12 godzin światła.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

12 godzin światła.

Post autor: cytryna2 »

Witam :D mam następne pytanie a konkretnie chodzi mi o światło w akwarium często czytam tutejsze posty gdzie ludzie którzy się na tym znają radzą by światło w akwarium było włączone przez 12 godzin czyli dzień w tropikach.
W literaturze też polecają wręcz nakłaniają do takiego cyklu, pytanie dlaczego?
Na to pytanie jeszcze nie znalazłam odpowiedzi.
Ja również zastosowałam się do tej zasady od samego restartu akwarium i w pewnym momencie glon pokrył całe dno próbowałam wiele metod aby się go pozbyć bez skutku.
W poszukiwaniu odpowiedzi i za waszą radą zweryfikowałam temat" światło"i gradualnie zmniejszyłam czas świecenia do 7 godzin i zadziałało glon znikł całkowicie.
Rośliny(aniubias,cryptocoryne,microsorum,hygrophila polysperma,i kilka sadzonek eleocharis) rosną, jasne nie są to jakieś spektakularne skoki wzrostowe ale sobie" idą w górę"nie licząc charisa
Pytanie moje bardziej dotyczy rybek razbora i neon innesa czy taka ilość światła może mieć negatywne skutki w ich życiu?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę że nie, jeśli ryby mają jak się schować i odpocząć to w zasadzie mało ważne czy świecisz 8, czy 12 godzin i czy jest to mocniejsze albo słabsze światło. Wymogi świetlne bardziej dotyczą flory.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

MarJan Nie do końca tak jest bo ryby również reagują na światło. Spróbuj zaaplikować np. Neonon (gatunek bez znaczenia) mocne światło to zobaczysz reakcję.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

No Neon podobno to w ogóle jest black water i nie występuje w naturze w czystej wodzie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

cytryna2 pisze:Pytanie moje bardziej dotyczy rybek razbora i neon innesa czy taka ilość światła może mieć negatywne skutki w ich życiu?
W zasadzie światło wpływa na ryby i ryby jakoś reagują na światło. Pomijam gwałtowne zmiany (włączanie, czy wyłączanie) - takie "skrajne" przypadki, natężenie oświetlenia ma jednak znaczenie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja u siebie w 54l mam 30w(2x15) o barwie k6500 i co zauważyłem iż neony innesa siedzą w krzakach jak świecą obydwie świetlówki dopóki jedna nie zgaśnie.czyli one lubią ciemniejsze akwaria.co do glonów to też praktykowałem czasy oświetlenia i w tej chwili u siebie świecę 2x5.5h z przerwą w ciągu dnia 3h i jest oki.czasem nitki wyskoczą ale nic poza tym.w30l świeciłem 12h i glonów miałem pełno,po zmniejszeniu do 8-9h problem zniknął.więc moim zdaniem świecenie 12h w ciągu doby to trochę przy dużo ale wiem iż niektórzy tak oświetlają i nie mają problemów.czasem sam się zastanawiam dlaczego tak się dzieje przy dłuższym świeceniu.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

Każda roślina ma swoje wymagania odnośnie natężenia światła i czasu świecenia.
Generalnie, większe natężania i/lub czasy świecenia mogą wymagać odpowiedniego nawożenia, bo w przeciwnym razie wyczerpanie jakiegoś pierwiastka lub związku przez rośliny powoduje zatrzymanie wzrostu (Prawo Liebiga) i daje glonom pole do popisu ;)
Inną ale też ważną kwestią jest pora roku i fakt jakie rośliny, które mamy w akwarium mają wymagania pod względem rozważanej przez nas długości świecenia - mam tu na myśli rośliny dnia krótkiego oraz rośliny dnia długiego.
Pochodną tych kwestii jest jeszcze fotoperiodyzm, którego stosowanie możemy z powodzeniem próbować stosować w naszych akwariach i to zarówno wobec roślin jak i naszych rybek... ;)

Z braku czasu piszę tu wielkimi skrótami myślowymi, ale mam nadzieję, że rzucone w tej wypowiedzi hasła ułatwią wyszukanie w internecie informacji, które rozjaśnią zagadnienia nawet osobom nie znającym tematu. ;)

Pozdrawiam :)
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
ODPOWIEDZ