Czy jest możliwość mieszania podłoża?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Czy jest możliwość mieszania podłoża?

Post autor: marianski92 »

Witam. Mam pytanie, czy jest możliwość stosowania czegoś tańszego jako podsypka pod podłoże Advanced Soil Plants? Chciałbym, aby rośliny rosły prawidłowo ale 9l takiego worka wychodzi koło 100 zł, co przy zakładaniu akwarium 300l przekłada się na 3-4 takie opakowania. Te 3 opakowania jestem w stanie jeszcze kupić ale dalej nie jestem pewien czy to wystarczy przy założeniu, że z tyłu ma być grubsza warstwa. Czy warto zainwestować w 4 worki tego Advanced Soil Plants czy pod spód wsypać coś tańszego a na górę 2 worki owego podłoża.
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

Nie wiem czy nie odwrotnie. Roślina stara się zapuścić korzenie jak najgłębiej. Często daje się przecież na spód ziemię ogrodową a na górę piasek.
Ale ja jestem słaba w roślinach, niech ktoś jeszcze się wypowie
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Taniej wyjdzie wykopac ziemi z ogrodu, dokupic troche kulek gliniano-torfowych, pokruszyc wszystko, wymieszac razem, mozna dodac stary substrat bogaty w stare korzenie, odpadki, kupy i szczatki roslin i uzyc jako bazy 4 do 5cm i przykryc bardzo drobnym zwirem lub od biedy piaskiem.

Gwarantuje to najlepszy podklad i baze dla roslin korzeniowych, szczegolnie Zwartki i Zabienice beda zadowolone.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze:Taniej wyjdzie wykopac ziemi z ogrodu, dokupic troche kulek gliniano-torfowych, pokruszyc wszystko, wymieszac razem, mozna dodac stary substrat bogaty w stare korzenie, odpadki, kupy i szczatki roslin i uzyc jako bazy 4 do 5cm i przykryc bardzo drobnym zwirem lub od biedy piaskiem.

Gwarantuje to najlepszy podklad i baze dla roslin korzeniowych, szczegolnie Zwartki i Zabienice beda zadowolone.

potwierdzam! Takie rozwiązanie stosuję u siebie od lat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

A czy w przypadku zastosowania na dnie takiej uniwersalnej ziemi ogrodowej i takich owych kulek torfowych nie zmienią się diametralnie parametry wody? Mam drobnym żwirkiem tak jakby zaizolować te ziemię, żeby nie wypływała na powierzchnie wody? Czy jest spora szansa, że pojawi się inwazja glonów przy takim podłożu z ziemi ogrodowej? Planuje w tym zbiorniku hodować m.in, Microsorium pteropus Trident, Micranthemum Monte Carlo, Hedyotis salzmannii może jeszcze Cryptocoryne parva i na trawnik Eleocharis Parvula albo jeszcze jakiś lotos. Oczywiście planuje zasilać zbiornik domową bimbrownią CO2.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Na warstwę ziemi możesz dać drobną siatkę (moskitierę) i przykryć warstwą żwirku (tak minimum 5 cm) i nic nie wypłynie a ryby nic nie wykopią.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ