Nowy zbiornik roślinny. Kilka pytań.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ksiazemarek
Posty: 35
Rejestracja: 31 sty 2017 18:49
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Nowy zbiornik roślinny. Kilka pytań.

Post autor: ksiazemarek »

Witam! Chciałbym znów postawić zbiornik roślinny. Prowadziłem kilka miesięcy temu taki mały roślinniaczek ale stojąc przed wyzwaniem jakim był generalny remont mieszkania musiałem zbiornik zlikwidować, teraz gdy już jestem po remoncie postanowiłem znów postawić akwarium roślinne i tym razem podejść do sprawy profesjonalnie.
Planuję oświetlenie okolice od 0,5 do 0,7 Watów na litr belka DIY, Filtracja Pat Mini + deszczownia, nawożenie solami (znam się na tym już).
Pierwsze pytanie to dobór podłoża.
Zwykły żwir ze sklepu czy może zakupić jakiś substrat?
Poprzednie prowadziłem na jałowym podłożu z kulkami GT, rosło super ale żwir chyba zmieniał mi twardości i miałem małe problemy z dostosowaniem nawożenia względem Ca i Mg.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Użyj ziemi ogrodowej lub wykop z lasu, około 3cm grubości ziemi, z odstępami 1cm przy szybach. Zasyp bardzo drobnym żwirem lub piaskiem i gotowe. Jak się rośliny ukorzenia to rosną jak głupie.

Nie trzeba zbyt mocno nawozić przy ziemi, ale w pierwszych tygodniach trzeba dużo podmieniać wody bo woda ma tendencje do oddawania nadmiarów do słupa wody.

I to tyle :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

A taką ziemię to prażyć w piekarniku?
Obrazek
[126L] Dżungla
ksiazemarek
Posty: 35
Rejestracja: 31 sty 2017 18:49
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: ksiazemarek »

Ziemi ogrodowej użyłem do mojego LT i tam spisuje się znakomicie ale czy HT również będzie na ziemi dobrze szło? Myślałem nad jakimś substratem ale nie wiem jaki będzie dobry bo nie posiadam doświadczeń. Dobrze by było gdyby wypowiedział się ktoś kto używał substratu i objasnił mi za i przeciw stosowaniu ziemi i substratu.

Dwa posty jest samej treści - jeden usunąłem.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raori pisze:A taką ziemię to prażyć w piekarniku?
Można, czasem w ziemi jest coś "ruszającego się".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mialem substrat aktywny z Tropical'a i Tetry i jakies tam cuda roznego rodzaju. W kazdym wypadku jesli mamy duzo roslin ''korzeniowych'' jak Kryptokoryny, Zabienice i inne chwasty to substrat aktywny starcza na okolo 6miesiecy moze pozniej. Widac to na podstawie cyklu zycia rosliny, pieknie rosnie i nagle zaczyna umierac - skonczylo sie jedzenie.

Duzo osob sobie chwali aktywne substraty, ja nie mowie ze sa zle ale wole ziemie, bo trzyma dluzej, jest za darmo i w przyrodzie rosliny nie rosna na aktywnym/sztucznym substracie.

Oczywiscie kostki i nano-karlusy zrobilbym na substracie aktywnym, natomiast duze baniaki to ziemia :)
ksiazemarek
Posty: 35
Rejestracja: 31 sty 2017 18:49
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: ksiazemarek »

mark_farina pisze:Oczywiscie kostki i nano-karlusy zrobilbym na substracie aktywnym, natomiast duze baniaki to ziemia :)
No właśnie zapomniałem napisać jaki będzie litraż zbiornika:)
Zbiornik będzie to około 30 l panoramiczne, dlatego przyszedł do głowy pomysł użycia substratu. Wiadomo, że do większych zbiorników to już zakup substratu byłby kosztowny i raczej nie opłacalny w stosunku do ziemi ogrodowej.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jeśli chcesz możesz spróbować postawić te 30L na ziemi. Ja nie widzę problemu z takim podłożem. Dałbym minimum 1cm ziemi i przykrył to 5cm żwiru/piasku lub mniej ale złe się sadzi rośliny w płytkim podłożu.
ksiazemarek
Posty: 35
Rejestracja: 31 sty 2017 18:49
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: ksiazemarek »

Na ziemi mam już 54 litry i chciałbym wypróbować na mniejszym akwarium substrat, ale niestety nikt mi nie potrafi wyjaśnić jakie są plusy i minusy substratu. To co pisze na opakowaniu i sprzedawcy opowiadają zachwalając jak tylko mogą, aby produkt sprzedać pewnie nijak ma się do rzeczywistości, dlatego ja chciałem skonfrontować informacje sprzedawców z opiniami użytkowników i wtedy bym wiedział co wybrać :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja na przykład 30l mam zasypane podłożem shrimp sand,które jest typowo pod krewetki.mam co prawda mało wymagające rośliny ale bez żadnego nawożenia naprawdę szybko rosną.na początku sporo pyliło bo nie zastosowałem się do instrukcji ale wybrnąłem z tego.mieszam wodę przy podmianach 3l destylki i 4l kranówki.parametry na razie się utrzymują na odpowiednim poziomie.akwa jest oświetlane tylko jedną żarówką 12w 6500k.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Miałam poprzednio substrat aktywny który stabilizowal pH, czyli z kranowy o pH ok 7,5-8 robil 6,8 ale tylko przez pierwsze 3 miesiące, potem w zasadzie uniemozliwial obniżenie pH jak już złapał pH kranówy. Być może byłby spoko przy wodzie demineralizowanej i specjalnie przygotowywanej do podmiany (ustawianie pH kwasem).

Druga rzecz to jest lżejszy od żwiru, łatwiej się przesadzalo rośliny po zalaniu akwarium, ale też łatwiej wylatywaly. Trochę kombinowania przy podmiankach bo za silny strumień wody powodował że podłoże zaczynało fruwać.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

szmanka ma trochę racji.ja też na początku samą kranówką zalewałem i po bodajże 3 miesiącach parametry kranówki podłoże trzymało na poziomie pH7.5.zacząłem od czerwca mieszać z demineralizowaną i na chwile obecną mam pH 6.2.na początku października wykonam znowu test i sprawdzę jak sprawa się ma po około 1.5 miecha od ostatnich pomiarów.
a roślinki fakt faktem iż potrafią wyleźć z podłoża ale to jest do ogarnięcia, jak się lepiej ukorzenią to już będzie oki.
jeszcze jeden mój błąd że po bokach nie wysypałem żwirku tylko po całości samo podłoże.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Zależy co chcesz hodować, ja chciałam trawnik i jak masz kilkadziesiąt szczepek wsadzanych punktowo które regularnie wypływają to można się wkurzyc :) Na dzień dzisiejszy chyba próbowałabym suchego startu jeśli idzie o trawnik, większe rośliny faktycznie łatwiej trzymają się podłoża.


A czemu sypanie substratu po całości to błąd? Widziałam że są takie służące do sypania na spod, ale są też takie które można sypać po całości.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

gdyż zachodzą trochę szyby od dołu i przy czyszczeniu unosi się do góry.ale się już przyzwyczaiłem do tego :)
wiem cos o tym bo heńka wsadzałem.co prawda u mnie słabo rośnie ale coś go tam jest i raz na jakiś czas wypłynie parę pojedyńczych roślinek.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksiazemarek
Posty: 35
Rejestracja: 31 sty 2017 18:49
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: ksiazemarek »

Chyba jednak zdecyduję się na substrat.
Ziemię mam już w 54L LT więc spróbuję teraz z substratem.
Co do unoszenia się przy podmianach czy wypadaniu roślin to kolega mi powiedział, że mogę zrobić tak jak z ziemią, czyli wysypać substrat, później siatkę i wysypać zwykły żwir akwarystyczny.

Myślałem o takim substracie:
https://www.google.pl/search?client=ope ... C4QIGy9jh0

Chyba powinien się nadać? Co myślicie?
ODPOWIEDZ