zdychają rybki, prawdopodobnie przez wodę

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2017 17:11
Lokalizacja: Gdańsk

zdychają rybki, prawdopodobnie przez wodę

Post autor: Victor »

Witam wszystkich,
jestem nowym użytkownikiem forum, a akwarium założyłem dla dziecka i do tej pory zajmowałem się tylko czyszczeniem i karmieniem rybek.

Niestety zrobił się duży problem, opiszę co wiem i proszę o poradę.

Akwarium 60 L
Filtr AQUAEL TURBO FILTER z wkładem biologicznym
Rybki: 3 gupiki i kilkanaście platek

W sierpniu został wymieniony piasek na żwirek i wymieniona woda.
Od czasu wymiany wody, rzadko czyściłem dno i jakieś dwa tygodnie temu rybki zaczęły być ospałe.

Od dwóch tygodni podmieniam wodę jednocześnie czyszcząc dno, myślę że podmieniłem już ponad połowę wody.
Od czasu jak podmieniam wodę rybki już nie są ospałe i wyglądaj normalnie.

Wkład filtra mylem 3 razy pod wodą bieżącą letnia.
Wodę do podmiany trzymam dobę i dodaję do niej Antychlor Zoolek.

Od tygodnia:
- zdechły cztery rybki jedna platka kupiona w maju i trzy platki które się urodziły w czerwcu/lipcu.
- na szybach akwarium zaczął robić się osad, i dosyć szybko powraca, wczoraj wyczyszczone szyby dzisiaj już mają osad, jak na zdjęciu.

Parametry wody wykonane w piątek w sklepie akarystycznym testem paskowym:
NO3 - 200
NO2 - 0
GH - 20
KH - 3
pH - 6

W piątek wsypałem do akwarium sól akwariową niebieską.

W niedzielę w południe podmieniłem ok. 20% wody.

W niedzielę wieczorem przypomniałem sobie że posiadam miernik TDS Xiaomi, pokazał on ok. 370 ppm (pomiar po podmianie ok 20% wody w południe), po 24 godz. 450 ppm. Dla porównania woda kranowa 155 ppm.

Co może być przyczyną mam wrażenie, że coś niedobrego dzieje się z wodą i obawiam się o resztę ryb.

Już myślałem, żeby wylać wodę wyrzucić żwir i ryby wsadzić do świeżej wody z kranu.

Jakieś porady?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843

Może zajrzyj tutaj.
W sumie wszystko tam jest.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2017 18:22 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć

Nie możesz myć wkładów filtra pod wodą z kranu bo niszczysz kultury bakterii i tak jakbyś za każdym razem restartował akwarium. Wkłady myj w spuszczonej wodzie z akwarium. Masz za dużo platek w akwarium, 60 l to za mało na te ryby a szczególnie na 15 szt. Ryby się trują wydalinami. Nie czyść teraz filtra. Podmieniaj co 2 dni z 20% przez np. 2 tygodnie. Zmniejsz zecydowanie liczbę ryb a najlepiej platki oddaj. Wyniki testów mało wiarygodne. Do odstawianej wody nie musisz dodawać antychloru.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2017 17:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Victor »

A ten biały osad na szybie? Co to może być?

Co do filtra to wyczytałem po fakcie, że można myć tylko w wodzie akwariowej.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu i proszę o podanie informacji zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Jakie ryby są trzymane w tym akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Victor
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2017 17:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Victor »

Rybki: 3 gupiki i kilkanaście platek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Victor pisze:- na szybach akwarium zaczął robić się osad, i dosyć szybko powraca, wczoraj wyczyszczone szyby dzisiaj już mają osad, jak na zdjęciu.
Osad jakiś będzie się osadzał i trudno wnikać, co to jest (może to być osad wapnia lub osad innych związków po odparowaniu wody). Tym na razie nie należy się przejmować, to po prostu będzie w mniejszym, czy większym stopniu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Problemem jest w twoim akwarium jest niestety zanieczyszczenie wody związkami azotu powstającymi z wydalin ryb. Nie napisałeś dokładnie, jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę, ale czytam, że do tej pory podmieniłeś zaledwie w sumie około połowy wody. To bardzo mało. Masz przerybione akwarium, w którym trzymasz ryby o intensywnej przemianie materii. Podmień sporą ilość wody przez kilka następnych dni a potem podmieniaj około 30% wody regularnie co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna. Wkłady filtra, jeżeli wymagają czyszczenia, spłukuj delikatne w wodzie spuszczonej z akwarium.

Podaj proszę wymiary akwarium i dokładną ilość trzymanych ryb. Słowo "kilkanaście" może oznaczać zarówno 11 jak i 19.

W Twoim akwarium kilka ryb to już i tak będzie dużo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ