112l kontra 126l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

112l kontra 126l

Post autor: Raori »

Spotkałem się z opinią, ze przy 45 cm wysokości akwarium następują już pierwsze problemy z oświetleniem i dlatego lepiej poprzestać na 40 cm wysokości.
Czy można jakoś temu zaradzić?
np dodatkowa lampa?
Chce mieć mocno urozmaicone dno i w moim obecnym akwarium wysokość 30 cm to zdecydowanie za mało na "szaleństwo".
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie do końca rozumiem, w czym przeszkadza 30cm wysokości do "szaleństwa" w obsadzaniu dna- wręcz przeciwnie, im niżej tym łatwiej zapewnić porządaną ilość światła dla roślin, trawnik przestaje być problemem.

Może obawiasz się, że rośliny za wysokie rosną, więc chcesz wysokie akwarium by się pomieściły?...mylisz się, czy 30cm, czy 45cm, czy 60cm wysokości rośliny będą rosnąć wysoko. Jedynym lekarstwem na nadmierny wzrost są nożyczki i to Cię nie ominie.

Dodatkowo im niższy zbiornik i tym samym więcej światła, tym rośliny mniej będą piąć się w górę do źródła, tylko bardziej rozkrzewiać na boki. Im wyższe akwarium i trudno o oświetlenie tym bardziej rośliny zachowują się jak drzewa w lesie- mało odrostów na boki i jak najwyżej, najbliżej "słońca".

Chyba, że wysokie akwarium i rzeczywiście więcej lamp niż 2~3 standardowe świetlówki.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Szaleństwo to w tym przypadku forma podłoża, płasko nie będzie i tyle. Wprost przeciwnie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raori pisze:Czy można jakoś temu zaradzić?
Dać grubsze podłoże.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Może się mylę, ale nawet jeśli dno będzie lekko niedoswietlone to rośliny po osiągnięciu tych 10cm powinny wyhamować wzrost bo będą już miały dostateczną ilość światła.

Ja osobiście też uważam, że wysokie zbiorniki wyglądają fajniej. Mam 40cm wysokości i Pogestemon helferi ani myśli rosnąć w górę. Moje oświetlenie to 4x50cm paski led 7020 2biale 2 czerwono-niebieskie, nie sądzę by 5cm zrobiło jakąś kolosalna nie różnicę.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To może sam tak zrobię z tymi paskami Led i szybą nakrywową?
Takie coś wychodzi sensownie w kosztach?
A no i jeszcze jedno, Szamanko może jakieś fotki bieżące pokaż u siebie co w akwarium słychać.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ja dałam za to jakieś 160zl, ale mogłam ok 45 zł mniej. Na przykład mam osobne zasilacze na diody białe i kolorowe, a jeden 2 razy mocniejszy kosztuje prawie tyle samo. W cenę wszedł też włącznik czasowy który nie jest niezbędny oraz 2 kleje termoprzewodzace 10g, a zużyliśmy jeden.
Moja listwa ma 60cm długości,paski mają 50cm.

Fotki pokaże po weekendzie, bo mi wyszły takie glony że trochę siara ;P Wczoraj dałam środek, do poniedziałku powinno się trochę oczyścić.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Oj tam. Ja mam teraz takie glony na korzeniu, że mogę je czesać i w sumie to już nawet w jednym miejscu pleść warkocze. Ale dzisiaj podmiana wody i korzeń pójdzie do czyszczenia.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ