oświetlenie dodatkowe do belki - made by BARA

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

oświetlenie dodatkowe do belki - made by BARA

Post autor: BARA »

Witam,

ze względu na większą ostatnio częstotliwość mojego tłumaczenia, jakie mam zastosowane oświetlenie nad akwarium postanowiłam zaprezentować to, co poprzerabiałam zarówno nad zbiornikiem głównym jak i nad krewetkarium.

Przepraszam za jakość zdjęć, w najbliższych dniach postaram się je uzupełnić i powymieniać na lepsze jakościowo.
Akwaria fotografowałam dzisiaj - w piątek, w przeddzień czyszczenia co sobotniego, więc przepraszam za jakieś uchybienia w czystości np. szyb.

Akwarium główne, 80x40x40.
Belka świetleniowa Resun, 2x18W, T8, 865
+ dodana z boku na tablicy rejestracyjnej świetlówka 1x15W, T8, 840, mocowana na standardowych uchwytach blaszanych widocznych na zdjęciu, oprawki bryzgoszczelne, zapłonnik i statecznik znajdują się przy akwarium na poziomie szafki umiejscowione na szklanym pojemniku (statecznik się mocno grzeje).

Dwie szyby nakrywowe
Z przodu jest postawiona na szybach i oparta o belkę poprzeczna plexi z naklejoną folią srebrnoszarą, ochrania oczy przed światłem z belki, bo akwarium stoi dosyć wysoko

widok od strony ściany przy pełnym włączonym oświetleniu
Obrazek

widok bez światła, przepraszam za jakość zdjęcia, mój telefon w takich warunkach się nie sprawdza jako aparat fotograficzny:
Obrazek

widok od spodu, podniosłam wyłączoną belkę ręcznie:
Obrazek

nad całością oświetlenia czuwają dwa elektroniczne programatory czasowe ukryte głęboko w szafce:
Obrazek

Światło obecnie jest włączane w następującym cyklu:
1. O godzinie 7.00 włącza się mała świetlówka i świeci do 20.30
2. O godzinie 7.30 włączają się dwie główne świetlówki i świecą do 19.45

Włączanie się mniejszej świetlówki i pozostawanie jej światła do końca imituje wschód i zachód słońca.

....................................................................................................................

A teraz oświetlenie krewetkarium, pewnie nie jedno z Was się uśmiechnie...

Krewetkarium 50x30x30
jedna szyba nakrywowa

Oświetlenie zrobiłam z puszki po Chivas Regal zawieszonej na stojaku do wina, dodałam łańcuszek ze stali nierdzewnej, w tym jest świetlówka (żarówka energooszczędna) na dużym gwincie, Osram 11W, 2700K, wyłącznik na przewodzie nisko przy akwarium.

widok ogólny bez światła, przepraszam za jakość zdjęcia:
Obrazek

widok ogólny ze światłem:
Obrazek

widok od środka:
Obrazek

widok ogólny od strony krewetkarium:
Obrazek

widok ogólny z przodu:
Obrazek


Pytania? Uwagi? Zapraszam do pisania.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2016 14:17 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Przy lampce "alkoholowej" rzeczywiście się uśmiechnąłem. Fajna :)

P.S. Zrobiłaś już foto zbiorników, to może w galerii odświeżysz temat. Pewnie wielu tu chętnie by zobaczyło.

Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat w Galerii się pojawi, na razie czekam na nowego lokatora i chcę przebudować nieco akwarium główne.
Zbiornikami nie mam co się chwalić, są całkowicie normalne, zwykłe, po prostu rośliny i kilka ryb najpopularniejszych gatunków.

Lampka "alkoholowa" sprawdza się doskonale.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

Jak długo masz tą lampkę w krewetkarium ?
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oj fiebiku, sporo czasu, chyba ponad trzy lub cztery lata... Nie pamiętam dokładnie, kiedy ją robiłam. Zmieniłam w niej do tej pory dwa razy świetlówkę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jestem pod wrażeniem, zwłaszcza lampki w krewetkarium, naprawdę...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

Zapytałem, bo literatura pisze, że przy właśnie takiej świetlówce, powinny słabo rosnąć rośliny ku uciesze zielenicom. A tu proszę, zaprzeczenie, roślinki wyglądają całkiem normalnie. :)
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Patrzę na lampkę do krewetkarium i odrazu pojawia się uśmiech na twarzy :D Gratuluję pomysłu.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

fiebiku, nad krewetkarium stosowałam do niedawna świetlówkę 4000K, zmieniłam jakiś tydzień temu na 2700K - mchy ruszyły od razu z nowymi gałązkami, ale krypotokoryny Wendtii Green zaczęły wymianę liści. Ponieważ to krewetkarium traktuję nieco ekperymentalnie, to zaczekam i zobaczę, co dalej.

Glonów nie mam prawie w ogóle w akwariach, w krewetkarium nieco zielenic pokrywa korzeń i jest podłożem do karmienia krewetek.

Edit z kwietnia 2017: nad krewetkarium w marcu b.r. dodałam dodatkowe oświetlenie w postaci małej lampki halogenowej, ponieważ rośliny rosły słabo. Informacja podana przez fiebika, że przy świetlówce 2700K pojawią się glony - nie sprawdziła się, ale rzeczywiście wzrost roślin został mocno zahamowany. Obserwowałam całość przez trzy miesiące i szkoda mi było bardzo wolno rosnących kryptokoryn. Dodałam światła i teraz mam znowu gąszcz sadzonek w krótkim czasie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Potrzeba matką wynalazków. Niezła ta lampa.
Te szyby nakrywowe, to szkło, czy poliwęglan?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze: Dwie szyby nakrywowe
Szyby nakrywowe - jak sama nazwa wskazuje - są szklane.
Gdyby były z pleksi napisałabym "tafle nakrywowe z pleksi"


Dziękuję za odświeżenie tematu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziękuję. W dzisiejszych czasach jak coś jest nazwane x to nie znaczy wcale ze to jest x. Może pełnić funcję domyślną dla x, ale jest y-kiem. Pytałem o szyby, bo z tyłu za akwarium też jedną posiadasz, stojącą, zapewne taki antychlapacz. I to mi wyglądało na poliwęglan.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z tyłu za akwarium stoi płyta z pleksi i masz rację, pełni funkcję "antychlapacza". W akwarium stosuję filtrację opartą na pracy dwóch filtrów, w tym kominowego gąbkowego, a za napowietrzanie odpowiadają bąbelki lecące z komina i poruszające taflę wody. Niestety bąbelki pryskają, a brak pokrywy powoduje, że woda wypryskuje poza szyby nakrywowe na ścianę. Osłona ściany jest moim "patentem" od lat, ponieważ pierwotnie przy jej braku ściana zachodziła wilgocią - co było widać w ciemnieniu farby.

Można akwarium nakrywać taflami z peksi, o ile jest przejrzysta i nie zatrzymuje światła. Moim zdaniem jest jednak z nią jeden problem: podczas czyszczenia szybko się rysuje, co powoduje jej nieprzejrzystość. Moje próby ze stosowaniem pleksi jako nakrywy nie były pozytywne i od lat używam szyb.

Wiem, że jesteś ciekawy jak szczegółowo wyglądają moje zbiorniki obecnie, ale w Galerii zaprezentuję je później: w tej chwili prawdopodobnie czeka mnie przeprowadzka i zmiana wystroju akwariów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziękuję. To istotna porada.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ