[73] Akwarium

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pietrek
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2017 18:33
Lokalizacja: Podkarpackie

[73] Akwarium

Post autor: Pietrek »

Witam, posiadam od niedawna akwarium o wymiarach 60x35x35 (dł/szer/wys).Około 73L.
Jestem zupełnie zielony w temacie akwarystyki, dopiero zaczynam zgłębiać wiedze na ten temat. Czy mógłby mi ktoś doradzic odnośnie obsady takiego akwarium? Poniżej podaję rybki które wpadły mi w oko i które chciałbym mieć:

1.Neon Innesa
2.Otosek
3.Pawie oko
4.Kirysek Panda
5.Pielęgniczka ramireza
6.Pielęgniczka Kakadu

Jakie zestawienia spośród tych rybek mogę miec w swoim akwarium? Pozdrawiam :)

Poprawiłem tytuł (Regulamin Działu)
MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Skoro zdobywasz wiedzę, to wiedz, że trzeba poznać parametry wody jaką można zapewnić rybom. Podaj pH, KH, GH, każdy gatunek ma określone wymagania co do tych podstawowych parametrów, ponadto trzeba zwrócić uwagę na temperaturę i rodzaj podłoża- piasek jest wymagany dla ryb dennych i kopiących. Wielkość zbiornika masz dobrą dla wybranych ryb [poza kakadu].
90% jak nie więcej Polskich kranówek to woda twarda i zasadowa, prawdopodbnie wybrane ryby po za gupikami pawie oko będą wymagać ingerencji w wodę, aby była kwaśna [użycie kwasu] i miała mniejszą twardość [mieszanie z demineralką lub wodą RO].
Rybki wybrane przez Ciebie będą żyły w zgodzie między sobą [w sensie, że jedne drugich nie powinny gnębić].
Przy planowaniu obsady również trzeba zwrócić uwagę na temperament przyszłych mieszkańców, złym pomysłem jest łączenie ryb szybkopływających, bardzo ruchliwych z tymi spokojnymi, trzeba też zwracać uwagę, aby jedne nie miały tendencji do obgryzania płetw innym, np. rybki z weloniastymi płetwami miałyby ciężkie życie z żałobniczkami czy brzankami sumatrzańskimi...
Wiedza, która na pewno Ci się przyda:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Co do konkretnych gatunków, które Ci sie podobają, Inneski nie powinny być z Ramirezkami- za duża rozbieżność temperatur. Pandy też są raczej zimnolubne. Gupiki w ogóle nie pasują do pozostałych- inne twardości i pH wody w jakiej powinny żyć.
Pietrek
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2017 18:33
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: Pietrek »

Dziękuję za szybką odpowiedz. Jesli chodzi o parametry wody, to nie znam dokladnych parametrow wody kranówki jaka jest w mojej miejscowosci, ale ze względów zdrowotnych w swoim domu posiadam urządzenie , którym można regulowac pH wody w zakresie 2,5-9,5 . Nie spodziewałem się , że ułożenie obsady do akwarium może być tak skomplikowane , szkoda też że Inneski nie mogą być z Ramirezkami, obydwa te gatunki bardzo mi się podobają. Myślę że przede mną jeszcze długa droga aby poznac dokladnie jakie rybki mogę miec w swoim akwa. Biorę się wiec za lekturę, dzięki za cenne informacje :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Polecam zamiast neonów Innesa zwrócić uwagę na neony czerwone, mają bardzo zbliżone wymagania do Ramirezków, a wygląd podobny do Innesków.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Pietrek pisze: Nie spodziewałem się , że ułożenie obsady do akwarium może być tak skomplikowane
Nie musi - mierzysz wodę, dobierasz obsadę roślin i zwierząt. Są ryby preferujące torfianki i "betony", jeśli nie chcesz zmiękczać i zakwaszać wody do akwarium, wybierz ryby i rośliny preferujące wodę zasadową. Ot i cały sekret:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ