[54L] Baniaczek okiem początkującego

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kup na poczatek rosline Pistia i zobacz co sie stanie z twoim NO3 jesli bedzie to sposob na jego kontrole to mozesz odroczyc kupno nowego filtra na jakis czas. Oczywiscie Aquael turbo 500 z ceramika bedzie o niebo lepszy niz ten mechanik, ktory jest teraz, wybor nalezy juz tylko do ciebie.
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Najgorsze jest to, że tej Pisti nigdzie nie ma :( A z internetu zamawiać roślinki? W sumie nawet nie wiem czy też bym znalazł... A w sumie jak filtr jest słaby na to akwa to zawsze będę miał jakieś problemy więc nie wiem czy rozsądnym rozwiązaniem nie będzie kupno tego turbo 500, tylko właśnie chodziło mi o to czy się nada, bo nie chcę za miesiąc znowu wymieniać tylko już chce żeby był dobry docelowy w baniaku :) A jak to wygląda z ceramiką? czyści się to jakoś? wymienia co jakiś czas czy jak? Bo nie mam bladego pojęcia
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Odnośnie dołożenia nowych roślin to powiem tak światło pozwala tylko na te mało wymagające takie jak kryptokoryny zabienice moczarka nurzaniec czy anubias . moczarke już masz trzymaj ja ile sie da nurzanca jak dostaniesz to zasadź można go przycinać na długość .krypto i zabienice potrzebuja w podłożu ziemi lub gliny bo większość składników pobieraja korzeniami .
Pistia też pomaga pozbyć się nadwyżek po ustabilizowaniu akw moze zniknąć
Jak to nie pomoże to zostaje jeszcze hydroponika poczytaj może cie zainteresuje
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Muszę pokombinować jak w przyszłości przerobić moją pokrywę na dwie świetlówki o ile tak się da :P Ale w pierwszej kolejności filtr i glony :) Popatrzę na rośliny ale wszystkie które proponujecie rosną wyżej niż moje akwarium, chciałbym coś małego na przód i jedna roślinę póki co większą na tył a jak się uporam z glonami to wstawię lepsze światło i będę mógł zgłębiać trudniejszą wiedzę :) Na ten moment odpuszczę sobie hydroponike bo muszę ogarnąć podstawy które u mnie kuleją, żeby potem kombinować... Powiedzcie mi jeszcze czy bezpieczne jest zamawianie roślin przez internet?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie przejmuj się, że rośliny rosną wyższe niż wysokość Twojego akwarium, kiedy dobija do tafli, po prostu ucinasz i często odcięty element wsadzony w podłoże puści korzenie, dzięki czemu masz nową roślinkę. Obcinanie powoduje rozkrzewianie się rośliny, w miejscu odcięcia puści dwa pędy na wzór litery Y, więc lepiej odcinać nie przy samej tafli, tylko nieco niżej jeszcze. Z pistią u mnie w mieście podobnie, jak u Ciebie- w żadnym sklepie, a pewnego razu wszedłem sobie na olx i hasełko "rośliny akwariowe" i swoje miasto na wybór, zdziwiłem się, że tyle nawet za darmo oddają ludzie, tak też znalazłem pistie dla siebie za darmoszkę.
Przez allegro również zamawiałem, ludwigię i nadwódkę- w dobrym stanie przyjechały, przyjęły się i rosną dobrze.

Jeśli chodzi o Twój filtr, brakuje w nim odpowiedniej filtracji biologicznej, bo samą wydajność powinien mieć wystarczającą na taki litraż. Turbo 500 jest oczywiście wydajniejszy, ponadto oprócz samej gąbki jest wkład z ceramiki, która zapewnia miejsce na rozwój bakterii nitryfikacyjnych, czyli filtracje biologiczną [nawiasem mówiąc w gąbce też te bakterie się rozwijają, ale gąbkę płuczesz często], ceramiki nie płuczemy często- im mniej tym lepiej.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Kiedyś zamawialem dawno temu w sklepie przyszły ok z tego co wiem to nie powinno zamawiać sie zima ze względu na temperaturę a jaki masz problem z wielkością roślin małe krypto powinny być dostępne przy tym świetle nic innego z małych nie pociagnie no chyba że anubias
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Właśnie tak robię :) Zamówiłem dzisiaj Turbo 500 bo chce zrobić porządek w tym akwarium :) Mam nadzieje, że nie będę żałował decyzji i będzie jakaś poprawa :? Co do roślin to popatrzyłem trochę na sklep planta garden bo mają tam spory wybór, patrzyłem mniej więcej co cieszy moje oko no i uciągnie u mnie w akwarium ale, że znacie się lepiej to chciałem się was dopytać czy będzie się to u mnie trzymać?
Heterantera paskowana:
https://www.plantagarden.pl/rosliny-akw ... folia.html
Limnofilia bezszypułkowa:
https://www.plantagarden.pl/rosliny-akw ... flora.html
Również będę szukał pisti ale czy znajdę się okaże a trzeba zagęścić to akwarium :)
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

UPDATE

Post autor: Gandol »

Tak jak pisałem nastąpiła zmiana filtra z którego jestem na ten moment zadowolony, jedyny minus to jego wielkość, jak na moje akwa jest spore :rotfl Nie wiem czy jest to możliwe ale zrobiłem dzisiaj z ciekawości testy a w piątek zamontowałem nowy filtr i podmieniłem 10l wody a NO2 i NO3 się poprawiły, minimalnie ale jednak :brawo
Cl2 - 0
pH - 7,6
KH - kolor był między 10 a 15 więc ciężko stwierdzić :(
GH - >21
NO2 - 0
NO3 - 50
Filtr mam ustawiony na połowę wydajności wyrzutu bo na maksa robił taki prąd, że aż rośliny się mocno przeginały, może zostać ta połowa czy lepiej dać na maks możliwości? A no i zapomniałem dodać, że dokupiłem 3 roślinki w czwartek, może te dwa czynniki wpłynęły na poprawę testów?
Dokupiłem staurogyne repens, kryptokoryne wendtii "green" oraz limnophila sessiliflora. Dodatkowo usunąłem rośliny które mocno były zaatakowane krasnalami i moim zdaniem jest o wiele lepiej, na pewno bardziej zielono :) Fajnie by było jakby ktoś jeszcze wytłumaczył mi co to KH i GH i jak sobie poradzić z tym żeby poprawić wyniki :) No i na koniec mały bonusik, moja "płatka" się okociła i mam 14-15 małych :) W sumie cieszę się bardzo, że coś tam się rozmnaża i to po raz drugi bo za pierwszym razem nie miałem kotnika to wszystkie niestety zostały zjedzone :( teraz są bezpieczne :) Tyle, że problem jest jeden, co ja zrobię z taką ilością ryb? :o No i wydaję mi się, że krewetka też jest coś podejrzana bo jakaś taka gruba z tyłu u dołu chodzi więc kto wie :) Ale co by nie było samych suchych faktów, trochę zdjęć:
Nowy filtr
Obrazek
Obrazek
Czy taki wkład biologiczny może być?
Obrazek
Nowe rośliny:
Obrazek
Tak akwarium prezentuję się na dzień dzisiejszy:
Obrazek
No i bonusik czyli "młode pokolenie":
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia i już myślę i kombinuje co tu zrobić z oświetleniem żeby było lepsze i też żeby boki akwarium było oświetlone bo tak na prawdę środek przejmuje wszystko no i ogólnie słabe światło mam, jak ktoś ma jakieś pomysły proszę proponować tylko też nie jakimiś kosmicznymi kosztami :P Pewnie i tak dopiero ze światłem pokombinuje dopiero w przyszłym miesiącu bo mam budżet nadszarpnięty :?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No i fajnie. Teraz będziesz musiał zrobić porządek z obsadą, poczytaj dokładnie o rybach, które masz, poznasz ich wymagania i będziesz wiedział, co zmienić, co oddać. Drogi masz w sumie dwie- wodę będziesz zmiękczał lub nie i w zależności od tego dostosujesz obsadę.
Zmiękczanie to kupowanie wody demineralizowanej lub RO i mieszanie z kranówką, aż otrzyma się potrzebne proporcje twardości GH/KH, potem dokwasza się kwasem dla odpowiedniego pH. Można kupić filtr RO i być samowystarczalnym, bez kupowania wody.
Można też nie mieszać wody wcale, ale wtedy i ryby wód miękkich odpadają, a zamiast nich najpewniej celować w żyworódki jak Twoje platki...

Przed filtr wsadziłbym jeszcze wysokie roślinki, aby go zamaskować.
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Cieszę się, że są postępy :) Z tym zmiękczaniem wody trochę dużo zabawy :( Bystrzyki może uda mi się oddać koledze. Tylko teraz mam dylemat... Nie wiem czy dokupić miedzików i stworzyć jedo większe stadko może wtedy by pływały razem i ładniej by to wyglądało czy może zostawić te 6sztuk miedzików co jest a kupić jakieś stadko mniejszych rybek np razborek? Klinowe lub espei. Co myślicie? Najbardziej podobają mi się microrasbory galaxy jak dla mnie po prostu piękne ale w jednym sklepie je tylko znalazłem 12zl sztuka :( No i nie wiem co z płatkami bo w sumie fajnie, że rodzą się małe ale na dłuższą mete co z nimi zrobię? Więc płatek chyba też będę musiał się pozbyć...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wiesz , jaką masz wodę, teraz do tej wody dobierz odpowiednio rybki lub baw się w mieszanie jej i masz większy wachlarz wyboru obsady...nim zaplanujesz jakieś rybki dokupić- sprawdź dokładnie ich wymagania, czy zapewnisz im odpowiednią wodę.
Jeżeli chodzi o żyworódki, jest na nie prosta metoda, aby się nie mnożyły- kupować i trzymać same samce- dlaczego samce a nie samice?
Jak kupisz samice, to jestem przekonany, że któraś już w sklepie będzie w ciąży i zaczną się mnożyć nowe pokolenia...
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

To już wiem, miedziki i razbory mniej więcej spełniają te wymagania jak czytałem na necie tyle, że nie wiem co będzie się lepiej prezentować, jedno duże stadko czy dwa trochę mniejsze. Co do płatek to w sumie niezły pomysł :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na pływanie w ławicy nie licz- mam 112l zbiornik i też "ławica" nie trzyma się kupy- te zbiorniki są po prostu za małe, kiedy ryby widzą się wzajemnie z jednego końca akwa do drugiego...pływanie w ławicy to obrona, kiedy w małym zbiorniku zwierzęta czują się bezpieczne- nie czują potrzeby jej stosowania.
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Po raz kolejny mnie zszokowałeś :D to chyba będą dwa mniejsze stadka :D
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Troszkę nowości, krasnale już chyba się poddały albo jeszcze jakieś niedobitki są zabijane :brawo Bo na roślinach nie zauważam nic niepokojącego, jedynie na sagittari jeszcze pozostałości są i na żwirku w niektórych miejscach da się zobaczyć czarne nitki ale ogólnie jak na moje mało doświadczone oko tragedii nie ma! 8) Maluchy rosną i zaczynają im się wybarwiać ogonki ale i tak będą wydane bo u mnie nie ma gdzie tego trzymać i zostawię tylko 2-3 sztuki samców bo ładne są te płatki :mrgreen: Idąc dalej bystrzyki również mam zamiar wydać bo one żyją w wodzie miękkiej jak się dowiedziałem i chciałem je zamienić na zwinniki jarzeńce, bardzo mi się spodobały i jak patrzyłem na wymagania w internecie to moje idealnie im nie odpowiadają ale nie ma tragedii ;) będą dwa stadka z małych rybek bo stwierdziłem, że lepiej w takim zbiorniku trzymać mniejsze rybki ale więcej i tyle. Filtr spisuje się myślę dobrze patrząc na efekty, po tygodniu jego pracy podmieniłem wodę i w tej odessanej wodzie wyczyściłem tylko gąbkę, ceramiki nie ruszałem :) Na wypłatę postanowiłem poprawić oświetlenie, prawdopodobnie dodam drugą tubę chyba, że ogarnę ledy samemu w kilku miejscach pokrywy zobaczymy, bo rośliny po bokach mają mało światła :( Również na przodzie akwa chcę zasadzić trawniczek ale to również na wypłatę ;) To chyba tyle na ten moment :D
Otoski w końcu "zgrupowały się" i wyszły trochę się pokazać :rotfl
Obrazek
A tak akwa prezentuje się na dzień dzisiejszy :)
Obrazek
ODPOWIEDZ