temat picco o prętniku karłowatym

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
picco
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017 12:50

Post autor: picco »

Czy da się to jakoś przerwać, oszukać naturę? ;)

Do świeżo złożonego (początek września) zbiornika wpuściłem 5 dni temu samca i 2 samice. Samiec od pierwszego dnia zaczął budować gniazdo i do dzisiaj strasznie poniewiera samicami. Dwukrotnie już rozbrajałem jego konstrukcję.

Mam wrażenie, że stadko razbory hengela też się nieswojo z taki agresywnym samcem czuje bo chowa się po kątach a przed wpuszczeniem prętnika karłowatego spokojnie bujało się po całym zbiorniku.

Czy jedyne wyjście to pozbycie się samca? :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

picco, piszesz nie w swoim wątku, więc proszę załóż osobny temat i podaj nam podstawowe informacje o akwarium, bo nawet o litrażu nie wspomniałeś...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
picco
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017 12:50

Post autor: picco »

Ok, czuję się pouczony. Następnym razem będę dublował wątki. Jeśli w tym temacie ma to jakiekolwiek znaczenie to zbiornik ma nominalnie 54 litry, kawałek smoczej skały, kawałek korzenia i nieco flory, w tym tej plywajacej na powierzchni. Oświetlenie led z dwóch listw, łącznie 18wat. Temperatura stale 24,9C. Mieszkańcy: 2 helenki, 10 razbora hengela, 3 otoski no i te nieszczęsne prętniki. 2 samice i samiec. Samiec chyba liczy że pofigluje. Jest dla niego coś jak brom dla poborowych? 😉
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wydzieliłam Twój wątek w osobny temat.

Co to znaczy: nieco flory? W akwarium powinno być sporo roślin, w których samice mogłyby się ukryć. Oraz rośliny pływające zacieniające akwarium.

Czy zbiornik ma kryjówki z roślin, korzeni, kokosów?

Raczej nie widzę sposobu, żeby zatrzymać prowadzone tarło prętnika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
picco
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017 12:50

Post autor: picco »

Dziękuję bardzo za wydzielenie.

Tak - pisząc "nieco flory" mam na myśli przymocowany do korzenia Anubias barteri var. barteri oraz
Echinodorus cordifolius Fluitans
Jedna kępka Litorella uniflora
Poza tym jedna łodyga Alternanthera reineckii sp. Mini
oraz pomocnik w zamieszaniu, tj. pływające Eichhornia crassipes

wszystko co zasadzone w żwirku pokrywającym substrat auael floran.

Tak, wszystkie ryby mają się gdzie schować. Nie ma co prawda jaskiń, ale jest gęsto i pod dużymi liśćmi jest sporo cienia przy dnie.

Tarło albo udało mi się zatrzymać albo przynajmniej odwlec w czasie do momentu wyprowadzenia ze zbiornika samca, muszę chyba go zamienić na samicę bo naprawdę w pewnych momentach bardzo dokazywał. Zmieniłem nieco obieg wody i pływająca roślina i gniazdo sobie po prostu krąży po niemal całej powierzchni akwarium. Samiec prętnika był wieczorem zaskoczony i zdezorientowany. Samice mniej niepokojone nawet mogły sobie pojeść.

OK, jeśli tak jak mi piszesz, BARA nie ma szans na to by samiec zrezygnował z tarła to definitywnie się go pozbędę.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Z tego co mi się udało znaleźć na temat tarła prętników to stymuluje je pora deszczowa, czyli w warunkach akwariowych dodanie miękkiej wody przy podmiance. Osobiście również bym wolała żeby mój prętnik się nie chciał rozmnażać, a że mam bardzo miękka wodę w akwarium staram się podnieść stopniowo GH. Wyjsciowo było GH 4, dziś mam GH 6 i zobaczymy czy uda się zniechęcić mojego do budowy gniazda w ten sposób.
ODPOWIEDZ