Gurami marmurkowe i złote, problem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Magdaemilka
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2017 19:18

Gurami marmurkowe i złote, problem

Post autor: Magdaemilka »

Jak w temacie. Mam w akwarium gurami marmurkowe i gurami zlote. Po 5 sztuk kazdego. Problem polega na tym, że od dwÓch dni są wybarwione na baaaardzo ciemno, pływają w grupie i skaczą tak że aż woda chlupie. Nie da się przejsc kolo akwarium! Nic ich nie wystraszylo, akwarium stoi w spokojnym miejscu nikt sie tam nie kreci zeby wysrasztc ryby bo mieszkam sama. Co im jest
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Magdaemilka pisze:od dwuch dni są wybarwione na baaaardzo ciemno
Są w okresie tarła więc takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale jak duże masz akwarium i ile samców gurami trzymasz?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Magdaemilka
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2017 19:18

Post autor: Magdaemilka »

160l akwarium. W tym są 3 samce. Poza gurami w akwarium jest jeszcze 5 kirysów i 10 neonków. Inne ryby zachowuja sie normalnie. Gurami nie przeganiaja sie ani nic takiego sa bardzo spokojne normalne. Znaczy do tej pory bo pierwszy raz zaobserwowalam takie zachowanie. Czyli nie musze sie martwic? Jest to naturalne zachowanie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz 10 sztuk gurami w akwarium za małym nawet na jedną parkę. Ogranicz ilość ryb! Niestety dla jednej pary gurami długość minimalna zbiornika powinna wynosić minimum 100cm.

Masz kirysy czy kiryski? Na kirysy akwarium też jest za małe.

Przy takim przerybieniu bardzo możliwe jest, że w tej chwili masz problem z azotynami - woda staje się trująca, a ryby zaczynają być płochliwe. I o tym właśnie piszesz. To raczej nie tarło, ale problem z wodą.

Jakie są parametry wody w akwarium?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Jaka jest filtracja, oświetlenie itd?

Radzę w tej chwili podmienić nawet 50% wody i podmieniać co kilka dni do momentu oddania nadmiaru ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Magdaemilka pisze:Jest to naturalne zachowanie?
Gurami ciemnieje przed samym tarłem i staje się dosyć agresywne dla przedstawicieli swojego gatunku (i nie tylko swojego).
Gdyby w akwarium była para (co byłoby najlepsze), to nikt inny w tarle nie przeszkadza, więc...
Pytanie jeszcze co wyskakuje (samce, czy samice)?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Magdaemilka
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2017 19:18

Post autor: Magdaemilka »

Chodziło mi ogólnie, że strasznie skaczą aż sie woda rusza. A raczej skakały bo dziś już wróciło wszystko do normy. Wczoraj obserwowałam i nie były do siebie agresywne. Ogólnie nigdy nie były agresywne. Nigdy sie nie przeganiały nawet. Ale tak jak mówie, sytuacja się unormowała wszystko jest jak było. Dzięki za odpowiedzi. A i oczywiscie zmniejsze liczbę gurami skoro to za dużo. Tak się składa, że mam komu oddać.
ODPOWIEDZ