Akwarium 50l dla początkującego akwarysty

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Akwarium 50l dla początkującego akwarysty

Post autor: Ralf »

Witam,
jestem początkującym akwarystą który pragnie założyć swoje pierwsze akwarium. Dostałem w prezencie zbiornik 50l i czas zastanowić się nad obsadą takiego zbiornika. Wśród rybek jakie mi się podobają oraz po konsultacji ze sprzedawcą (wydawał być się ogarnięty w temacie pytanie czy można ufać sprzedawcom;) )brałbym pod uwagę taki zestaw

-1x Bojownik syjamski
-3x Molinezja balonowa
-10x Danio luminas
-5x jakiś rodzaj Kiryska

Proszę o opinie czy taki dobór rybek jest w porządku czy może bardziej przypomina on zupę rybną
Ostatnio zmieniony 30 sie 2017 16:58 przez Ralf, łącznie zmieniany 2 razy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, nie, nie należy ufać temu sprzedawcy, proponuje Ci 19 ryb do 50l akwarium, wychodzi około 2,6l na rybkę- mało i ciasno im będzie. Mniejsza o to, masz szkło, a zalane to szkło? Rośliny są? Ile stoi ten zbiornik? Akwarium dojrzewa co najmniej 2 tygodnie [prawie zawsze dłużej]. Znasz parametry wody? pH, twardości....bez tej wiedzy i bez dojrzewania nie ma co myśleć o zwierzętach, jezeli na przyszłość chcesz ryby denne [kiryski], to na podłoże piasek- żaden żwirek.

Wiedza na start:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Aby zająć się akwarium trzeba się trochę o tym dowiedzieć- zapomnij, że jakikolwiek sprzedawca da Ci rzetelną wiedzę- oni chcą sprzedać towar, nie edukować ludzi.
Pozdrawiam :)
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Nie, szkło jeszcze nie zalane ale wg mnie najpierw powinienem mieć ustaloną obsadę, później kupić piasek rośliny osprzęt i zalać akwarium a później zakupić rybki.

zatem poza ilościĄ te gatunki w jednym zbiorniku będą OK? jakie rozwiązanie proponujesz? Dzięki za linka, trochę juz się edukowałem ale warto uporządkować wiedzę
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Przede wszystkim podaj wymiary tego akwa bo to dosyć istotne,danio to bardzo żwawe ryby i potrzebują przestrzeni myślę ,że długość akwa 80 cm będzie dla nich odpowiednia i są raczej zimnolubne w przeciwieństwie np do bojownika więc te ryby razem nie mogą być.Molinezje tzw balonowe są to ryby ze zdeformowanym kręgosłupem takich ryb się po prostu nie kupuje aby nie napędzać sprzedaży.Przede wszystkim przeczytaj o wymaganiach ryb które chcesz mieć bo to połączenie nie jest zbyt fortunne :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zbadaj wodę- to podstawa, ryby dobiera się do swojej kranówki, którą trzeba poznać, lub kranówkę przerabiasz pod wymarzone rybki [na długą metę często droga inwestycja].

Bojownik- ok, pamiętaj, że ryba ciepłolubna

Molinezja Balonowa-ryba żyworodna wyhodowana w skutek mutacji. Ma zdeformowany kręgosłup oraz problemy z pływaniem. Rybkom przeszkadza nurt wody z filtra, często choruje oraz żyje krócej niż inne molinezje. Nie polecam, to sztuczny wymysł "hodowców" łasych na kasę.

Danio luminas- kolejne udziwnienie na siłę, sztucznie barwione rybki fajnie wyglądają, więc powinny się dobrze sprzedawać....jakim kosztem? samych ryb- nie polecam.

jakieś kiryski- czemu nie, piach na dno i pamiętaj, aby kiryski były tymi bardziej ciepłolubnymi, bo planujesz bojownika

Ale najważniejsze to poznać parametry kranowity- weź w słoik i niech leży z 24h, następnie zanieś ten słoik do zoologa w celu sprawdzenia pH i twardości[ KH i GH], wyniki podaj w tym temacie i będzie łatwiej dobrać obsadę. Jeśli w zoologu nie chcą zbadać wody, będziesz zmuszony kupić testy.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

wymiary wewnętrzne akwarium to 49x34x29,5 (wys)

OK dzięki Panowie za odpowiedzi, postaram się jakoś szybko sprawdzić te parametry wody i wrócimy do rozmowy:)
Witam, testy zrobione, parametry wody wg sprzedawcy bardzo dobre, a oto szczegóły:

pH - 7,8
GH - 7
KH - 7
NO3 - 2 mg N- NO3/l

Jeśli chodzi o parametry twardości to nie zauważyłem że nie podano mi jednostek, aczkolwiek domniemuję że chodzi tu o stopnie niemieckie (w razie czego mogę jeszcze dopytać).

Zatem proszę o propozycję obsady i wyposażenia zbiornika. :lol: :lol: :lol:

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda o odczynie zasadowym, dzięki niezbyt dużym twardościom łatwo ją zakwasić. Pytanie czy chcesz mieszać wodę i mieć spory wachlarz wyboru ryb [polecam], czy nie chcesz kombinować i dobrać obsadę bezpośrednio pod tę wodę?
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Jak najbardziej mogę mieszać wodę, nie ma problemu. No chyba że spodobają mi się ryby bezpośrednio pod moją wodę to też nie widzę przeszkód:) z takich większych ryb (jak na moje akwarium) to zależałoby mi na bojowniku, co do reszty, skoro nie polecacie mi Molinezji balonowej to nie mam jakiś dodatkowych preferencji.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ralf pisze:GH - 7
KH - 7
Czy mi się dobrze wydaje że przy takich parametrach zakwaszanie spowoduje spadek KH i GH do prawie zera?
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Hej, zatem czy obsada typu 1 bojownik+10 neonków+kiryski będzie w porządku?
Krzych321
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2017 22:02
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: Krzych321 »

Cześć, ja niekoniecznie polecam bojownika, bo mi neonki krzywdził. Podgryzał ogony, nawet zeżerał. To znaczy co do agresywności bojowników zdania są podzielone, może mój miał taki charakter. Na pewno radzę nie ryzykować. Jeżeli jesteś początkujący to niekoniecznie mieszaj tą wodę, na gupiki trochę za mała twardość, choć myślę, że dadzą radę. Najlepsze to by były danio. Kiryski jakieś. To rybki nieagresywne i łatwe w hodowlii. Zbrojniki niebieskie byłyby fajne, troszku małe akwa.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Bojownika warto kupować w sklepie zoologicznym gdzie pływa w akwarium z innymi rybkami a nie z kubeczka. Są przyzwyczajone do obecności innych ryb i mniej agresywne. Mój neonków nigdy nie ruszał, zresztą chyba musiały by być chore, bo są od bojka 2 razy szybsze.
Krzych321
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2017 22:02
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: Krzych321 »

To też racja. Ja mam po prostu uraz do tych ryb. Nigdy więcej ich nie kupię. I nikomu nie polecam.
ODPOWIEDZ