masowe padanie rybek po zmianie wody i filtra(urządzenia)

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
czeslaw63
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2017 23:07

masowe padanie rybek po zmianie wody i filtra(urządzenia)

Post autor: czeslaw63 »

Witam,
-po zmianie filtra z wewnętrznego na zewnętrzny do którego zamiast wegla aktywowanego wsadziłem granulki ZEOMAX PLUS i PHOSMAX BASIC firmy AQUAEL;
- dosadzeniu nowych roślin;
- podmianie wody (bardzo dobrą parametrycznie):

po 5 godzinach zaczęły masowo padać rybki, począwszy od neonów po inne gatunki.

Wg testu paskowego 6w1 firmy JBL EASYJET NO3 jest na poziomie 100, reszta parametrów prawidłowa.

W akwarium działa non stop pompka napowietrzająca oraz filtr (ten zewnętrzny) oraz grzałka
Temperatura wody; 25*
Akwarium 112 l

PROSZĘ O POMOC
W czym moze tkwić problem ???
Awatar użytkownika
forestkorsze
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2015 20:21
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: forestkorsze »

Zrobiłeś wszystko na raz, to duża zmiana w ekosystemie. Powinieneś zrobić to stopniowo.
Zamiast tego, co wsadziłeś do filtra, mogłeś umieścić w nim kilka gąbek o różnej gradacji, trochę włókniny filtracyjnej i dobrą ceramikę.

A jaki masz filtr przy tym zbiorniku ?

Co do pasków, to traktuj to jako poglądowy test. Kup sobie testy kropelkowe przynajmniej do podstawowych parametrów.
SKS
Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

Jaki filtr? I co w nim dokładnie jest i ile?
Ile zeomax-u?
Jaka obsada w akwarium?
Jakie pH wody?

czeslaw63 pisze:PROSZĘ O POMOC
W czym moze tkwić problem ???
Problem tkwi w tym, że masz nowy niedojrzały biologicznie filtr, który obecnie nie redukuje trujących związków azotowych, które produkują i wydalają ryby.
Poprzez jednoczesną podmianę wody przy montażu nowego filtra opóźniłeś znacznie osiadanie potrzebnych bakterii w filtrze, jeśli do tego dosadzając roślinki ruszyłeś dno, to uwolniłeś z dna podłoża do słupa wody wiele trujących (pośrednio lub bezpośrednio) związków powstałych po przemianie odchodów ryb.

Co teraz...
Często podmieniać wodę - na początek co dziennie 20-30% potem zmniejszać ilość podmienianej wody i obserwować rybki.
Spowolni to niestety jeszcze dojrzewanie filtra, ale uratuje przynajmniej tą wytrzymalszą część obsady.

W filtrze wywalić phosmax i w jego miejsce zwiększyć ilość zeomax-a. Najlepiej, żeby tam było co najmniej 1 litr zeomaxa.

Dziś święto, więc kłopot ze sklepami... jeśli nadal będą padać rybki, można doraźnie kupić sera toxivec i uratować czasowo sytuację stosując go zgodnie z informacjami na ulotce. Niestety to ostateczny ruch rozpaczy, który zabije lub osłabi większość roślinek i jeszcze bardziej pogorszy sytuację w filtrze, ale rybki doraźnie uratuje.

Lektura obowiązkowa:

Żeby trochę rozjaśnić - koniecznie przeczytać ten artykuł.

Pozdrawiam
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
czeslaw63
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2017 23:07

Post autor: czeslaw63 »

Witam, dzieki za odzew i szybką pomoc.
Co do filtra to BIOPRO 916 system FOR ALL, 1200L/H.
Co do zawartości filtra zasugerowałem się radą w mikro zoo. Zalecono mi wyrzucenie węgla aktywowanego i zastapić go ZEOMAX PLUS, który miał pomóc z pozbyciem się fosforu i pomocy roślinom (to zaś mój inny problem w akwarium). Oprócz tego w filtrze mam gąbkę, ceramikę i PHOSMAX.
Po starcie filtra, wlałem środek AQUA SAFE firmy TETRA i szczepy bakterii (BACTO ACTIVE - firmy TROPICAL).
Co do obserwacji ryb, to wszystkie neony (czarne i czerwone) i mieczyki już padły. Zostały kiryski, kosiarki, które są ospałe, bez życia. Za to zaczyna rozwijać się glon nitkowy - ROŚNIE W OCZACH.

Były dwa posty tej samej treści, ostatni usunąłem.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

czeslaw63 pisze:Za to zaczyna rozwijać się glon nitkowy - ROŚNIE W OCZACH.
Akwarium jest niedojrzałe i takie sytuacje będą jeszcze przez dłuższy czas. Na razie nic nie zmieniaj, bo każda zmiana powoduje jakby reakcję łańcuchowa, pozwól akwarium dojrzeć. To trwa niestety...:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
czeslaw63
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2017 23:07

Post autor: czeslaw63 »

krzych_100 napisał:dzięki KRZYCH
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przy okazji zrób porządek z obsadą, bo trzymasz ryby o różnych wymaganiach co do parametrów wody. Na kosiarki masz za mały zbiornik.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ