Mętna woda i zastój roślinek.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Slimek1984
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2017 18:57

Mętna woda i zastój roślinek.

Post autor: Slimek1984 »

Witam sedecznie. Od jakiego czasu borykam się z problemami w moim akwarium, a mianowicie lekko metnej wody i całkowity zastój rozrostu roślinek. Problem zaczął się jakieś 2 miesiace temu kiedy chciałem wyczyścić filtr Aquael Asap 800 i strzeliła mi uszczelka gdzie zmusiło mnie to do wymiany filtra na nowy. W tym samym dniu zakupiłem filtr zewnetrzny JBL Cristalprofi e701. Przełożyłem cześć ceramiki ze starego filtra do nowego, zalalem  bakteriami i odpaliłem filtr. Od razu woda zrobiła się mleczna i mętna,  myślałem ze po jakimś czasie woda się wyklaruje ale się myliłem. Sytuacja trwa już jakiś miesiąc i nie widać żadnej poprawy a wręcz wydaje mi się ze jest gorzej.
Kilka informacji o akwarium.
Akwarium 125litrowe o oswietleniu ledowym 2x8W swietlowki aquael sunny i plant i dwie listwy ledowe o paśmie dziennym i nocnym o mocy 20W każda. Nawóz to Ferropol dodawany codziennie po 4ml. W akwarium znajdują się jeszcze  dwie bimbrownice jedna to JBL proflora bio 160 a druga to standardowa woda i  cukier. Niestety parametrów wody Nie znam na dzień dzisiejszy. Roslinki to zabienica, Amubias, Nomaphila stricta Fleur i jeszcze jedna ktorej niestety nazwy nie znam. Obsada akwarium to 10 neonów jeden mieczyk 4 skalary z tego 3 młode, 3 glonojady. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

JBL cristal profi ma wade fabryczna, a mianowicie zbyt RZadkie gabki idealne do filtracji bilogicznej, ale nie do czyszczenia wody z drobin i mikro syfkow.

Polecam zastosowanie welny albo zmienae gabki na RZadsza i problem ustapi. Woda sie wyklaruje i bedzie bez zawiesiny.

Z roslinami ktore wymieniles to bym nie szalal z ferropolem bo to glownie micro+ potas i zelazo. Twoje rosliny to wolno rosnace i nie beda absorbowac tego co im tak chetnie lejesz szczegolnie przy tym swietle. Bimbrownia jest raczej zbedna, te rosliny nie maja duzo korzysci z jej posiadania i swiatlo nie jest az tak mocne.
Slimek1984
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2017 18:57

Post autor: Slimek1984 »

Dziękuję za odpowiedź. Gąbki poszukam i wymienię zobaczymy czy coś to pomoże, dodam też ze tydzień temu byłem zmuszony do czyszczenia rur od filtra bo były kompletnie zatkane jakąś brązowa mazią,po złożeniu filtra woda jaka wylatywala była dosłownie mleczna.Z roślinami wszytko było ok do momentu założenia nowego filtra. Wszystko rosło gesto i ładnie
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ten model ma chyba 3 kosze wiec zostaw pierwszy jak jest drugi daj wate lub zmien na gabke gesta, a ostatni daj ceramike i powinno sie poprawic bardzo. Kolejna opcja to zalozenie waty na wlot/ssak filtra na noc i to ci wylapie caly syf.

Co do roslin to sie nie wypowiem bo nie dysponujesz pomiarami wody ani zdjeciami wiec to troche wozenie z fusow :)

Powodzenia!
Slimek1984
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2017 18:57

Post autor: Slimek1984 »

Dziękuję za porady.
ODPOWIEDZ