112l. Kilka pytań

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

112l. Kilka pytań

Post autor: KubaiKinga »

Witam. Planuję założyć akwarium 112l 80x35x40
W pokrywie standardowo 2x18w.
Mam kilka wątpliwości, stąd ten temat, ponieważ wolę zapytać kilka razy niż potem poprawiać swoje błędy.
1. Czy piasek kwarcowy brązowy 1mm~ nadaje się jako podłoże do akwarium, warstwa 4-5cm, wrzucając pod rośliny kulki gliniano torfowe? mam na myśli to, czy rośliny typu moczarka, cryptocorymy itd. Będą dobrze rosnąć
2. Filtr aquael unifilter, bądź turbo 500-750 będą nadawać się do akwarium 112l
3. Rybki jakie planuję do akwarium to prawdopodobnie harem kakadu / 2 parki pielęgniczki ramireza, Jak możliwy jest inny harem albo parka w takim układzie to proszę powiedzieć mi
do tego jakaś ławica rybek w ilości 10-15 sztuka, możliwe że zwinnik blehera, otoski w ilości 5-6, kiryski w ilości 5-6. Możliwe jest dodanie rybek na górną partię akwarium? Jak tak to jakie?
4. Planuję dodać korzeń do akwarium jako główna aranżacja, do tego anubiasy na nim, nudzą jechać z tyłu, cryptocorymy z boku, czy jakaś roślinka na trawnik da radę w takich warunkach?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Piasek może być, niech nie przekracza gradacji 1 mm. Warstwa bezpieczniej jak będzie grubsza niż 5 cm, usyp w taki sposób, aby z tyłu było około 10cm ze spadkiem do przodu 5cm. Dzięki spadkowi syfki samoistnie będą przesuwać się na przód akwa, gdzie najprościej jest odmulać, grubsza warstwa jest przyjaźniejsza dla roślin i dodatkowo im głębiej kulki wbijesz tym mniejsza szansa, że coś z nich dostanie się do słupa wody.
Ad2. Oba filtry się nadają ze wskazaniem na silniejszy, nawet jeśli na początku okaże się za silny, po czasie i tak każdy filtr trochę słabnie.
Ad3. Bałbym się do tak niezbyt dużego akwarium wprowadzać dwa gatunki pielęgniczek, tylko wydawać się może, że to spory zbiornik jeśli chodzi o ryby terytorialne... dobry pomysł z ławicą około 15szt i kilkoma kiryskami, więcej bym nie pakował.
Ad3. O trawnik może być trudno.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Dziękuję za odpowiedź
Ad 1. 1cm piasku i kulki, czy na samym szkle? Do takiego akwarium ile tych kulek?
Ad 2 czyli 750, a który model to już obojętne?
Ad 3 Źle przeczytałeś, nie chcę dwóch chcę albo te które wymieniłem albo te, które mam nadzieję ktoś zasugeruje? bez przesady że tylko 15 małych rybek i kiryski, nie raz widzę większe obsady w 63-72l, a tutaj jest 112l.

W dalszym ciągu proszę o odpowiedzi, im więcej rad, sugestii tym lepiej

+ może ktoś ma jeszcze jakieś wskazówki dotyczące mojego początku? 😉
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

hehe...
ad1. wszystko jedno czy kulka dobije do dna czy nie, po prostu pakuj głęboko, przysyp piaskiem, żeby nie barwiła wody...ile kulek- tyle ile roslin korzeniowych, najlepiej co najmniej po 1 szt. pod roślinę/ blisko niej, co korzenie ją szybko znajdą;
ad2. wedle uznania i opinii jakie uda Ci się odnaleźć, filtry powinny spełniać wymagania co do litrażu;
ad3.no nie przesadzam, że 15 małych rybek i kiryski, bo nie jestem zwolennikiem pakowania maksymalnej możliwej liczby obsady, nie zawsze dużo znaczy ładnie, może przedstawię jak to u mnie z obsadą: 10 neonów czarnych,2 gupiki[ale chętnie bym się ich pozbył], 1zbrojnik[którego ciągle nie widać ;P], 5 kirysków spiżowych, parka prętników karłowatych i 3 otoski, aaa jeszcze 2 ampularie;
co do pielęgniczek to jest większy wybór oczywiście, np. borelli, barwniak czerwonobrzuchy,b. szmaragdowy, b.kratkowany, pielęgniczka strojna, korumba czerwonobrzucha, piel. boliwijska, piel. agassiza...wszystko zależy od dostępności, parametrów wody i pozostałej obsady;

będzie dobrze, tylko cierpliwie, bez pośpiechu i wprowadzać zwierzęta stopniowo
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Jak widać jestem tutaj i pytam, więc wszystko stopniowo.
Ogólnie chciałbym obserwować zachowanie ryb typu pielęgnica, więc raczej Harem kakadu, a żeby pusto nie było to mała lawica i nie 30 sztuk, tylko 15, a do tego ekipa sprzątajaca kiryski, otoski ewentualnie krewetki jak przeżyją, a gupiki mi się średnio podobają, meczyki chyba za duże, a coś na górę akwarium?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W kwestii obsady proszę załóż temat w dziale Obsady. Podaj dokładne parametry wody, jaką dysponujesz oraz opisz jak jest lub jak będzie urządzone akwarium. Wtedy dobierzemy gatunki ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

W akwarium będzie jeden duży korzeń red moor i do tego nurzaniec z tyłu, lotos, moczarki i inne rośliny z boku przed filtrem.
ODPOWIEDZ