Pół restart, pół nowe akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Griffith
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2017 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Pół restart, pół nowe akwarium

Post autor: Griffith »

Witam wszystkich. Pewnie zostanę zignorowany albo zjedziecie mnie i dacie dziesięć książek po sto strona każda do przeczytania, jak to robią inni akwaryści, ale mimo wszystko zaryzykuję. Więc tak: przez ponad rok nie było mnie w domu rodzinnym. Przez ten czas w moim akwarium ostały się dwa karliki szponiaste, ślimaki heleny i kilka sadzonek kryptokorony miniaturowej. Akwarium zostało ukruszone, a pokrywa popękała, więc muszę kupić nowe akwarium i przy tej okazji chcę coś pozmieniać. Jako podłoże chciałbym dać biały i czarny żwirek, do wystroju kilka większych kamieni i korzenie. Chcę kupić akwarium 25l, ponieważ na większe nie mam miejsca, pokrywę będę chciał przerobić na power ledy (z tego co się orientuję powinno być 10 o mocy 1 W w tym dwa full spectrum). Posiadam też filtr 200 l/h z deszczownicą. I teraz czas na moje pytania: jacy współlokatorzy będą żyli w zgodzie z żabami i helenkami? Jakie rośliny polecacie, żeby miały podobne wymagania odnośnie światła co moje aktualne rośliny? Czy żwirek jako podłoże nie będzie zbyt ostry dla żab? Jeżeli nie, to jaki będzie najlepszy - kwarc, bazalt, koral? Co powinno się znajdować w "niezbędniku" do prowadzenia omawianego akwarium? Bardzo proszę o nie odsyłanie mnie do książek, ponieważ zanim znajdę czas na przeczytanie jakiejś, to wy ze swoją wiedzą zdążycie dziesięć razy odpowiedzieć na moje pytania. Z góry dziękuję za każdą pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Skrócę twój słomiany zapał- 25l to za mało dla ryb. Z Helenkami nie ma co trzymać innych ślimaków czy krewetek- "wmłócą" je.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

25 litrów to krewetkarium. Nie wiem jak się żabki wobec nich zachowują. Helenki nic nie zrobią krewetkom (z doświadczenia w dwóch zbiornikach).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Griffith
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2017 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Griffith »

"Skrócę twój słomiany zapał" brzmi genialnie. Nie można napisać po prostu, że nie da rady, tylko trzeba dopisać na siłę coś z negatywnym wydźwiękiem :ok . A jak panowie zapatrujecie się na resztę pytań?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

"Skrócę twój słomiany zapał" brzmi genialnie. Nie można napisać po prostu, że nie da rady, tylko trzeba dopisać na siłę coś z negatywnym wydźwiękiem
To w ogóle ciekawa forma stylistyczna, jakiś rodzaj hiperboli chyba :)

Wracając do tematu:
Griffith pisze: Chcę kupić akwarium 25l, ponieważ na większe nie mam miejsca, pokrywę będę chciał przerobić na power ledy (z tego co się orientuję powinno być 10 o mocy 1 W w tym dwa full spectrum).
Oświetlenie będzie OK. Jak kupujesz nowy zbiornik możesz go zrobić bez pokrywy z szybą nakrywkową i osobną lampką - coś jak zestawy Aquaela (Shrimp set - w opisie mam taką kostkę).
Griffith pisze: Posiadam też filtr 200 l/h z deszczownicą.
Wystarczy.
Griffith pisze:I teraz czas na moje pytania: jacy współlokatorzy będą żyli w zgodzie z żabami i helenkami?
Przy mocno zarośniętym krewetki chyba powinny się uchować, ale młode będą zjadane.
Griffith pisze:Jakie rośliny polecacie, żeby miały podobne wymagania odnośnie światła co moje aktualne rośliny?
Przy takim świetle jak planujesz sporo roślin pociągnie, na pewno nurzańce, mchy, microsoria, anubiasy, rogatek, ludwigie itd.
Griffith pisze:Czy żwirek jako podłoże nie będzie zbyt ostry dla żab? Jeżeli nie, to jaki będzie najlepszy - kwarc, bazalt, koral?
Daj zwykły piasek albo drobny żwir a pod korzenie kulki nawozowe.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Inaczej pojmujemy pewne rzeczy, tak stwierdziłem po Twoim wpisie. Kiedy zaczynałem w ogóle myśleć o akwarium to nie kategoriami, że idę do sklepu i biorę co mi polecają czy pójdę sobie na forum i dadzą mi gotowca. Chciałem jak najwięcej wiedzy sobie przyswoić by zrozumieć na jakich zasadach w ogóle to wszystko działa- forum dla mnie to kopalnia wiedzy, gdzie bardziej doświadczeni mogą pomóc, odniosłem wrażenie, że Ty forum potraktowałeś na zasadzie- dajcie mi gotowca, bo nie chce mi się czytać ton stron...
Jeżeli Cię uraziłem i się mylę to przepraszam, ale jeżeli tylko czytasz swój temat, a nie innych tematów-poradników zawartych na tym forum, to uważam, że się nie pomyliłem.
Griffith
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2017 18:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Griffith »

Neurochirurg, bardzo dziękuję za rady :) .

MarJan, właśnie problem w tym, że chcę poczytać, ale nie mam na to czasu. Dlatego zamiast czytać książki o każdej rybie i roślinie z osobna wolałem zapytać na forum co waszym zdaniem można trzymać w takim akwarium i później doedukować się na temat tych konkretnych gatunków.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dobra, powiedzmy że rozumiem, chociaż " brak czasu" to w dzisiejszych czasach strasznie wygodne. Mieć czas na akwarium, zwierzęta, podmiany, karmienie i ogólnie prowadzenie tego przedsięwzięcia, a nie mieć czasu na czytanie o swoim hobby...ale okej rozumiem ogólny tok Twojego postępowania.
ODPOWIEDZ