filtr kubełkowy - jakie wkłady?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
halina91
Posty: 18
Rejestracja: 19 lis 2017 17:01

filtr kubełkowy - jakie wkłady?

Post autor: halina91 »

witam,
prosze o rade jak ulozyc wkłady w filtrze kubełkowym.
filtr zewnętrzny fluval104
zbiornik 112l
w obsadzie planuje pielegniczki ramireza, neony czerwone, kiriski

wklady:

ceramika zwykła
matrix
kulki torfowe
gąbka

w filtrze mam 3 komory na wkłady inne niż gąbka. czy warto jedną zrobić pustą dla lepszej przepustowości?
prosze doradzić w jakiej kolejnosci poukłądać wkłady.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie warto zostawiać pustego miejsca w filtrze, to marnotrawstwo.
Kolejność, jaką ja bym zastosował: dół gąbka, żeby wyłapała pierwsze syfy, potem ceramika, raczej nie mam pomysłu czy najpierw bio czy zwykła [czy ma to znaczenie], a na górę dałbym torf.

Ramirezki i neony czerwone lubią ciepłą wodę, wybierając gatunek kiryska zwróć uwagę, aby taka temperatura nie przeszkadzała mu.
halina91
Posty: 18
Rejestracja: 19 lis 2017 17:01

Post autor: halina91 »

we fluvalu, ktory mam gabka jest po jednej stronie i wypelnia polowe filta. czyli kolejnosc wkladow to: ceramika dół a góra (czyli blisko wlotu) torf?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zależy od gradacji gąbki, podejrzewam, że ta gąbka jest bardzo gruba, jeśli tak jest to i tak na dół dałbym gąbkę drobniejszą i dalej tak jak wyżej napisałem.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Ja mam od dołu:
wata
ceramika drobna
ceramika grubsza
gąbka

oczywiście do tego prefiltr
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli od samego dołu masz watę i wcześniej prefiltr to myślę, że te elementy wyłapują wszystkie syfki, uważam że gąbka na samej górze w takim wypadku jest zbędna. Jak często musisz wymieniać tę watę w takim układzie i czy gąbka z samej góry podczas czyszczenia/płukania jest zanieczyszczona?
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

prefiltr czyszczę przy podmianie wody, podmianę wody robię różnie, nie raz co 3 dni, nie raz co 7dni zawsze jest to 10l + zbieranie syfku z podłoża.
Dzisiaj otworzyłem kubełek w celu wymiany zeolitu na ceramikę, na oko wyciągnąłem z 1kg zeolitu, a dalem 400-500gram ceramiki.

W kubełku dużo syfu nie było, włóknina widać, że lekko zabrudzona, gąbka praktycznie czysta.

PS: odpowiesz na mój temat niżej ?
ODPOWIEDZ