[54l] obsada, a może jednak 112L?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

[54l] obsada, a może jednak 112L?

Post autor: Raori »

Dzień dobry.

Akwarium 54l niedojrzałe 9 dni, zasiedlone od 6, za 2 dni planowana podmiana 20% wody (stoi w garze) + odmulanie i czyszczenie.
Testy wody z akwarium 31,08,2017; 20:45 i 20:50:
pH pomiędzy 7,5 a 8
twardość pomiędzy 7 a 8 w skali niemieckiej
eksperymentuję z temperaturą wody w zakresie 25-27 stopni, sprawdzając zachowanie ryb.
Oświetlenie ledowe - w standardzie z pokrywą kupione.
Filtr Aquael Fan 1 idzie na maxa- nie podpinałem napowietrzania. Niepowierzanie osobno, ale tylko okazjonalnie (akwarium stoi w pokoju dziecka).
Grzałka z termostatem 25W teraz wystarcza, a jak przestanie to podmienię na 75W (leży w pudełku i czeka, może na większe akwarium np)
10 x Neon Innesa
5 x Neon Czarny
4 x Kirysek Spiżowy
2 x Fantom Czarny - parka
2x Pielęgniczka Ramireza Electric Blue
16 gatunków roślin (będzie redukcja, nie wszystkie są fajne, znikną 2/3 gatunki te co są "ładne" zwiększą liczebność od wtorku/środy (lub będą redukowane jak rzęsa wodna, bo się pleni),
dno: żwirek o zróżnicowanej frakcji (odcienie brązu) 50%. korzeń 15%, łupek 15%, piasek biały drobny 20% (ze względu na kiryski i pielęgniczki)

Wszystkie ryby dobrane przez sprzedawcę; sprawdzałem na kilku stronach internetowych, że są zgodne i akwarium spełnia ich wymagania minimalne (chociaż woda nie, ale ona będzie modyfikowana). Dobór gatunków zazwyczaj również. Np zalecane dla Neona Innesa są Pielęgniczki Ramireza - co spotkało się tutaj ze stanowczym zaprzeczeniem w innym wątku. Mogę wskazać źródła poleceń w sieci.

Nie mam możliwości zwrotu ryb do sklepu.

Wszystkie ryby są jeszcze małe - kiryski szybko rosną, samiec pielęgniczki goni jak wściekły samiczkę (czasem pomagają jej Neony Innesa, rozpraszając samca), Fantomy okresowo robią to samo, reszta rozrabia.
Jeżeli akwarium przetrwa próbę czasu, np 3 miesiące, to podejrzewam, że nastąpi zwiększenie pojemności zbiornika, chyba, że obsada nie dotrwa w obecnym stanie liczebnym. Zaowocuje to tak czy siak korektami stanu liczebnego - np wzmocnieniem załogi Fantomów - lub redukcją/oddaniem zawodników w dobre ręce.

Obserwuję białe nicie zdaje się pierwotniaków, ale bez specjalnego szału.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2017 13:55 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony Innesa to ryby zimnolubne, dla nich 24 stopnie to maks. Trzymasz je z ciepłolubnymi pielęgniczkami dla których minimum to 25 stopni.

Nie wiem jakie informacje sprawdzałeś, ale masz po prostu źle dobraną obsadę.

W dodatku trzymasz w wodzie mocno zasadowej ryby wód miękkich i kwaśnych. Czemu wpuszczasz obsadę do niedojrzałego i nieprzygotowanego pod względem parametrów wody akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ponieważ wykorzystałem ten jedyny moment, kiedy mogłem to zrealizować. Nie dysponuję zbyt często "wolnym czasem". Ramirezy mogę komuś oddać. Do sklepu już nie, bo o to pytałem. Do muszli ich nie wrzucę.
Nie jest moim zamiarem doprowadzać do sytuacji niezdrowych dla ryb. Kwasowość skoryguję.
Informacje o rybach pozyskiwałem z rybyakwariowe kropka eu gdzie (i nie tylko na tej stronie) Neony Innesa mają wskazanie do zasiedlania zbiornika z Pielęgniczką Ramireza. Na kilku forach także się z tym spotkałem.
Nie brałem pod uwagę Fantomów. To była sugestia sprzedawcy.

Jakie korekty składu sugerujecie zatem?

Woda demineralizowana co kupuje się w takich baniakach 5l jak do żelazka jest ok? Pomoże obniżyć pH.?

Przypuśćmy, że przesiądę się na 112L, albo wręcz na robione na zamówienie 100/120x35x40 (nie wiem czy tak zrobię, koszt + wytrzymałość regału), postawie je równolegle koło 54, a potem, po dojrzeniu zbiornika, przeniosę obsadę do większego. Co w takim razie zmienić? I co zrobić z nieużywana już 54L? Oddać/sprzedać komuś razem z Ramirezami?

Do zakwaszenia wody zastosuję szyszki olchy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Innesy zamieniłbym na czerwone, które są podobne wyglądem i pasowałaby temperaturą bardziej, gdzieś zresztą pisałem. Nie wiem czemu nie da sie oddać ryb- kilka razy oddawałem i to w różnych sklepach u mnie w mieście, jakoś nie miałem większych problemów, wytłumacz sprzedawcy, że oddajesz za darmo, bo albo by poszły do kibelka, albo mogłeś je mu przynieść, żeby na nich zarobił.

Jeżeli nie masz specjalnie przygotowanego mebla to bym nie stawiał na niego 140+litrowego zbiornika- mam 112l, które waży koło 150kg...

Mniejszy zbiornik możesz sprzedać na olx na przykład, ale możesz sobie zostawić do rozrodu/ kwarantanny ryb lub utrzymywać 2, na przykład jakieś jednogatunkowe, co się podoba, a nie nadaje do ogólnego...

Demineralka z marketu nie służy do obniżenia pH, tylko bardziej do zmniejszenia twardości, zakwasza się kwasem [siarkowy/solny] lub specyfikami typu aquacid.



Jeśli chodzi o te ramirezy i Innesy razem i temperaturę- oczywiście, że można trzymać, można o wiele więcej różnych rzeczy, to Twój zbiornik, tu doradzamy, jak jest lepiej i tyle. Innesy pożyją w za ciepłej wodzie, nawet pewnie lata, ale zawsze będzie to mniej niż miałyby optymalne warunki. Tak samo ramirezy w chłodnej też przecież będą żyć, ale mogą niewybarwić się ładnie, mogą byc podatne na choróbska itd.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To opcje są trzy.
1. Oddaje komuś Neony Innesa - jak wtedy powinna wyglądać obsada przy 54L.
2. Dokonuję zakupu 112L 80x35x40, wymieniam Neony Innesa na Czerwone - przypuśćmy, że ktoś by odemnie odebrał za free - pewnie się ktoś znajdzie - to jako powinna wyglądać liczebność i skład obsady?
3. Oddaję komuś Ramirezy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

54l według mnie:
parka ramirezek, 15 neonów czerwonych, 5 kirysków lub
parka ramiez, 10 neonów czerwonych, 10 neonów czarnych [jeśli chcesz je zostawić], 5 kirysków- może okazać się, że to już jest za dużo, dlatego rybki wpuszczać partiami, powiedzmy co tydzień 5 sztuk i sprawdzać parametry wody

112l według mnie:
parka ramirez, 5 kirysków...i tu już masz wybór, ale ja bym wziął 2 gatunki- jeden neonów z 20 szt i 10~15 szt. fantoma też wpuszczane partiami wszystko;

wydawać się może, że nastąpi przerybienie, dlatego wpuszczać partiami i sprawdzać wodę, po za tym neonki są rybami na prawdę mało brudzącymi i świetnie prezentującymi się w większej ilości

Zależy też kto jak lubi, czy na maksa zarybić, czy jednak mieć trochę luzu...zmniejszać ilość rybek można o te ławicowe, pamiętając, aby było ich minimum po 10szt.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

MarJan Neon czerwony to wbrew pozorom dość spora rybka i 54L na 15 neonów to nie bardzo. Ramirezki to też tak na ciasno.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

więc 10 szt. neona czerwonego bądź czarnego, ramirezki na styk ale 60cm długości może być...

A do 112l odpowiednio po 5 szt. zmniejszyć neona i fantoma, czyli 15 i 10 myślę, że źle nie będzie... w 112l mam 10 neonów czarnych i wcale dużo ich nie jest...zresztą w sumie mam 28 ryb z czego pływających w toni jest 18 i ogólnie dobrze to wygląda- widać rybki, ciągły jakiś tam ruch, ale nie ma tłoku
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zbiornik [54L]
Jakość wody.
31,08,2017 kranówa od zalania zbiornika.
Test:
pH pomiędzy 7,5 a 8
twardość pomiędzy 7 a 8 w skali niemieckiej
02,09,2017
Podmiana wody: 10l demineralizowana 7,5 l odstana kranówa
Test:
brak
09,09,2017
Podmiana wody: 17,5l demineralizowana z dodatkiem AQUACID około 2,5ml
Prace porządkowe, korekta nasadzeń.
Glony różne i okrzemki.
Test 10,09,2017:
pH 6,9
GH 5
Test 16,09,2017:
pH 7
GH 5
KH 2
16,09,2017
Podmiana wody: 17,5l demineralizowana z dodatkiem AQUACID około 2,5ml
Prace porządkowe, konstrukcyjne i korekta nasadzeń.
Instalacja deszczowni.
Glony różne i okrzemki.
Test 17,09,2017:
pH 6,8
GH 3
KH 1
Test 23,09,2017:
pH 6,9
GH 4
KH 1
23,09,2017
Podmiana wody: 10l kranówa odstana, 7,5l demineralizowana; dodatek AQUACID około 3ml
Prace porządkowe, konstrukcyjne i korekta nasadzeń.
Glony różne głównie zielone, okrzemki w zaniku.
Test 24,09,2017:
pH 6,6
GH 5
KH 1
29,09,2017
Podmiana wody: 12,5l kranówa odstana, 5l demineralizowana; dodatek AQUACID około 3ml
Prace porządkowe, konstrukcyjne i korekta nasadzeń.
Glony różne głównie zielone.
Test 30,09,2017:
pH 6,8
GH 6
KH 1
03,10,2017
Podmiana wody: 12,5l kranówa odstana, 5l demineralizowana; dodatek AQUACID około 3ml
Prace porządkowe i korekta nasadzeń.
Glony różne głównie zielone.
Test 04,10,2017:
pH 7
GH 7
KH 1
Ostatnio zmieniony 07 paź 2017 19:01 przez Raori, łącznie zmieniany 4 razy.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aktualizacja: 02,10,2017
Obsada:
10x Neon Innesa
5x Neon Czarny
4x Kirysek Spiżowy
2x Fantom Czarny

2x Ramirez Electric Blue oddany do rybnego.

Na pocieszenie zainstalowałem sobie na korzeniu mech:
Calicostella Sp. "Pancuraji"
Nie wiem tylko jak mam to teraz nawozić, żeby rosło.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mchu nie trzeba nawozić, rośnie pomału, lecz ciągle. U mnie sporo wyrzuciłem, bo działał jak filtr....tyle syfu w nim było, że masakra, a sprzątnąć nie ma jak za bardzo, bo jak odmulaczem spróbujesz to rwie się wszystko, a jak tylko "wytrzepiesz" mech to wszystkich cząstek nie usuniesz z niego i tak, a wszystko pływa jak chmura pyłu....wyciągnąłem korzenie, porządnie słuchawką od prysznica przepłukałem wszystko i kiedy wróciło do zbiornika trzeba było usunąć to co już nieciekawie wyglądało....efekt wcale zły, ale mniej się zrobiło...
Obrazek
nie wyobrażam sobie trawnika z mchu :P
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dużo masz tego mchu. Ja &#8222;obsadziłem&#8221; tylko wnękę w korzeniu. Okręciłem nitką. Potem można ją zdjąć? Mech sie zaczepi o korzeń?
Ale masz dżunglę.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Też przywiązałem nitką, zapomnij że ją odwiążesz- zniknie pod gąszczem mchu ;)
Na początku po przywiązaniu też korzeń był łysy z czymś zielonym i brzydką nitką na wierzchu....po pewnym czasie widać, że rośnie.
ODPOWIEDZ