Witam mam 54L akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Vandam
Posty: 5
Rejestracja: 09 lis 2017 21:02

Witam mam 54L akwarium

Post autor: Vandam »

Jaka ziemia myślałem o tym: H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANT 8L PODŁOŻE DLA ROŚLIN
Czy rybki, gupiki, mieczyki, kiryski, kosiarki i neonki dadzą radę jak będzie to podłoże.
Jaki filtr wybrać do wody jakiej firmy by był cichy.
Jaka grzałka jakie rośliny ???
Chodzi mi o gęste by były.

Przeniosłem do Działu Akwarystyka słodkowodna.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Re: Witam mam 54L akwarium

Post autor: Ninneska »

Vandam pisze:Jaka ziemia myślałem o tym: H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANT 8L PODŁOŻE DLA ROŚLIN
Czy rybki, gupiki, mieczyki, kiryski, kosiarki i neonki dadzą radę jak będzie to podłoże.
Jaki filtr wybrać do wody jakiej firmy by był cichy.
Jaka grzałka jakie rośliny ???
Chodzi mi o gęste by były.
ryby denne jak kiryski powinny mieć tylko piach.

gupiki, mieczyki - woda twarda i zasadowa
Neonki - miękka i kwaśna

Ale to jeszcze (powiedzmy) można by olać. Ryby będą podatne na choroby i nie przeżyją tyle, ile by mogły, ale powiedzmy ze nie będą się męczyć.

Natomiast trzymanie ryby w za małym zbiorniku to już ewidentne męczenie jej.
Mieczyk - osiąga 12cm, minimum 100l
kosiarka - rzadko, ale może dobić do 15cm. minimum 200l
Te dwie rybki ewidentnie odpadają

Jestem wybitnie słaba w roślinach, ale podejrzewam, że oświetlenie jest tu nawet bardziej istotne niż podłoże.

Sugerują gupiki - same samce, chyba, że masz co zrobić z narybkiem oraz do tego jakieś mniejsze kiryski, które pasują wymaganiami co do parametrów. Nie chce mi się wertować, jakie by to były, zostawiam to Tobie ;)
Wtedy najlepiej dać podłoże "typowo roślinne" tylko tam, gdzie planujesz rośliny posadzić a reszta piachu, żeby denne rybki nie przeżywały katuszy ;p
Vandam
Posty: 5
Rejestracja: 09 lis 2017 21:02

Re: Witam mam 54L akwarium

Post autor: Vandam »

Ninneska pisze:
Vandam pisze:Jaka ziemia myślałem o tym: H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANT 8L PODŁOŻE DLA ROŚLIN
Czy rybki, gupiki, mieczyki, kiryski, kosiarki i neonki dadzą radę jak będzie to podłoże.
Jaki filtr wybrać do wody jakiej firmy by był cichy.
Jaka grzałka jakie rośliny ???
Chodzi mi o gęste by były.
ryby denne jak kiryski powinny mieć tylko piach.

gupiki, mieczyki - woda twarda i zasadowa
Neonki - miękka i kwaśna

Ale to jeszcze (powiedzmy) można by olać. Ryby będą podatne na choroby i nie przeżyją tyle, ile by mogły, ale powiedzmy ze nie będą się męczyć.

Natomiast trzymanie ryby w za małym zbiorniku to już ewidentne męczenie jej.
Mieczyk - osiąga 12cm, minimum 100l
kosiarka - rzadko, ale może dobić do 15cm. minimum 200l
Te dwie rybki ewidentnie odpadają

Jestem wybitnie słaba w roślinach, ale podejrzewam, że oświetlenie jest tu nawet bardziej istotne niż podłoże.

Sugerują gupiki - same samce, chyba, że masz co zrobić z narybkiem oraz do tego jakieś mniejsze kiryski, które pasują wymaganiami co do parametrów. Nie chce mi się wertować, jakie by to były, zostawiam to Tobie ;)
Wtedy najlepiej dać podłoże "typowo roślinne" tylko tam, gdzie planujesz rośliny posadzić a reszta piachu, żeby denne rybki nie przeżywały katuszy
;p
Planuje jak najprostsze rybki i nie wiem co za podłoże kupić. Rybki mają być proste w utrzymaniu i nie chce ich męczyć, chce by był ruch w akwarium.
Interesuje mnie typowo rybki które są bardzo łatwe w hodowli.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mieszać wody też pewnie nie chcesz, bo ma być prosto i bezobsługowo. Proponuję wlać kranówkę do słoika i bez przykrycia zostawić tak przez noc, na drugi dzień taką wodę zanieś do zoologa i poproś o zbadanie pH i twardości KH oraz GH. Jeżeli w żadnym sklepie nie bedą chcieli tego zrobić to będzie trzeba kupić te testy- dzięki nim będziesz miał pewność, jakie ryby nie będą się męczyć w Twoim akwarium.

Najłatwiejsze ryby to te, z którymi nie ma problemów, a problemów nie ma kiedy, obsada jest dobrze dobrana do parametrów wody, temperatury i wielkości akwarium, amen.

Co do tego jaki filtr cichy jest nie pomogę, każdy ma inne ucho to raz, a dwa nie wiem jak hałasują inne filtry po za moim. Mam kaskadę, dzięki temu jest więcej miejsca w zbiorniku. Akwarium stoi blisko łóżka, kiedy wszystko jest wyłączone i człek kładzie się spać to słychać delikatny szum, nie przeszkadza mi, w ciągu dnia komputer robi więcej hałasu, o dzieciach i tv nie wspominając.

Rośliny warto na start głównie szybkorosnące, pochłaniające azot, świetny powinien być rogatek- podłoża nie potrzebuje, może pływać w toni, rośnie szybko, źle nie wygląda i dodatkowo można powiedzieć zapobiega glonom, co tam doradzać, żabienice, anubiasy [ale te akurat tak szybko nie rosną], nurzańca jak chcesz gęsto, u mnie nadwódka strasznie się rozrasta- co tydzień trzeba przycinać i rozdaję sadzonki.

Aby te rośliny fajnie rosły powinny mieć z 10cm grubości podłoża. Opcji prostych jest kilka:
- zwykły piach + kulki gliniano torfowe jako nawóz wcisnięte tam, gdzie marosnąć zielsko;
-zwykła ziemia z ogródka [2cm około]+ warstwa piachu dość gruba [docelowo te 10cm]- ziemia dłużej dojrzewa, na dłużej zielsku starcza, ale wiele grzebać w podłożu też się nie powinno później;
-substrat + piach [j.w. z ziemią]- substrat to taka ziemia ze specjalnie dobranymi składnikami, dzięki niemu rośliny powinny pięknie i szybko rosnąć, ale niestety nawozy w nim konczą się szybciej jak w zwykłej ziemii i kiedy rośliny nagle przestają dobrze rosnąć bez jakichś przyczyn to prawdopodobnie substrat się wyjałowił i czas na nawożenie kulkami g-t

Wszędzie piszę piach a nie żwir celowo- jeśli będziesz miał ryby denne to tylko piach jest wymagany, ponadto na piasku widać cały syf jaki powstaje w akwarium, dzięki czemu łatwo to odmulić, żwirek jest zawsze "ładny", bo nie widać syfu...ale ten syf jest- między poszczególnymi kamyczkami, wpada, nie widać, odkłada się, gnije, podtruwa...
Vandam
Posty: 5
Rejestracja: 09 lis 2017 21:02

Post autor: Vandam »

MarJan pisze:Mieszać wody też pewnie nie chcesz, bo ma być prosto i bezobsługowo. Proponuję wlać kranówkę do słoika i bez przykrycia zostawić tak przez noc, na drugi dzień taką wodę zanieś do zoologa i poproś o zbadanie pH i twardości KH oraz GH. Jeżeli w żadnym sklepie nie bedą chcieli tego zrobić to będzie trzeba kupić te testy- dzięki nim będziesz miał pewność, jakie ryby nie będą się męczyć w Twoim akwarium.

Najłatwiejsze ryby to te, z którymi nie ma problemów, a problemów nie ma kiedy, obsada jest dobrze dobrana do parametrów wody, temperatury i wielkości akwarium, amen.

Co do tego jaki filtr cichy jest nie pomogę, każdy ma inne ucho to raz, a dwa nie wiem jak hałasują inne filtry po za moim. Mam kaskadę, dzięki temu jest więcej miejsca w zbiorniku. Akwarium stoi blisko łóżka, kiedy wszystko jest wyłączone i człek kładzie się spać to słychać delikatny szum, nie przeszkadza mi, w ciągu dnia komputer robi więcej hałasu, o dzieciach i tv nie wspominając.

Rośliny warto na start głównie szybkorosnące, pochłaniające azot, świetny powinien być rogatek- podłoża nie potrzebuje, może pływać w toni, rośnie szybko, źle nie wygląda i dodatkowo można powiedzieć zapobiega glonom, co tam doradzać, żabienice, anubiasy [ale te akurat tak szybko nie rosną], nurzańca jak chcesz gęsto, u mnie nadwódka strasznie się rozrasta- co tydzień trzeba przycinać i rozdaję sadzonki.

Aby te rośliny fajnie rosły powinny mieć z 10cm grubości podłoża. Opcji prostych jest kilka:
- zwykły piach + kulki gliniano torfowe jako nawóz wcisnięte tam, gdzie marosnąć zielsko;
-zwykła ziemia z ogródka [2cm około]+ warstwa piachu dość gruba [docelowo te 10cm]- ziemia dłużej dojrzewa, na dłużej zielsku starcza, ale wiele grzebać w podłożu też się nie powinno później;
-substrat + piach [j.w. z ziemią]- substrat to taka ziemia ze specjalnie dobranymi składnikami, dzięki niemu rośliny powinny pięknie i szybko rosnąć, ale niestety nawozy w nim konczą się szybciej jak w zwykłej ziemii i kiedy rośliny nagle przestają dobrze rosnąć bez jakichś przyczyn to prawdopodobnie substrat się wyjałowił i czas na nawożenie kulkami g-t

Wszędzie piszę piach a nie żwir celowo- jeśli będziesz miał ryby denne to tylko piach jest wymagany, ponadto na piasku widać cały syf jaki powstaje w akwarium, dzięki czemu łatwo to odmulić, żwirek jest zawsze "ładny", bo nie widać syfu...ale ten syf jest- między poszczególnymi kamyczkami, wpada, nie widać, odkłada się, gnije, podtruwa...
Przyznaje bardzo ciekawa opcja.
Sam cały czas myślę co dąć a jaką ma Pan kaskadę firmy bo też o tym myślałem. Wiem że w mojej okolicy ludzie hodują głupiki i Ja też je miałem i się rozmnażały. Co do pH to nie jest takie łatwe, a zwykła woda ogrodowa to mam ale w worku na dworze.
Jak Ją sparzyć albo zrobić by rybką nie zaszkodzić.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Właśnie chodzi o to, aby nic z wodą nie robić i żeby od razu była odpowiednia bez kombinowania [wody do akwarium nie gotujemy w ogóle].
Moje akwarium, sprzęt w pierwszym poście:
viewtopic.php?t=22536
dobór filtra [zwróć uwagę na parametry, niekoniecznie konkretny model]:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12192
ODPOWIEDZ