Gasną świetlówki

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krist81
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2010 22:31

Gasną świetlówki

Post autor: krist81 »

Witam mam do was pytanie jak załącza mi się światło w aqwa to gaśnie po ok 2s sprawdziłem świetlówki są dobre czy to jest może wina statecznika jest jakaś możliwość sprawdzenia go to jest statecznik elektroniczny 2x30w
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

W jaki sposób sprawdziłeś świetlówki?? Masz statecznik magnetyczny, czy elektroniczny?? Ja bym szukał przyczyny przy oprawkach albo jednak przepalone świetlówki...
Pozdrawiam
Tomek
krist81
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2010 22:31

Post autor: krist81 »

W pokrywie mam 3 świetlówki 2 są podłączone pod statecznik elektroniczny a jedna pod magnetyczny przekładałem świetlówki pod ten magnetyczny i świecą
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

no to bym stawiał na oprawki, źle założone na świetlówki albo źle podłączone pod statecznik...
Pozdrawiam
Tomek
krist81
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2010 22:31

Post autor: krist81 »

Instalacja ma ok 2 lata i wszystko było dobrze do dziś rana
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

No to Ci się sypnął statecznik. Jakiś obwód się przegrzał i po włączeniu odcina napięcie. Spięcie w stateczniku to spory problem. :wink:
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Ja miałem dokładnie ten sam problem. Statecznik elektroniczny, 2x15w
Po zapaleniu, po ok. 1-2 sek gasły...

Po wymianie switlówek wszystko ok. Zużyła się jedna z nich (widać było ciemniejsze końce)
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
JTX
Posty: 367
Rejestracja: 14 lip 2007 20:18
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: JTX »

Ja mam to samo. U mnie gasły i się zapalały co chwilę - teraz już sie nawet nie zapalają. Nie wiedząc czy to statecznik czy świetlówki kupiłem belkę 2x18W za 30zł. Myślałem, że to statecznik a elektroniczny 2x15W to droga impreza. Postaram sie jakieś inne świetlówki 15W sprawdzić.
Wolna Polska bez hanysów!
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

ja bym sprawdził to w podobny sposób do tego co napisał MCD. Kup świetlówkę i podmieniaj pojedyńczo. Jeśli będą swiecić i nie gasnąć to znaczy, że dana świetlówka jest do bani i wymaga wymiany. A jeśli jednak po takim sposobie dalej będą gasły to na 100% statecznik, no i konieczność jego wymiany. :wink:
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
bartek112
Posty: 20
Rejestracja: 23 cze 2017 21:49

gasnące świetlówki

Post autor: bartek112 »

Witam, podłączę się pod ten temat, gdyż nie znalazłem na forum odpowiedzi na swoje pytanie.

Mianowicie mam podobny problem, zmontowałem dzisiaj zestaw 2 stateczniki elektroniczne Philips HF-Pi2 i do tego 4x39 T5, (Sylwiana Growlux i Aquastar)stateczniki nowe, a żarówki używane, problem jest taki, że żarówki zapalają się na około 1-2 sekundę i wyłączają. Dodam, że do połączenia przewodów od oprawek ze statecznikami użyłem kostki elektrycznej i drutu (przewodu) o fi 1,5mm.



Pytanie:

Czy przyczyna może leżeć w tym, że przekrój drutu jest za duży, czy raczej to nie będzie miało wpływu? Czy raczej zakupić nowe świetlówki?

Cenowo wolałbym wymiane drutu/ przewodu. Acha, schemat podłączenia prześledziłem 3x czy dobrze zrobiłem, więc tutaj pomyłka wykluczona.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bartek112 pisze:Philips HF-Pi2
Jaki dokładnie jest model statecznika?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
bartek112
Posty: 20
Rejestracja: 23 cze 2017 21:49

Post autor: bartek112 »

Problem okazal sie banalny. Drut ktorego uzylem do podlaczenia statecznika mial fi 1,5 mm i nie stykal sie dobrze z konektorem w stateczniku. Wymienilem drut na fi 1 mm i wszystko dziala. Oprocz dwoch swietlowek ktorym w przyplywie adrenaliny urwalem elektrody wysuwajac je setny raz z oprawek. Moze sie komus przyda informacja o moim przypadku.
ODPOWIEDZ