[240l] Obsada akwarium 240l - potrzebna pomoc w obsadzie

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

[240l] Obsada akwarium 240l - potrzebna pomoc w obsadzie

Post autor: Tonnerre1977 »

Witam
Właśnie przymierzam się do założenia nowego akwarium 240l (Zestaw Juwel Rio240)
Obecnie mam małą kostkę 30l z neonami innesa (9 sztuk) + zbrojnik albinos
Parametry wody w aktualnym mikrozbiorniczku są następujące:
pH - 6,5
KH - 2
GH - 6
NO2 - 0
NO3 - 20
NH3 - 0
Temperatura niestety zmienna i zależna od temperatury w pomieszczeniu - zwłaszcza latem trudno mi utrzymać zakładane 23-24 stopnie. Skacze mi do 27 stopni, no ale tak mały zbiornik niestety nie buforuje nic.

Parametry te uzyskuję poprzez mieszanie odstanej kranówki z demineralizowaną (kupuję w zakładzie produkującym wodę demi)

Chciałbym aby nowe akwarium spełniało funkcję dekoracyjną. Mam zamiar przerzucić dotychczasowe rybki i dołożyć większe, które będą motywem przewodnim w akwarium.

Potrzebuję pomocy w obsadzie fauny, ale również w doborze roślin, na których kompletnie się nie znam.

Jako podłoże chcę zastosować jasny żwirek.

Proszę wszystkich o porady. Przejrzałem sporą część materiału na tym i na innych forach i wiem jeszcze mniej niż przed lekturą. A nie chciałbym wyrządzić krzywdy rybkom i roślinkom, a samemu nie zrazić się do akwarystyki.
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

tytuł tematu poprawiłam na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA


EDIT:
Dziękuję. Też poprawić chciałem, ale byłaś szybsza
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tonnerre1977 pisze:Skacze mi do 27 stopni, no ale tak mały zbiornik niestety nie buforuje nic.
Bo nie będzie buforował żaden zbiornik, woda jedynie szybciej lub wolniej będzie się nagrzewała.
Tonnerre1977 pisze:Potrzebuję pomocy w obsadzie fauny, ale również w doborze roślin, na których kompletnie się nie znam.
Napisz, czy do 240 litrów będziesz mieszał wodę aby uzyskać mniejsze twardości. Jeśli do 240 nie liczysz się z kosztami to określ, jaki przedział parametrów chcesz uzyskać. Jeśli nie zamierzasz mieszać wód, to pozostaje woda z kranu i celowanie z obsadą pod taką wodę.
Czyli albo mieszanie, albo woda kranowa (zakładam, że jest zasadowa).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Zamierzam mieszać wodę.
W kranie mam pH około 8 (zasadowa jak piszesz) i twardość GH na poziomie 12.
Dlatego też wyszukałem firmę, w której kupuję tanio wodę demineralizowaną (50 litrów za 10 zł). Zakładając podmianę wody co tydzień około 25 litrów to koszt w granicach 10-20 zł za demi nie jest duży i nawet nie wiem czy jest sens inwestować w system RO.
Po zmieszaniu wody demi z kranówką lekko ją zakwaszałem preparatem JBL tak by trzymać pH poniżej 7.

Tak sobie myślę czy nie pójść w skalary lub paletki - 4-6 sztuk maksymalnie
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, czyli pozostaje obsada:)

Ponieważ określasz kierunek obsady, to w tym przypadku (skalary, czy paletki), celuj w wyższe akwarium. Aby jakoś nie zbankrutować na prądzie (wyższe akwarium wymaga trochę innego oświetlenia), sugeruję posadzić nurzańca, heterantherę oraz położyć na taflę wąkrotkę, a w toń dać jezierzę. Te rośliny pociągną przy akwarium wyższym i przy "normalnym" oświetleniu (heteranthera powinna się "wyciągnąć do światła, więc u dołu utworzą się badyle/łodygi)
Czyli będziesz miał umiarkowane oświetlenie, które oświetli na tafli wąkrotkę, w toni jezierzę oraz nurzańca (długie liście, więc powinien płożyć się na tafli), i częściowo heterantherę. Oczywiście na dnie drewno...
Jeśli planujesz piasek na dnie, to warstewka ziemi nie zaszkodzi i wystarczy tylko poczekać aż akwarium dojrzeje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Dziękuję za podpowiedź.
Akwarium ma 55 cm wysokości (już zamówione).
Oświetlenie to świetlówki T5 HiLite Day 2x54 W (1047 mm)

Co do podłoża - to położyć ziemię czy lepiej jakiś substrat?
I dopiero na substrat warstwa piasku?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tonnerre1977 pisze:Co do podłoża - to położyć ziemię czy lepiej jakiś substrat?
I dopiero na substrat warstwa piasku?
Każde podłoże po zalaniu wodą inaczej się zachowa (odcinamy tlen i ...). Są substraty wpływające na parametry wody, z kolei sam piach i żwir są jałowe, ale przewidywalne bo rzadko wpływają na parametry wody (chyba, że są to żwiry koralowe itp).
Moim zdaniem ziemia i piach będą w sam raz (są najtańsze, a naprawdę są wystarczające). Na dno warstewka zwykłej ziemi bez specjalnych dodatków (np. 2 cm) i przysypać to warstwą grubszego piachu (4-5 cm). Ziemię można wyprażyć lub wyparzyć. W piach sadzi się rośliny i one z czasem wrosną same w ziemię.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Dziękuję bardzo za podpowiedzi.
Po przygotowaniu podłoża, posadzeniu roślin i zalaniu wodą wrócę jeszcze z dopytaniem o obsadę docelową.
Wczoraj poczytałem jeszcze trochę o interesujących mnie rybach i chyba zdecyduję się na skalary.
Zatem obsada wyglądałaby następująco:
1. Skalary - na początek 4 sztuki
2. Neon innesa - 9 sztuk (z dotychczasowego zbiornika)
3. Zbrojnik albinos - też z dotychczasowego zbiornika.

Myślę że jeszcze coś należałoby dołożyć z ekipy sprzątającej.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Neony mogą zostać zjedzone, gdy skalary wyrosną. I tak byłoby chyba najlepiej, bo jednak neony wolą niższą temperaturę wody (chyba że zmienisz na czerowone). Do skalarów możesz dać ramirezki, może nawet dwie parki, jak odpowiednio zagospodarujesz dno (korzenie).

Co do wody, to rzeczywiście tanio, jeśli nie musisz po nią specjalnie jechać, bo wtedy koszty rosną. Mimo wszystko zestaw RO na dłuższą metę jest bardziej opłacalny. Przy 20zł na miesiąc wydanych na wodę już po 6-8 miesiącach oszczędzasz.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Naczytałem się o skalarach i o dyskowcach i już mam kompletny mętlik w głowie.
Skalary niby "łatwiejsze w obsłudze", ale z kolei ich agresywność trochę mnie przeraża.
Kuszą mnie te paletki, ale dopiero od roku zajmuję się rybkami i to jeszcze w malutkim zbiorniczku. Żadna nie zeszła na szczęście, ale nie wiem czy nie za wysoko mierzę z paletkami
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To spróbuj z pielęgniczkami, skalary można dodać z czasem (ale mierzyć w wyższe akwarium, z kolei pielęgniczki nie potrzebują wysokiego zbiornika).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

No i od dwóch tygodni zbiornik zalany. Na razie pusty.
Parametry wody póki co są następujące:
pH - 7,5
KH - 5
GH - 6
NO2 - 0,0 mg/l
NO3 - 0,0 mg/l
HN3 - 0,1 mg/l
NH3/NH4+ - 5,0 mg/l
Mam w zestawie Juwela filtr BioFlow 3.0 z zieloną gąbką anty-NO2. Gdzieś przewinęło mi się, iż na starcie akwarium tę gąbkę lepiej byłoby usunąć. Macie może doswiadczenie w tej kwestii?
Korzeń załadowany, ale zabarwił mi wodę na herbaciany kolor. Poczekam, może samo minie

Rośliny też posadzone. Nurtuje mnie tylko jedna rzecz - jeśli w akwarium nie ma zwierząt to czy nie należy nawozić roślin - przecież nie mają nawozu odzwierzęcego. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Mają chyba też ziemię u ciebie? Tak, od początku gąbeczki NO2 nie powinno być i nie powinna być potrzebna przy prawidłowo założonym akwarium.
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

Tak, akwarium jest na ziemi, przykrytej warstwą piasku o grubości 4 cm.
Zakupiłem i posadziłem rośliny in-vitro. Część z nich wsadzona wcześniej już całkiem ładnie zaczęła rosnąć. Mam obawy, iż te szybko rosnące rośliny zużyją składniki mineralne z wody, a te wolno rosnące nie będą miały co "jeść".
Ponadto roślinki in-vitro miały korzenie maksymalnie 1 cm więc do warstwy ziemi ich korzonki na pewno nie sięgają. Stąd moje zapytanie o nawożenie do słupa wody.
szamanka pisze:Tak, od początku gąbeczki NO2 nie powinno być i nie powinna być potrzebna przy prawidłowo założonym akwarium.

To mam tę gąbkę wyciągnąć
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tonnerre1977 pisze:Mam obawy, iż te szybko rosnące rośliny zużyją składniki mineralne z wody, a te wolno rosnące nie będą miały co "jeść".
Nic się złego nie stanie, jeśli akwarium jest puste, to zamiast "bakterii" można dodać kilka kropel wody amoniakalnej. To jest właśnie ten nawóz...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ