Kostka 30 l i neonki :/

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Kostka 30 l i neonki :/

Post autor: katee_1 »

Witam,
jestem całkowicie początkująca w akwarystyce, akwarium mam 40 dni
Aquael shrimp set 2 LED 30l
na ziemi ogrodowej, żwirek rzeczny płukany, kamienie wood stone 4 sztuki, piasek kwarcowy odrobina z przodu w rogu, nadwódka, alternatera, żabienica kręcona, żabienica duża i eleocharis duże. Grzałka z termostatem z zestawu i filtr pat mini zestawu.
Po 2 tygodniach wpuściłam 6 neonek, potem 3danio żółte które już wróciły do sklepu. Ale mi doradzono i wiem że w takiej małej kostce można mieć tylko bojownika i krewetki, nie przepadam za krewetkami, chciałabym zatrzymać neonki.
Dodam jeszcze że mam wodę RO z mineralizatory bo taką pijemy w domu. Kranówka się nie nadaje. Jedyne parametry jakie badałam poglądowo paskiem to:
pH 6,8
KH 0
GH ok. 11-13
Ryby zachowują się dziwnie siedzą cały czas w kącie pod filtrem, nie lubią ostrych ledow jak przyciemniane chętniej wychodzą. Od początku jest agresja między nimi popychają się i zdziałają się z byka. Jak podmienienie wodę chętniej pływają po całym zbiorniku.
Czy agresja wynika z ciasnoty? Czy chowanie w kącie wynika ze złych parametrów wody?
Nie podoba mi się bojownik wolałabym zostać przy neonkach, bardzo proszę o porsde co robić. Pani w sklepie upiera się że coś robię zle i twierdzi że neonki mogą być w kostce 30 l że pewnie tupiemy w domu albo zbyt dużo napowietrzanie dlatego siedzą w koncie.
Czy zmierzyć inne parametry wody?
Dziękuję
Pozdrawiam
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Zasadniczo znasz już odpowiedz na swoje pytanie teraz zastanów się czy chcesz to zmienić czy słuchać pani ze sklepu .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony w kostce dla krewetek? Absolutnie nie!
Neony (niezależnie od gatunku, a nie wiem o jakim piszesz?) to ryby wybitnie stadne, należy trzymać minimum 10 sztuk w akwarium o długości minimum 60cm. Bardzo lubią przestrzeń, dobrze zarośnięty zbiornik (konieczne rośliny pływające zacieniające akwarium!) i i czystą wodę.

Proszę poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać.

Do momentu oddania ryb radzę podmieniać wodę co kilka dni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Mieszkam w małej miejscowości, są tu dwa małe sklepy w których nie mam dużego wyboru jeśli chodzi o akwarystykę. Chciałam zacząć od 3 gupików ale nie było (!) więc wzięłam neonki bo tylko te były z małych ryb a żeby czuły się stadnie to min. 6 szt potem doszły 3 Danio one też się tlukly między sobą...
Czyli muszę oddać je do sklepu? Jestem umówiona z Panią na piątek.
Bardzo proszę o doradzenie jaka obsada może być w moim wypadku i czy twardość wody nie jest za wysoka przez mineralizatory. Woda jest czysta, glonów w ogóle nie mam. Przy dojrzewaniu zbiornika pojawiła się i znikła okrzemka i jest spokój,. Jak długo doświetlać rośliny kosztem rybek (każdy gatunek będzie miał porażone oczy tymi pędami?)
Napisałam krewetkarium, ale producent podaje również że jest to lokum dla krewetek i małych ryb. Czy wie ktoś jakich po za bojownikiem?

EDIT:
*Ledami
P.s. Neon Innesa.

katee_1, edytuj proszę swoje posty.
MOD krzych_100
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No cóż można poradzić w tym co masz to najlepsze krewetki i ślimaki nap, ampularia oraz ten nieszczęsny bojek .Nic lepszego niestety się nie wymyśli i trzeba się z tym pogodzić . No chyba że zamówisz u gwiazdora większe akwa

Co do badania wody paskami to opinie na ich temat są mało pozytywne .Dziwne jest to zachowanie ryb po podmianach czyżby coś było w wodzie czy po każdej podmianie tak się zachowują ?

A tak przy okazji to daj jakąś fotkę to się coś zobaczy
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Neonki od początku popychały się między sobą tzn od pierwszego dnia, jakby były jakieś rozdrażnione, jedna ma odsloniete prawe skrzelo też od początku kiedy je kupiłam, trochę mnie to martwi, ale ponieważ są już u mnie 26 dni okolo, więc gdyby były chore to pewnie by padły już dawno. Martwi mnie to GH że wychodzi koło 13 czytałam że neonki mają mieć do 10 i w ogóle zdziwiłam się że moja woda z filtra jest średnio twarda a nie miękka jak myślałam bo mineralizatorbdokłada magnez i wapń. Teraz to chyba wolałabym odłączyć ten mineralizator.
Staram się dość poważnie podejść do tematu, dużo czytałam na temat akwarystyki tzn. w ramach tego co mnie dotyczy bo bardzo lubię zwierzęta i nie sądziłam że przyczynie się do ich cierpienia, dlatego już dziś rano nagrałam filmik jak neonki ze sobą walczą goniąc się po akwarium i stukając głowami i zadzwoniłam do sklepu umówiłam się na piątek na wymianę na gupiki, ale chyba wezmę tego bójka, może się przyzwyczaić do jego wyglądu, mam nadzieję że nie będzie siedział w kącie, jeśli będzie szczęśliwy ja też będę, bo narazie mnie to akwarium nie cieszy... :/


EDIT:
O większym akwarium nie ma mowy narazie że względów finansowych, trzeba by dużo pozmieniać i kasa za kostkę wyrzucona w błoto....

katee_1, prosiłem wyżej, aby edytować swoje posty (jeśli chcesz coś dodać opcja "zmień"). Następnym razem nadam ostrzeżenie.
MOD krzych_100
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No cóż trzeba było zapytać przed zakupem wtedy byłoby mniej kłopotu teraz już po zamiatane ale przyda się na przyszłość .
Co do bojków to różnie można trafić każdy bywa inny ja miałem takiego co praktycznie jadł z ręki Jedne trzymane z krewetkami całkiem je olewają inne wszystkie zjedzą .Zanim kupisz bojka zobacz jak są te bojki w sklepie trzymane jak w plastikowym kubku to bym nie kupował trzymany w czymś taki może długo nie pociągnąć .

Film nagrałaś ale nie wstawiłaś daj popatrzeć
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Co sądzicie w takim razie o tych boksach w sklepach, jakie mają wymiary? Tak się zastanawiam że są przerybione jeśli jest w nich po kilkanaście lub dziesiątki ryb a one się nie biją, fakt że nie mają się gdzie schować że roślin brak lub jest jedną, podłoża brak to dopiero męczarnia np. Dla takich neonek... Dziwi mnie to że ryby wyglądają w nich normalnie dopiero w domu wychodzi że mają ciasno i stają się agresywne wobec siebie. Moze dostają jakiegoś głupiego jasia... ? Ateraz tam wrócą więc też super im nie będzie...


Andypl33 muszę teraz poczytać o bojownikach w takim razie, pewnie dużo mięsa wcina nie mam pojęcia o tym jedzeniu dla ryb i chyba kryjówkę jakaś musi mieć głębsza po za krzakami. Krewetki narazie odpuszczam bo wyglądają jak robale i nie wiem jak z nimi sprzatac podloze.
Co do dokumentacji dowodowej posępne jak znajdę czas bo mam je na innym urządzeniu. Jestem tu raczej aby otrzymać pomoc, paniom ze sklepu już dziękujemy, niż z chęci chwalenia się czymkolwiek... Andypl33 i Barbara - dziękuję serdecznie.

Dwukrotna prośba nie zadziała, więc ja też się dołączam: proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017 20:50 przez katee_1, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Uważam, że bojownik potrzebuje więcej miejsca do pływania jak kostka 30l...bojek to mięsożerca, a ryby jedzą robaki. Nie musisz kopać dżdżownic :D
W sklepie kupisz mrożonki- wyglądają podobnie do tabliczki czekolady- wydzielone osobno kostki, ale jenda kostka to sporo za dużo na 1 rybę, trzeba zamrożone podzielić, odmrozić najlepiej w małym naczyniu z wodą pożyczoną z akwarium. Ja używam oczlika, rozwielitkę, solowca i od czasu do czasu ochotkę.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Tyle to akurat wiem, może źle się wyraziłam trochę się obawiam tego mięsa w moim czystym akwarium... :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

katee_1 nie stosujesz się do próśb Moderatora o nie pisanie posta pod postem. Nagminnie łamiesz Regulamin Akwaforum.
Dlaczego?

Kostka jaką masz nie nadaje się na trzymanie ryb. Zrób w niej piękne krewetkarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Sprawa z moderatorem dotyczy wczorajszych postów, dzisiaj nic nie pisałam, więc o jakim nagminnym łamaniu regulaminu piszesz? Sprawa posta pod postem została wyjaśniona z wczorajszym moderatorem a nie z tobą i sprawa jest nieaktualna, nic dziś nie pisałam i nie zamierzam nic więcej tutaj pisać... Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu nagminnego...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Doradzono Ci niewygodnymi informacjami?, ale to prawda i nie obruszaj się tak, że każą poprawiać posty- jesteś tu nowa i masz prawo nie wiedzieć, a moderatorzy mają obowiązek Tobie powiedzieć. Od razu " nie będę tu więcej pisać"....
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Oj ludzie ludzie, to było WCZORAJ, nie macie się kogo uczepić, tak mam prawo nie wiedzieć wszystkiego i tak też wczoraj było wyjaśniłam to z ówczesnym moderatorem i uważam sprawę za zamknięta, zwłaszcza że wiem już co mam robić i nie potrzebuje więcej tutaj nic pisać bo dostałam wczoraj pomoc, chyba się tu niektórym nudzi bo pisanie że ktoś nagminne łamie regulamin na następny dzień jest lekka przesada, zwłaszcza że to była mój brak wiedzy a nie celowe działanie, nie ma ludzi idealnych. A jest wcregulaminie że teraz każdy moderator po kolei będzie do mnie pisał uwagi każdego dnia odnośnie jednego zdarzenia?
Zablokowany