Dwa Małe Akwaria Początkujący

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sroczka
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2017 16:31

Dwa Małe Akwaria Początkujący

Post autor: Sroczka »

Witam wszystkich Forumowiczów

Na wstępie Przepraszam za głupie pytania ale Kto pyta nie błądzi. A Wole zapytać was doświczonych Akwarystów zanim Coś Kupie Albo złe coś zrobię

Na strychu po dziadku znalazłem Akwaria i cały osprzęt. Ucieszyłem się ale niestety Akwarium chyba 60L jest pęknięte leje się z niego ale za to 35 L i chyba 6-10 L (Zastanawiam się nad kupnem specjalnego pod krewetki I większego 20 L np ).

Moje pytanie Brzmi czy jest sens Pakować się w 35 L I to małe akwarium. Zastanawiam się nad Krewetkami do tego małego Akwarium a do 35 L Gupiki. Wiem ze to są małe zbiorniczki ale od czegoś cza zacząć.



Kilka Pytań Na początek

1. Czym odkazić i wyczyścić Filtry gąbki Grzałki i Kamień na Akwariach ?
2. Jakie światło do Krewetki i do Gupików?
3. Jakie Podłoża Grubość I kolor Myślę coś o czarnym ale nie wiem czy taki dostane I ile Kilo tego? Czy kupić specjalne Podłoże?
4. Czy ślimaki Helenka świderek i Ampularia Mogą być z gupikami i Krewetkami ?
5. Obsada Jaka do tych akwarium by nie przesądzić?
6. Jakie tło i wystrój akwarium czy kokos nada się do gupikarium ?
7. Jakie rośliny Polecacie łatwe w uprawie ?
8. Jaki osprzęt do 35 L i do 6-10 L Napisze co mam;
-GRZAŁKI Z TERMOSTATEM 25 w,50.,75w,
-AQUAEL FAN MIKRO
-AQUAEL FILTR FAN MINI
-http://allegro.pl/filtr-do-akwarium-200 ... 84111.html Takie coś nazwy nie znalazłem
-AQUAEL FILTR FAN 1 ALBO 2
-FILTR TURBO 550 N
- POKRYWA PROSTA 40x25cm żarówka 25 W max można przerobić na ledy ale czy jest sens ?

Proszę O rady bo W Poniedziałek albo We wtorek chce Kupić podłoże ale kompletnie sie nieznań na tym ŻWIR CZARNY 1 2-4MM 2KG Bazalt t ale się boje ze będzie za ostry Itp
Na Inwestycje Mam Około 100 max 200zł
I co jest nie zbędne
Pozdrawiam Mateusz
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, a zapytam się....po co Ci 2 małe akwaria, jak lepiej zrobić jedno, w którym będą żyły i gupiki, i krewetki w symbiozie...rybki nie zjedzą krewetek, a jak obsadzisz jeszcze zielskiem, żeby młode skorupiaki miały schowki to już w ogóle bym się nie bał o nie. Nawet to 35l co masz się nadaje, ale lepiej z gupików wpuść tam Endlera, a nie Pawie oczka, bo te drugie wolałyby troszkę więcej miejsca.

teraz odpowiedzi:
1- nadmanganian potasu z apteki [do odkażania], zrobić roztwór, gąbki wyrzucić i kupić nowe, kamień możesz potraktować kwaskiem cytrynowym, a później wypłukać elementy;

2- światło bardziej dla roslin, ściąga: http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12192

3-ja bym dał na dół żwirek gradacji do max 3mm dla roślin+ kulki gliniano torfowe w to po około 3cm od siebie każda, tam gdzie planujesz posadzić rośliny, a na górę warstwę czarnego piasku dla krewetek, dostać przy allegro dzisiaj nie ma problemu;

4-te ślimaki razem nie mogą żyć- Helenka zje inne ślimaki;

5-obsadę podałeś- krewetki+gupiki, jak wrzucisz tam jeszcze ampularię to już może być nadto [przyjemny i pożyteczny ślimak, ale brudzi], mimo wszystko to małe akwarium;

6-łupiny kokosa dobre dla krewetek zwłaszcza, gupiki pewnie bardziej w zielsku pobuszują, tło jakie chcesz, ogólnie jednolita czerń zawsze dobrze wygląda z zielenią roślin;

7-tu nie pomogę za bardzo, są o wiele więksi znawcy, ja tylko zaproponuję szybkorosnące;

8- ściągę dałem, tam porównaj, grzałka 25W spokojnie wystarczy,
przerabiać na ledy chyba bym się nie bawił, tylko nową świetlówkę wstawił;

Podłoża kup tyle, aby rośliny mogły się ukorzenić, minimum 5cm warstwa dla nich, żadnego ostrego bazaltu- na prawdę na allegro jest spory wybór czarnego piasku i żwirku, kalkulator, co byś wiedział ile kg chcesz:
http://pomoce.akwahobby.com/kalk_podloza.php
Sroczka
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2017 16:31

Post autor: Sroczka »

Masz racje Jedno Akwarium 35 L wystarczy

Zastanawiam się nad kupnem
-floran-start-nawoz-podloze-dla-roslin-filtus-Wystarczy czy coś innego ?
+
żwir-naturalny-czarny-2kg-frakcja-2-5m Wystarczy ?
Plus do tego Chemia;
tropical-antychlor-30ml-uzdatniacz-na-300l-wody
tropical-ichtio-30ml-lek-na-ospe-u-ryb
tropical-aquaflorin-potassium-100ml-potas-k-1000l
wlacznik-wylacznik-czasowy-programator-czasowy
siatka-podbierak-do-ryb-szer-12cm-dl-35cm
siatka-10cm-dl-33cm-podbierak-do-ryb
szczypce-do-roslin-manipulator-40cm
skrobak-3w1-super-czyscik-usuwa-glony-38cm
tropical-bio-vit-500ml-pokarm-roslinny-dla-ryb(wystarczy dla gupika Helenki i Krewetek ? )

Regulamin:
5.1. Podpisy użytkowników - zabrania się umieszczania wszelkich banerów odnoszących się lub reklamujących strony o tematyce akwarystycznej jak i innej
- zabronione jest umieszczanie linków do stron komercyjnych np. allegro
Nie wklejaj linków z aukcji w takich ilościach.
MOD krzych_100
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2017 19:21 przez Sroczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wejdź na stronę www wodociągów twojego miasta i sprawdź czy nadal chlorują wodę, bo być może wcale nie i ten środek ci niepotrzebny. Nawet jeśli to wystarczy odstac wodę 1 dzień to chlor sam uleci.

Jedyne co bym kupiła z twojej listy to żwir. Na pewno nie kupuj nawozu K. Jak juz to ogólny ale bez azotu i fosforu. Zamiast tej ziemi zwykła ziemia do kwiatków bez nawozu.
Na pewno kupić testy na NO3, KH+GH, pH, dobrze by było jeszcze na NO2.


W jakim sensie akwarium przecieka? Rozumiem ze nie widać pęknięcia na szkle? W takim razie to stary silikon, a to da się naprawić.
Warto by było spróbować z tym akwarium 50l bo wg większości ludzi w 30 l nie powinno się ryb trzymać, za mało wody.

------
Z szerszej listy spoko będzie jeszcze siatka ale jedna, szczypce, karma ale nie roślinna.

Heleny żywią się innymi slimakami.
Sroczka
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2017 16:31

Post autor: Sroczka »

szamanka

Akwarium Pełka Z boku szybka nie opłaca Naprawiać Lepiej Kupić nowe akwarium Ale niestety mnie narzazie ogranicza Powierzchnia Kawalerka (W domu mam Akwarium 240 L i 120 L Tata Pielęgnuje ) Bo Mojej Narzeczonej Rybki Sie zachciało.

Co do wody Twarda I chlorowana.....
Co do zakupów czy Czarna ziemia wystarczy ? Nie trzeba Jakiś nawozów by roślinki ładnie rosły ?

-----------------------------

JBL TEST 6in1 50szt x6 testów pH GH KH NO2 NO3 CL2 Wystarczy ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie zaczynaj od chemii, bo jest zbędna, im więcej rozwiązań samoistnych/ naturalnych tym stabilniejszy zbiornik i mniej problemów. Jeżeli chcesz to pod żwir daj ten substrat Floran z 2 cm warstwę, a na niego żwir, ale gradacji mniejszej- max 3mm, warstwy co najmniej 4cm. Dla krewetek mniejsza gradacja jest lepsza...i dla Ciebie też, bo będziesz widział je na podłożu a nie w nim :D
Na start możesz jeszcze kupić bakterie nitryfikacyjne i już żadnych innych specyfików [po za testami j.w.].
Nie kupuj jeszcze siatek, pokarmów dla ryb, czegoś specjalistycznego 3w1 itd.- zwyczajnie jeszcze jest to zbędne, zanim pomyślisz o rybach minie 2~3 tygodnie, zanim dojrzeje akwarium. Kup świetlówkę nową i ten programator się przyda, niedawno jeden kupowałem w castoramie poniżej 10zł.

Zanim zrobisz cokolwiek, najlepiej przyswój podstawy:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php


Edit:
toż cholewa masz akwarystę w domu, pogadaj- może ma coś nie coś, czego Ci potrzeba [worek ze żwirkiem, roślinki, użyj gąbek z jego filtra do swojego akwarium- wypłucz je u siebie w zbiorniku- za darmo bakterie nitryfikacyjne zyskasz...]
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Edytowalam poprzedniego posta, bo chyba dodałeś parę linków z allegro.

Podstawowym nawozem w akwarium są kupy ryb oraz to co jest w ziemi, chyba że chcecie mieć rośliny które nie rosną w ziemi tylko pływają luzem. Dodatkowo kranowa tez ma minerały.

Na start na pewno nie bawilabym się w nawozy. Po jakimś czasie może okazać się ze ziemia się wyczerpala, ale na start są ważniejsze wydatki.
Sroczka
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2017 16:31

Post autor: Sroczka »

W domku tak ale 460 KM od Krakowa .... Wiec mi się nie opłaca zwozić tego do Mieszkania

To kupie;
ŻWIR NATURALNY CZARNY 2kg _ frakcja 1-3mm 10 KG
+
FLORAN START 3L czy AQUAEL AQUA FLORAN ?
+Zestaw testów I wystarczy na początek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Po co takie ilości?! Nie skorzystałeś z kalkulatora :cry:
Zrobiłem to za Ciebie, napisałeś wymiar pokrywy, więc zbiornik ma te same...
Obrazek

Wystarczy 6l [8kg około] żwirku i 1l substratu [małe opakowanie]
ODPOWIEDZ