[102l] Nowe 102 litry.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

[102l] Nowe 102 litry.

Post autor: Seba1384 »

Witam akwarium na zdjęciu poniżej ma 3 tygodnie. Mam kilka pytań. Na dno zastosowałem drobny piasek kwarcowy, czy rośliny nawozone do tafli wody w takim podłożu z powodzeniem będą rosły?? Czy może jakieś kulki zaaplikowac w okolice korzeni? Światło 12 godzin na dobę. Druga sprawa na tym dnie dokładnie widać zanieczyszczenia, niestety nie przemyślałem tego. Myślę nad zmianą podłoża. Czy muszę robić akwarium totalnie do zera z roślin itd. Czy starczy jak położę jakąś warstwę na kwarc?? Co byście polecali na dno aby nie było na pierwszy rzut oka widać tego syfu, który swoją drogą oczywiście czyszczę wezykiem aktualnie co 3 dni. Po wielu latach braku styczności z akwarystyka postanowiłem wrócić do starego hobby. Potrzebuję kilku porad :) Chciałbym wziąć się za temat konkretnie aby to miało ręce i nogi no i wyglądało jakoś. Póki co wygląda jak na fotce :) Każda wskazówka na wagę złota.


https://m.fotosik.pl/zdjecie/a6e726e071d36518


tytuł tematu poprawiłam na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. MOD BARA
Awatar użytkownika
ieoth
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2017 9:09
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ieoth »

Jestem tu krótko ale jedyne co mogę powiedziećto szperaj po forum. Jest tu masa wiedzy. Pooglądaj inne akwaria z takim litrażem i zobacz jak tam to jest.A co do pytań niech wypowie się ktoś z większym stażem.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Bartek

72L Bystrzyków
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Po co te ryby w pustym akwarium? Czemu je wpuściłeś do nieprzygotowanego zbiornika?
Pomieszałeś neony Innesa wymagające ciemnego zbiornika oraz wody chłodnej, miękkiej i kwaśnej z mieczykami - rybami wód ciepłych, twardych i zasadowych. Neony jak najszybciej do oddania!

Wypuść samicę mieczyka z kotnika. To jest dla niej tylko stres!

Roślinom możesz dać kulki nawozowe w okolicach korzeni. Radzę nie stosować nawożenia w toń wody.

Wywal - obowiązkowo - muszle z akwarium! Będą zatwardzać wodę. Zamiast kamieni zajmujących tylko miejsce daj korzenie.

Podmieniaj wodę regularnie, raz na tydzień 20% z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

Post autor: Seba1384 »

W akwarium nie ma gupików :) Jest na ten moment 5x neon Inessa, 3x mieczyk 1+2, krewetki RC kilka sztuk, 6x zbrojnik niebieski ale tylko chwilowo potem idą do teścia do akwarium 200l. Korzeń mam ale muszę go wygotowac gdyż leżał trochę w piwnicy i boję się że osadzil się jakiś syf którego nie doczyszcze ręcznie. Najbardziej interesuje mnie te dno. Co mam teraz zrobić żeby dać inne ciemniejsze, jakiś drobny żwir cokolwiek. Całe podłoże, rośliny oczywiście ryby i reszta poza akwarium i piasek do wyrzucenia czy starczy jak położę warstwę na wierzch??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem czemu znikł post Szamanki, w którym wspomina coś o gupikach.

Wystarczy jak podsypiesz coś na wierzch podłoża, tym bardziej, że i tak jest go mało. I obowiązkowo usuń muszle!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

Post autor: Seba1384 »

Okej muszle pójdą do ozdoby na komode :) Super że nie muszę robic totalnego restartu z tym dnem... Za szybką decyzję podjąłem co do tego piasku. Co byś polecala na dno podsyapc na tą wierzchnia warstwę w takim razie?? Jakiś ciemny drobny żwir będzie ok czy coś specjalnego? Może coś odnośnie obsadzenia roślin cos przesadzić w inne miejsce może? Ogólnie chciałbym też coś na trawnik tylko nie wiem co, kiedyś próbowałem glosie ale nie było efektu na jaki liczyłem. Coś co w miarę szybko rośnie i łatwo się mnoży
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli planujesz trzymać ryby denne to podłożem musi być piasek. Moim zdaniem najlepszy jest zwykły piasek z marketu budowlanego lub pozyskany w piaskownicy/kopalni piasku. Należy go wyprażyć po wypłukaniu w piekarniku 10 min, wysuszyć i będzie gotowy do podsypania.

Akwarium powinno wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Zbrojniki potrzebują bezwzględnie korzeni do pozyskiwania celulozy niezbędnej im do trawienia.

I proszę, wypuść tę nieszczęsną samiczkę mieczyka z kotnika...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

Post autor: Seba1384 »

Okej czyli na ten piasek załóżmy piasek o większej średnicy tak?? Co z tym brudem na dnie?? Strasznie tego dużo widać na ten moment na tym piasku czy na piachu o grubszy ziarnach, trochę ciemniejszym powinno być lepiej? Korzeń mam, idzie do wyparzenia i do akwarium. Jest co prawda nie duży ale jest :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Osad na podłożu usuwasz za pomocą odmulacza. Zdecydowałeś się na mieczyki, ryby mocno brudzące, więc nie dziw się, że się brudy zbierają. Na białym podłożu będą zawsze mocno widoczne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Piasek możesz dosypać czarny na górę, tylko grubszą warstwę, bo cienka szybko się wymiesza z jasnym i tyle- na alledrogo bez problemu znajdziesz ciemną gradację jaką chcesz. Jeżeli ryb dennych nie będzie to drobny żwir będzie lepszy dla roślin. Jeżeli boisz się, że korzenie roślin mogą gnić ze względu na sam drobny piach i brak dostępu do nich świeżej wody, to możesz zastosować "kominy" ze żwirem, ale tego z zalanym zbiornikiem nie zrobisz. Można też na warstwę Twojego piasku dać warstwę drobnego żwiru ciemnego i na niego dodatkowo znowu warstwę piasku ciemnego pod ryby denne, a nawozić będziesz glinianymi kulkami wciskanymi w podłoże.
Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

Post autor: Seba1384 »

Wiadomo na jasnym lepiej widać. Dam jakąś warstwę na wierzch też pewnie jasna ale już nie taki piasek o tak drobnej średnicy. Kulki będą napewno aktualnie daje do tafli Aquaflora z Zoolek. Ogólnie poza pytaniami które zadałem czy jakieś wskazówki odnośnie rozmieszczenia roślin itd czy jest ok?? Czego Waszym zdaniem brakuje zbiornikowi
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co lejesz chemię w toń wody, skoro masz posadzone rośliny korzeniowe, wymagające nawożenia przez podłoże? Masz bardzo świeże akwarium, jeszcze nieustabilizowane, podmień wodę i nie lej niczego, jeżeli nie chcesz mieć problemów z glonami za moment.

Ja już swoją opinię o zbiorniku napisałam: obsada do zmiany, daj rośliny pływające, usuń muszle i wielkie kamienie, wstaw korzenie, niech zbiornik będzie naturalnym wycinkiem przyrody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Seba1384
Posty: 6
Rejestracja: 29 sie 2017 6:03

Post autor: Seba1384 »

Okej dzieki za wszystkie wskazówki. Za jakis czas wstawię fotki tego co się zmieniło :)
ODPOWIEDZ