Jaki litraż akwarium wybrać, aby zyskać jak najwiecej?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maattheooo
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2017 17:21

Jaki litraż akwarium wybrać, aby zyskać jak najwiecej?

Post autor: maattheooo »

Witam. Chcę wrócić do mojej pasji sprzed lat. Szybko i ogólnie - nie chce wydać masy pieniędzy, nie mam tez dużo miejsca na akwarium. Najpierw byłem zdecydowany na 54l bo po co mi większe obecnie - po przeczytaniu wielu poradników zmieniłem zdanie na 63l, bo im większy zbiornik tym łatwiej go utrzymać (minumum 60l bla bla bla..).Potem byłem już prawie zdecydowany na 72l.. I No właśnie. Standardowe wymiary 63l to 60x30x35, a 72l jest tylko i wyłącznie wyższe o 5 cm, Wiec nie robi to większej roznicy, tym bardziej ze ryby pływają poziomo a nie pionowo. Ponadto, w niższym zbiorniku łatwiej z oświetleniem. Widziałem tez ciekawa opcje 80x30x30 czyli 73 litry, ale nie wiem czy nie wyglada jak „jamnik”. Widziałem tez opcje 60x35x35. Co myślicie na ten temat, co mi doradzacie?

Dodam, ze planuje akwarium low-tech, bezobsługowe. Najmniej wymagające rośliny (bez CO2), ryby - chciałbym bojownika halfmoon, jakieś kiryski, jakaś ławica (neonki itp). Generalnie nie chce ryb dużych, wole mniejsze aby miały większa przestrzeń.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Im większy litraż, tym więcej rybek możesz trzymać, większość , nawet drobnych ryb wymaga 60++ cm.dlugosci akwarium (choćby neony). Im niższy zbiornik, tym łatwiej z roślinami i grzebaniem rękoma w nim. Im większa powierzchnia dna, tym ryby denne (takie kiryski) mają więcej miejsca do buszowania. Więc polecam niski zbiornik (35cm chyba starczy), najszerszy i najdłuższy jaki się zmieści w wybranym miejscu.
ODPOWIEDZ