Powody porażki - glony i inne zło

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Błażko
Posty: 11
Rejestracja: 04 maja 2017 6:31

Powody porażki - glony i inne zło

Post autor: Błażko »

Akwarium mojego taty. Niestety już widać, że porażka - raczej nie liczę na to, że uda sie to uratować i nastawiamy się na restart, ale jeśli bylibyście uprzejmi dać mi kilka wskazówek na temat tego, co mogło do tego doprowadzić, to byłbym wdzięczny. Żeby przy drugim podejściu nie powtórzyć błędów.

Akwarium 112l.
Obsada:
- 9 gupików
- 3 kiryski panda
- 4 kiryski pstre
- molinezja
- dwa glonojady
- ślimaki helenki

Rybki żyją - wydaje się, że problemy akwarium nie są dla nich szczególnie dokuczliwe.

Temperatura: 25 stopni
Oświetlenie: dwie świetlówki (15W)
Parametry wody:
- pH - 8
- NO2 - 0,025
- NO3 - 10
- GH - 11'n

Problemy:
- glony, jakie ozdobiły roślinki to już nowa forma życia - nieco przerażające...
- mimo regularnych podmian wody (co tydzień ok. 30% wody) woda jest mętna
- na zdjęciu widać, że ojciec przesypał jedzenia. Twierdzi, że to jednostkowe zdarzenie, więc litościwie pomińmy ten aspekt.

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane. Tata się stara, ale coś mu nie wychodzi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Długo to akwarium już egzystuje?

Na pewno mało roślin. A te co już są powinny mieć korzenie w podłożu.
Błażko
Posty: 11
Rejestracja: 04 maja 2017 6:31

Post autor: Błażko »

Dojrzewało 3 tygodnie. Rybki są od ok. 1,5 miesiąca.
Awatar użytkownika
ieoth
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2017 9:09
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ieoth »

1. Zmierz poziom NH3
2. Dorzuć roślinek jakąś drugoplanową i pierwszy planową (ponikło maleńkie ma np. niskie wymagania)


Miałem taki sam problem w akwarium które dojrzało na dniach w sumie mam ale zmniejsza się ten problem. U mnie problem był taki że gdy nastąpił skok NO2 to NO3 było na poziomie 100 mg/l. Uważa sie że NO3 >50 mg/l skutkuje plagą roślin. Moze także miałeś cos takiego + przekarmianie roślin także ja bym sie wstrzymał z restartem.
Robiłbym podmiany wody dalej na poziomie 30% oraz uważał by nie przekarmiać rybek albo na 1-2 dni odstawił pokarm ( nic im sie nie stanie a wręcz mogą poczuć się lepiej).

Co do glonojadów.. m oim zdaniem jest to za małe akwarium dla jednego glonojada, co dopiero dla dwóch. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Bartek

72L Bystrzyków
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Za duży prąd wody, dyszę wylotową przekręć w górę i odłącz ten wężyk od napowietrzania, bo nie jest potrzebny. Jeśli możesz, podłącza deszczownię aquaela (tą mniejszą).
Wodę podmieniaj dalej, jest ona najprawdopodobniej żyzna, co w połączeniu z dużym prądem wody wpływa na taki obraz.

Jakie jest oświetlenie?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Błażko
Posty: 11
Rejestracja: 04 maja 2017 6:31

Post autor: Błażko »

Dziękuję za rady! Podejmę jeszcze próbę reanimacji, ale raczej nie licze na wiele. Najwyżej będzie restart - z uwzględnieniem powyższych sugestii. :)

Oświetlenie 2x 15W (świetlówki)
ODPOWIEDZ