Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Prętnik karłowaty

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rozmnażanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szamanka

PostWysłany: 08 Wrz 2017 9:49    Temat postu: Prętnik karłowaty Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy to możliwe żeby młody Prętnik karłowaty budował gniazdo w zimnej (25*C) wodzie?
Kupiłam go raptem 10 dni temu jako młody, słabo wybarwiony okaz, a dziś ma wyraźnie intensywniejsze kolorki, pływa po całym akwarium jak głupi, pije powietrze i pluje bąblami na rośliny pływające + targa fragmenty roślin. Wiem, że wszystko wskazuje na to, że szykuje gniazdo, ale podobno Prętniki nie rozmnażają się w wodzie poniżej 27-28*C bo jest za chłodna.

Tak prętniczek wyglądał w zeszłą środę i czwartek (kupiony we wtorek)
https://photos.app.goo.gl/8TraoR6lQ6aIn7dB3
https://photos.app.goo.gl/amdd5DT0jNWIDgWx1

A tak wygląda dzisiaj.
https://photos.app.goo.gl/mXVTtdesQ7jHcxvA3
https://photos.app.goo.gl/BIXSkUc3LKtExv2N2

Filmik gdzie Prętnik pływa jak szalony po całym akwa w przerwach od plucia bąbelkami.
https://youtu.be/spg1UDngoFQ
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 08 Wrz 2017 10:45    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dwie kwestie:
1. Zimna woda, a raczej chłodna, to zakres 20-23 stopnie
2. Prętniki spokojnie dają sobie radę w 25 stopniach

i jeszcze jedno: czym jest robiony pomiar temperatury? Standardowe termometry akwarystyczne nie są kalibrowane bardzo dokładnie, więc pokazywane 25 stopni może oznaczać, że jest blisko 26 stopni, a nawet więcej.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.
Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższym czasie będę bardzo mało dostępna na Akwaforum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
szamanka

PostWysłany: 08 Wrz 2017 10:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Termostat grzałki jest ustawiony na 25*C, a poza tym mam termometr bezdotykowy dla dziecka, którym mogę mierzyć też temperaturę otoczenia. Ten termometr pokazuje 25,2 przy końcu z grzałką i 24,8 przy przeciwległej stronie akwarium.

Wiem, że to nie taka zimna woda, ale dla prętnika jednak podobno chłodna. Przynajmniej podobno na tyle, że absolutnie nie powinny przystępować do tarła.
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 08 Wrz 2017 10:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wieczorem sprawdzę w literaturze (Schliewen, Urlich) jakie są podawane zakresy temperatur dla prętnika karłowatego.

Aczkolwiek jak sama widzisz, temperatura sobie, a prętnik sobie...

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.
Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Powrót do góry
szamanka

PostWysłany: 14 Wrz 2017 10:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kolejne pytanie które chyba nikogo przede mną nie interesowało- jak długo prętnik buduje gniazdo? Na razie udało mu się stworzyć całkiem imponującą konstrukcję, która totalnie zacienia ok 1/4 akwarium I wyszarpuje fragmenty trawnika. Kiedy on przestanie? Mogę przerwać budowanie gniazda obniżając temperaturę?

W załączniku nasz kopiec kreta
https://photos.app.goo.gl/GgVAgRoK8CgiBLPy1

https://photos.app.goo.gl/GJtJH2uE3gntPLCj2

Ostatnio zmieniony przez szamanka dnia 14 Wrz 2017 13:44, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 14 Wrz 2017 11:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

link nie działa

W literaturze jeszcze nie sprawdziłam.

Powrót do góry
szamanka

PostWysłany: 14 Wrz 2017 13:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Spoko, ja obniżyłam temperaturę o 1*C jak na razie.

Link edytowany, mam nadzieję, że tym razem będzie działać.
Powrót do góry
MarJan
Pomocnik

PostWysłany: 14 Wrz 2017 14:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

...trafiłaś na Boba budowniczego... Very Happy
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 16 Wrz 2017 11:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłam w literaturze. Zakres temperatur dla prętnika karłowatego Colisa lalia jest dosyć szeroki, od 24 do 28 stopni, przy czym tarło może się odbywać w całym tym zakresie, o ile przez dłuższy czas temperatura wody utrzymywała się na stałym poziomie.
W przypadku Twojego prętnika jest zachowanie jest naturalne.

Powrót do góry
picco

PostWysłany: 20 Wrz 2017 12:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy da się to jakoś przerwać, oszukać naturę? Wink

Do świeżo złożonego (początek września) zbiornika wpuściłem 5 dni temu samca i 2 samice. Samiec od pierwszego dnia zaczął budować gniazdo i do dzisiaj strasznie poniewiera samicami. Dwukrotnie już rozbrajałem jego konstrukcję.

Mam wrażenie, że stadko razbory hengela też się nieswojo z taki agresywnym samcem czuje bo chowa się po kątach a przed wpuszczeniem prętnika karłowatego spokojnie bujało się po całym zbiorniku.

Czy jedyne wyjście to pozbycie się samca? Smile
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 20 Wrz 2017 13:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

picco, piszesz nie w swoim wątku, więc proszę załóż osobny temat i podaj nam podstawowe informacje o akwarium, bo nawet o litrażu nie wspomniałeś...

Powrót do góry
picco

PostWysłany: 20 Wrz 2017 16:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok, czuję się pouczony. Następnym razem będę dublował wątki. Jeśli w tym temacie ma to jakiekolwiek znaczenie to zbiornik ma nominalnie 54 litry, kawałek smoczej skały, kawałek korzenia i nieco flory, w tym tej plywajacej na powierzchni. Oświetlenie led z dwóch listw, łącznie 18wat. Temperatura stale 24,9C. Mieszkańcy: 2 helenki, 10 razbora hengela, 3 otoski no i te nieszczęsne prętniki. 2 samice i samiec. Samiec chyba liczy że pofigluje. Jest dla niego coś jak brom dla poborowych? 😉
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rozmnażanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: