczony.
Zmierzyć wodę na związki azotu i fosforu - wysoki ich poziom lub brak któregoś z nich też może przyczyniać się do pojawienia się glonów (podmieniając częściej wodę można stężenie tych związków ograniczyć).

Poza tym mam jeszcze wątpliwości:
blondAnka pisze:Napowietrzanie dobre.
Po co napowietrzasz wodę i skąd wiesz, że jest dobre?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
blondAnka
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017 17:34

Post autor: blondAnka »

CI2 0
pH 7,2
KH 6
GH >14
NO2 0
NO3 10
O2 10

Teraz już wiem, że nie należy ufać sprzedawcom.
Jakie zmiany masz na myśli?
Oświetlenie mam energooszczędne 6500k. Podmiana wody co tydzień 30%. Temperatura 25 stopni.
Czemu mam nie napowietrzać wody?
ODPOWIEDZ