zapylona woda na ziemi ogrodowej

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dworkin
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2017 10:35
Lokalizacja: Gdańsk

zapylona woda na ziemi ogrodowej

Post autor: dworkin »

Zbiornik jest postawiony jakieś 1,5 tygodnia temu. Jako podłoże zostało użyte aqua soil na bazie ziemi ogrodowej (przykryte żwirkiem o granulacji 2-3mm - 3-4 cm wartstwa). Po jednym dniu po zalaniu - mleko. Zrobiłem podmianę po 24h ponad 50% wody - sytuacja trochę się wyklarowała.
Kilka dni później, kolejna podmiana wody (50%), dosadzenie paru roślin + sprawdzenie poprawności filtra. I znowu mleko.
Kilka dni temu wymieniłem watę z filtra (była szara, brudna). Sytuacja bardzo powoli się klaruje.
Parametry wody:
pH 7.4, GH: 14, KH: 9
Amoniak: w niewielkich śladowych ilościach, NO3: 2, NO2 (też niewielkich ilościach - podam później), PO4 - też raczej w bezpiecznej ilości.
Woda wydaje się lekko zielona i biaława - pływa w niej jakby pył. Na roślinach potworzyły się takie jakby białe nitki. Szyby zrobiły się śliskie, przeczyściłem je. Najgorzej z roślinami, głównie z Limnobium laevigatum. Początkowo wypuściło korzonki, teraz część zgniła, reszta dostała ciemnych plam, a od spodu zrobiła się śliska.
I teraz pytanie co dalej. Czekać aż w pełni dojrzeje? Tzn czy stosować dalej podmiany (głownie w celu ograniczenia mikroelementów pochodzących z podłoża bazującego na aqua soil), czy się wstrzymać do pełnej dojrzałości? Zapylenie może być też efektem niedokładnie wypłukanego żwiru do filtra + niedokładnie wypłukanego żwiru do akwarium ale i także wysypem glonów.
Czy warto stosować CO2 w płynie w celu redukcji glonów?

Filtracja zbiornika: filtr aquael minikani 120, ustawiony na średnią przepustowość z wylotem wody na taflę (przy innym ustawieniu powodowało dużą rotację pyłu w wodzie).
Akwarium 112l;

Obrazek[url]
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień część wody z jednoczesnym odmulaniem dna i zaczekaj dalej. Prawdopodobnie masz w tej chwili zakwit pierwotniaków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dworkin
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2017 10:35
Lokalizacja: Gdańsk

oświetlenie

Post autor: dworkin »

Dodam jeszcze informacje o oświetleniu, może jest to istotne.
Obecnie świecę 6h, w sobotę będzie 2 tygodnie od założenia akwa i zwiększę oświetlenie do 7h). Oświetlenie ledowe 32W - ale zapalam obecnie 1 listwę o wartości 16W
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

I chcesz żeby w tej ciemnicy rosły rośliny? Dzień tropikalny ma 12 godzin, rośliny do przeprowadzenia prawidłowej fotosyntezy muszą mieć dobre i odpowiednio długie świecenie.

Radzę zwiększyć czas i moc oświetlenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dworkin
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2017 10:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: dworkin »

Kurcze, co osoba, to radzi mi co innego.
Na akwarium amatorskie (grupa na facebooku) radzili mi zaczynać od oświetlenia krótkiego, mało intensywnego - 5h i zwiększać co tydzień do osiągnięcia 12h.
Dodam, że mam rośliny mało wymagające pod względem światła (w tym anubiasy, które raczej nie lubią mocnego światła w dużych ilościach). Jedynym wyjątkiem jest Hydrocotyle tripartita, która wymaga nieco więcej światła. Może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat? Rozumiem długie oświetlanie w dojrzałych akwariach, ale w dopiero co startujących może spowodować to wysyp glonów.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napisałam Ci zgodnie z moim doświadczeniem. Mam akwarium na ziemi. Nigdy nie bawiłam się w jakieś skracanie oświetlenia. Nigdy nie miałam problemu z glonami. Moje zakładanie akwarium jest proste: układam podłoże, wsadzam rośliny, zalewam wodą, dokładam korzenie, uruchamiam filtr, grzałkę i pełne świecenie od razu. Po około dwóch tygodniach wpuszczam ryby pasujące do litrażu i parametrów wody. Amen.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dworkin
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2017 10:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: dworkin »

ok. Spróbuję zastosować się do Twoich rad i wydłużę czas oświetlania. Przy okazji, woda zaczęła powolutku się klarować - jest jeszcze daleka od ideału, ale jest już lepiej. W weekend zajrzę do filtra i sprawdzę stan waty, jeśli będzie brudna, wymienię na nową.
Planuję jeszcze dosadzenie paru roślin (głównie na przód, część niestety padła), ale z tym chyba zaczekam, aż sytuacja z wodą się bardziej unormuje.
dworkin
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2017 10:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: dworkin »

Woda się ładnie wyklarowała (pozostaje jedynie lekkie zielone zabarwienie wody), rośliny przestały gnić i zaczęły rosnąć (zwłaszcza limnobium). Niestety musiałem zejść ze światła (skrócone tymczasowo do 7h) ze względu na wysyp glonów (zielona pajęczyna na liściach i zielone nitki), które pojawiły się w ciągu bardzo krótkiego czasu w miejscach silnie naświetlonych (głównie na mchach).
Sprawdziłem parametry wody, wciąż dojrzewa:
NH3 - praktycznie 0, NO2 - 1mg/l, NO3 - ok 10mg/l, poziom żelaza praktycznie 0, PO4 - jakiś marginalny (poniżej 0,25). Ze względu na KH wynoszące ok 10 i pH 7,5, wnioskuję, że poziom CO2 jest zdecydowanie za niski, co może przyczyniać się do rozwoju glonów.
Światło ograniczyłem i zwiększę je w momencie podpięcia butli z CO2 (a roślin mam jednak dużo), co stanie się już mam nadzieję w tym tygodniu.
ODPOWIEDZ