akwarium 190 l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

akwarium 190 l

Post autor: agami »

Witam na forum!
Od paru lat mam akwarium 78 litrów, ale bardzo amatorskie i nieco zaniedbane. Postanowiłam zmienić je na ok. 190 litrowe.

Mam jednak problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Czytałam na kilku forach informacje dotyczące filtrów, ale jako, że jestem laikiem, nie mam pojęcia co to jest filtr kubełkowy, kaskadowy itp? czy w akwarium 85x45x50 cm nie wystarczy filr wewnętrzny? Jeśli tak, to jaki? Czy filtr musi napowietrzać akwarium? Teraz przy 78 l mam aquaszut 3 W.

Jakie zastosować oświetlenie, żeby nie zżerało zbyt dużo prądu?Do tej pory akwarium 78 litrowe oświetlałam 13W zwykłą jarzeniówką. Rosną mi tylko kryptokoryny (mam 3 rodzaje), najbardziej taka z długimy jakby pofalowanymi zwieszającymi się liśćmi - zarasta całe akwarium.

Czy podgrzewanie akwarium jest konieczne? Teraz mojego nie grzeję i ma temperaturę ok. 24 stopni (chyba grzeje trochę ta jarzeniówka).
Jakiej firmy grzałki sa najlepsze. Jaka będzie dobra dla 190l akwarium?

I jeszcze pytanie dotyczace rybek: mam 4 skalary,1 glonojada, 2 gurami mozaikowe, 2 kiryski i jedną rasborę (bylo ich więcej, podobnie jak kirysków). Planuję dokupić jeszcze ze 2 kiryski, 5 razbor i jakieś małe stadko: może neonki... No i myślałam o parce gurami błękitnych. Nie będzie za duzo rybek?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zatem po kolei zacznę od filtra. Ja osobiście w taki akwa widze filtr kubelkowy, np. tetra ex 700 lub ex 1200, aczkolwiek ten 1 mysle by wystarczył. bardzo dobry filtr sprawdzowny, wielostopniowa filtracja, łatwa obsługa i cisza w domu co jest także istotną sprawą. Mozesz oczywiscie tez miec filtr wewnetrzny, ale przy taki akwarium bedzie on już duzy, co skolei zdecydowanie pogorszy estetyke akwa a po dwa filtracja nie bedzie tak doskonala jak w kubelkowym zewnetrznym.
Oswietlenie - jesli chcesz aby rosły odpowienie rosliny w akwarium i było ono bogate we flore niestety musisz miec odpowiednie oswietlenie, tak dobrane abu moc swietlowek bylo okolo 0,4 - 0.5 wata na litr, czyli przy Twoim akwarium gdzies około 70-80 Watów. Wskazane by tez było oswietlenie specjalistyczne (mowie tu dalej o swietlowkach), aczkolwiek rozne sa szkoły. Chodzo tu o odpowiednie dlugosci swiatła sprzyjające procesowi fotosyntezy a co za tym idzie wzrostowo roslin.
Grzałka - jak najbardziej wskazana w akwarium, najlepiej z termostatem, na Twoje akwa jakies 200W, firm co nie miara wiec generalnie jest w czym wybierac i wiekszosc z nich spisuje sie dobrze i bardzo dobrze, wiec tu nie sugeruje producenta.
A na koncu co do rybek i pytan, pytasz o temperature a masz rybki w swoim akwa co wymagaja utrzymania temperatury i nie sa to rybki zimnolubne. Po dwa jak na Twoje poprzednie akwa to zdecydowanie za duzo i nieodpowiedni zestaw ryb, chocby skalary, ktore wymagaja przestronnego akwa okolo 25 litrow na sztuke i akwa o wysokosci minimum 50 cm. Co do reszty....jak gurami w tym...pozwole sobie nie komentowac. Zacznij nowe akwa, a potem popracujemy nad NOWĄ obsadą:)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Dziękuję za rady.
Wiem, że moje stare akwarium jest bardzo amatorskie, ale dopiero teraz zaczęłam czytać na ten temat w necie, a wczesniej opierałam się tylko na informacjach od sprzedawców w sklepach zoologicznych.

Moje akwarium nie jest niskie, ma ok 40paru cm wysokości - wiem, że to mało dla skalarów, ale chyba nie jest tak źle. Oczywiście teraz chciałabym wszystko urządzić tak jak powinno być, stąd tyle pytań :)

Dlaczego gurami nie powinny być ze sklarami? Fajnie byłoby mieć akwarium biotopowe, ale na razie nie to jest moim celem. Chciałabym mieć ładne, zadbane akwarium towarzyskie, a wiem, że zarówno skalary jak i gurami mozaikowe to spokojne, nie wadzące sobie rybki.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie powiedziałem, że gurami nie może być ze skalarami, jak zobaczysz dobrze, nie użyłem tego stwierdzenia. Chodzi mi tylko o to, że skalary wymagają dużego akwa w sensie wysokości i litrażu, natomista gurami zapewne jak zaobserwowałaś u siebie to rybki bardzo, ale to bardzo terytorialne i w związku z czym bardzo szeroko rozprzestrzeniają swoje rewiry, co w akwarium nawet 190 litrów może niestety byc dużo dużo za mało. To i tylko to miałem na myśli a generalnie nie do akwa 190 (choc i tak twierdze ze to bedzie malo dla gurami i skalarow) ale do obecnego, stad pisałem, ze pozostawiam to bez negatywnego komentarza.
Doskonale rozumiem cheć posiadania akwarium towarzyskiego niekoniecznie biotopowego i uważam to za bardzo dobre rozwiązanie dla akwarystow.
Mam nadzieję, że znajdziesz tu na forum wiele cennych rad i pomocnych dłoni.

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Zmieniła mi sie trochę koncepcja akwarium (znalazłam na nie nowe miejsce) i postanowiłam zrobic jednak troszkę większe: 100x40x50 cm.

Pojawia się tu jednak nowy problem a mianowicie szafka. Mam królika i pomyslałam, że obuduję jego klatkę, a akwarium będzie nad nią :) Klatka ma długość 80 cm, szfka miałaby ok. 120 cm - czy jesli podparcie będzie w 3 miescach (po bokach i 40 cm od lewej strony, a 80 od prawej) to konstrukcja się utrzyma? Czy powinnam ją jakoś dodatkowo wzmocnić?

I jeszcze pytanie dotyczace filtra: czy w 200 litrowym akwarium wystarczy tetra ex 700 czy lepiej kupić tetra ex 1200, a może zupełnie inny filtr?

Zastanwiam się też nad akwarium. Przeszłam kilka sklepów i dowiedziałam się, że niektóre akwaria są robione ze szkła float a inne ze zwykłego. Teraz sprzedawcy twierdzą, że te szyby różnią się jedynie przejrzystością, ale pamiętam, że jak pare lat temu szukałam dla siebie małego akwarium sprzedawcy twierdzili, że szyby z floatu są bardziej wytrzymałe? Jak to jest w rzeczywistości?


--------------------------------------


I jeszcze jedno: czy konieczny jest zakup jakiegoś napowietrzacza?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm...zaczne od szafki, musisz sobie zdawac sprawe, ze akwarium bedzie wazyło gdzies około 250-270 kg. Zatem troche to niestety wazy i dla spokoju swietego warto dobrze przemyslec rozwiazanie konstrukcyjne, aby nie było niespodzianki i....szkoda tez królika :) Zatem pomyslałbym jednak o pewnym i dodatkowym wzmocnieniu.
Co do filtra, kubełek dobry wybór i na ta 200 setke mysle ze tetra ex 700 wystarczy w zupelnosci.
Co do szkła, zgadza sie szkło float zdecydowanie bardziej wytrzymałe niz zwykłe szkło, jednakze wiekszosc jak nie wszystkie kupne akwaria sa juz chyba z takowego szkła robione, zatem jak kupujesz gotowe akwa, to własnie z takiego powinno byc juz wykonane.
Co do nap[owietrzania, zdecydowanie nie jest potrzeba dodatkowego napowietrzania, jesli wylot filtra bedzie tak umiejscowiony, aby wytwarzał odpowiedni ruch tafli wody, to woda sama sie napowietrzy przez ten ruch. Jednakze...jakis brzeczyk warto posiadac na stanie, czasem w trakcie choroby rybek dodatklowe napowietrzanie w takiej sytuacji sie przydaje, a standardowo bedzie zbyteczne, ale...jak widzisz warto miec choc niekoniecznie uzywac. To chyba na tyle o wszystkim :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Kiedyś miałem chomika i z jego klatki wydobywała się niezbyt przyjemna woń. Z tego co wiem podobnie jest z królikami. Może od nich aż tak nie śmierdzi, ale jednak produkty przemiany materii mają specyficzny zapach. Jeśli obudujesz klatek musisz pomyśleć o jakiejś wentelacji. Sam zapewne nie chciał byś żyć w takim otoczeniu rozkladającego się moczu więc pomyśl o swoim króliku, któremu napewno nie wjdą takie opary.

Czołem
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Może na akwarystyce się nie znam, ale na królikach tak.
Jesli ktoś nie sprząta, to ma opary i w akwarium. Mój królik ma klatkę tylko do spania (caly dzień biedga swobodnie), w niej jest jedynie kuweta z kocim żwirkiem (pochłaniającym zapachy), którą codziennie sprzatam, więc nie ma żadnych zapachów, oparów itp. Wkurza mnie myslenie, że zamiast sprzatać trzeba wietrzyć i zapewnić własciwą wentylację.
Zainteresowanych tematyką nieakwarystyczną zapraszam na moją stronę o królikach www.kubeczkowa.republika.pl

A wracając do tematu: jak wzmocnić moją szfkę, żeby wytrzymała ciężar akwarium mając podparcie tylko w trzech miejscach?
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Spokojnie :)
Nie wiedziałem, że Twój królik biega sobie swobodnie podczas dnia, a tylko nocą jest w klatce. Dlatego napisałem o tej wentelacji bo wiem jak ludzie traktują zwierzęta :evil: . Cieszy mnie to, że tak opiekujesz się swoim ziwerzaczkiem.

Czołem
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

No więc:
1. Szafka zamówiona jest już u stolarza i lada dzień bedzie gotowa. Królik został 'przeprowadzony' do mniejszej kaltki, więc szafka będzie z płyty długości 100 cm, podparta w jednym miejscu 60 cm od lewej (tam bedzie mieszkał królik :) ), po prawej będzie zamykana szafka na filtr. A nad królikiem będzie jeszcze półeczka. Tył szafki też będzie z płyty tej samej grubości co cała szafka.

2. akwarium jest zamówione.

3. filtr tetra tec ex 700 już stoi i czeka na akwarium.

4. Pokrywa jest zamówiona.

Pozostaje mi jeszcze do kupienia: grzałka, żwir, termometr, roślinki, no i przeróbka pokrywy.

Z pokrywą mam największy problem, bo nie mam zielonego pojęcia o elektronice. Czytałam co nie co na forum , ale to dla mnie czarna magia. Nawet nie wiem czymn róznią się światlowki T5 od T8 i co to w ogóle oznacza. :oops:

Na jednej ze stron akwarystycznych wyczytałam, że ważniejsze od watów jest liczba lumenów i powinna ona wynosić ok. 35-60 na litr. Przy okazji wyczytałam też, że świetlówki wysokowydajne dają dużo więcej światła niż specjalistyczne. Czyli lepiej kupić takie? Tak czy siek chciałabym dołożyć do mojej pokrywy jeszcze dwie świetlówki po 30 W. Może jakoś się to uda :?

Z roślinek na razie mam tylko to co miałam, czyli cryptocoryne aponogetifolia i jeszcze jakąś niezidentyfikowaną przeze mnie niską cryptocoryne. Rosną w zasadzie bez światła, więc pewnie będą rosly również w nowym akwa przed ulepszeniem pokrywy.
Docelowo chciałabym mieć akwarium gęsto obsadzone roślinkami.

Nie mam tez zielonego pojęcia jak nawozić CO2 - co powinnam kupić?
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Nie wiem dlaczego mój post pojawił sie dwa razy. Nie umiem tego poprawić, więc proszę o to moderatora :?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zacznę może po krótce od świetlowek. Skoro chcesz przerabiac pokrywe a nie wiesz jak to zrobić i nie bardzo, że sie tak wyraze podołas z drucikami, lutownicą i elektronika, to po prostu może ktoś kogo znasz pomoże Ci to rozwiązać. Co do swietlowek T5 i T8 podstawowa ale nie jedyna ich roznica jest to, ze T5 maja duzo mniejsza srednice niz T8 zalozmy przy tej samej mocy. Zatem dla przykladu w standardowa obudowe mozesz w miejsce jednej T8 usmiescic dwie T5, zatem gdyby byly takiej samej mocy od razu zyskujesz np. przy dwoch T8 cztert swietlowki T5 czyli wzrost mocy o 100%. Niestety jednak nie da sie tego ot tak wyjasnic piszac jak to przerobic, co kupic itp. Odsylam do linkow na naszym forum, gdzie w wielu postach problem ten byl szeroko wielokrotnie omawiany.
Co do swietlowek i mocy i lumenow, to zdania sa podzielone. Ja osobiscie wyważam i jedno i drugie, czyli niekoniecznie taka wielka moc, ale wlasnie odpowiedni strumien swiatla w akwarium, jednakze nie oznacza to ze z byle jakiej mocy uzyskasz duzy strumien, wiec pol na pol do tego trzeba podchodzic.
Jesli chodzi o swietlowki specjalistyczne kontra zwykle, tutaj tez bedzie wiele zdan z doswiadczenia akwarystow. Ja osobiscie uzywam specjalistycznych o odpowiedniej temperaturze widmowej, ktora sprzyja procesowi fotosyntezy. jak wiadomo niebieskie i czerwone swiatlo najchetnie jest przez roslinki absorbowane.
A teraz dwa slowa o CO2, swiatlo to podstawa, ale dla rozwoju roslin (wlasnie tejze fotosyntezy) niezbedny jak wiesz jest dwytlenek wegla, ktorego w wodzie niestety naturalnie sa znikome ilosci. Stad tez podaje sie do akwarium CO2 na wiele sposobow, poprzez tzw. bimbrownie (zobacz w postach na forum), poprzez butle CO2 lub poprzez nawozy ktore maja to CO2 zwiekszyc. Do podawania CO2 oprocz zrodla CO2 (bimbrownia, butla) potrzebe jest medium rozprowadzajace odpowiednio gaz w wodzie i tutaj stisuje sie tzw. dyfuzory, w postaci dzwonow dyfuzyjnych,m drabinek lub innych urzadzen jak kostki lipowe itp., ktore maja na celu odpowiednie rozprowadzenia CO2 w akwarium.
Zatem odpowiednie oswietlenie, odpowiednie podawanie CO2 oraz odpowiednie nawozenie roznego rodzaju nawozami stalymi i plynnymi pozwoli w Twoim akwa na rozwoj bujnej, gestej roslinnosci. W innym przypadku beda problemy. To poki co na tyle, jak co czytaj, szukaj w postach i pytaj :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

Właśnie stawiam moje akwarium :) I mam pytanie. Czy styropian 8 mm nie będzie za cienki pod 200 l? Może położyć dodatkowo karimatę?
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

myślę że nie będzie za cieńki... ale karimatę możesz dać ale zamiast styropianu... jedno z drugim nie bedzie ładnie wygladało :) ja mam matę polietylowa... dla Twojego akwa taka mata kosztuje 17 zł... :) http://www.allegro.pl/item99494888_mata ... 00x40.html
ODPOWIEDZ