Midikani 800 prefiltr? wkłady?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Midikani 800 prefiltr? wkłady?

Post autor: KubaiKinga »

Witam
W akwarium 112l mam tanganikę i jak na razie 6x Similis
Film do akwarium: https://www.youtube.com/watch?v=ooGEqH_yNJ0&t=7s

I teraz mam 2 pytania:
1. Jak wiadomo midikani 800 ma osobno pompę, którą zamontowałem na wlocie do akwarium i teraz pojawia się pytanie, czy potrzebny jest prefiltr? Na chwilę obecną mam małą gąbkę od filtra wewnętrznego aqaela.
Jak wiadomo zamontowanie filtra kubełkowego ma na celu m.in. ograniczyć grzebanie w akwarium, ale z zamontowanym prefiltrem, muszę co kilka dni podnosić pokrywę i grzebać w akwarium w celu oczyszczenia gąbki co stresuje ryby, powoduje że w akwarium przez jakiś czas jest syf, który lata po całym akwarium. Czy na prawdę posiadana przeze mnie obsada będzie tak syfić, że bez prefiltra się nie obejdzie?
Ryzyko jakie widzę po ściągnięciu prefiltra:
- Jak rybki będą kopać w okolicy filtra to piasek dostanie się do pompy -> kubełka,
- Jak będę miał małe rybki to filtr może je wciągnąć do środka,

2.W filtrze mam zamontowane oryginalne wkłady w kolejności od góry, wkład gąbkowy, zoolit, ceramika i włóknina. Po 2 miesiącach odkąd pierwszy raz został uruchomiony filtr chcę otworzyć go choćby z czystej ciekawości jak to wygląda w środku i tutaj:
-usunąć zeoolit?
-dodać/zamienić aktualne wkłady?

Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Niestety na pytanie raczej sam sobie będziesz musiał odpowiedzieć. Po prostu sprawdź jak będzie wyglądać filtr bez stosowania prefiltra początkowo po miesiącu, później po dłuższym okresie. Twój rodzaj akwarium nie będzie miał wiele roślin, więc głównym syfkiem będą rybie kupy raczej, w roślinniaku prefiltr jest ważniejszy bo sporo części roślin zostaje zassana, aby nie wciągać piasku można zawsze te parę cm wyżej ustawić ssanie.

Nie usuwaj aktualnych wkładów, robiąc to zniszczysz zbiornik- stanie się jałowy jak przy starcie, bo nie będzie bakterii nitryfikacyjnych. Wypłucz gąbki w wodzie z podmiany, jak będzie dużo syfu to wkłady z ceramiką też możesz przepłukać wodą po podmianie i to wszystko.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Dziękuję za odpowiedź
Wiem, żeby nie usuwać wkładów 😉
Tylko chodziło mi o jakie wkłady wymienić, czy takie są dobre itd
Generalnie trochę nie o to pytałem
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No to ja źle zrozumiałem...jeśli producent dał takie wkłady i się sprawdzają to po co zmieniać na inny rodzaj. Jeśli boisz się o przyszły narybek i dlatego chcesz zastosować prefiltr to go zastosuj, kiedy ten narybek będzie spodziewany. Spróbować można z prefiltrem na stałe, ale wtedy będziesz wkładał ręce [czego nie chcesz] do zbiornika w celu czyszczenia, chociaż czym tu się przejmować, kiedy odmulasz dno też straszysz ryby...to tylko moje gdybanie, nie muszę mieć racji.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Nie odmulam dna i raczej tego robić nie będę, przy podmianie tyle ile złapie wyczyszcze
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
ja bym dał prefiltr z możliwie dużej gąbki o średnich/dużych porach, bez problemu zamaskujesz go w swoim akwarium za pomocą kamieni. Duża gąbka powinna wytrzymać z dwa tygodnie bez czyszczenia, poza tym nie widzę problemu w wyczyszczeniu jej nawet co tydzień przy podmianie wody.
Do filtra (kubełka) dałbym tylko ceramiki lub keramzytu, wtedy robi głównie jako złoże biologiczne i możesz zapomnieć o czyszczeniu go na długie miesiące.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ