Akwarium w słoiku

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hopsasa
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2017 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Akwarium w słoiku

Post autor: hopsasa »

Dzień dobry! Dostałam zlecenie na prezent, analogiczny do modnego teraz lasu w słoiku - mam zrobić "jezioro" w słoiku. Nie znam się ani trochę na akwariach i wodnym świecie, ale myślę, że powinnam spytać o to specjalistów - jestem przekonana, że to wcale nie jest takie proste. Otóż mam słoik/wazon ok.0.5l, średnica z 10cm. Chciałabym zrobić do niego dno (jakieś kamyczki, podłoże) oraz roślinkę. Może być jedna, mogą być dwie. Słoik może oczywiście być otwarty, jeśli ma to znaczenie dla roślin. Teraz moje pytanie - jak przygotować takie podłoże, co kupić (dokładnie!) i jaka roślina akceptuje takie warunki (bez filtra, ciepłej wody itp.). Jak o nią dbać? Czy w ogóle coś przeżyje?
Zastanawiam się też czy jest jakiś malutki organizm (np. ślimak, skorupiaczek, cokolwiek), który mógłby żyć w takim "akwarium"?
Bardzo liczę na waszą wiedzę i doświadczenie.
AwesomemaN
Posty: 25
Rejestracja: 31 lip 2017 11:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: AwesomemaN »

Podłoże jakie chcesz byle naturalne, korzonek kup w akwarystycznym na wagę jakieś wyjdzie Ci 2-3 złote(korzeń japoński tak się nazywa jest jasny i rozłożysty i delikatny) na to roślinę Anubias NANA, kolejnie kup gdzieś jakaś lampeczkę ledową nie wiem 2Wat starczy może być mniejsza na USB są takie do oświetlania klawiatury zamontuj od góry aby świeciła na wodę, zalej kranówą, do tego ślimak jakiś nie wiem świderki (grunt nie ryba bojownik ani welonki za duze akwarium na te ryby :D ) i z głowy podmieniać wodę co tydzień na odstaną z 70% nawet

Tą roslinę umocuj do korzenia i z głowy :)
Awesik !
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie polecam. Szybko zajdzie glonami. Będzie efektownie przez tydzień, potem zacznie gnić. Wiem z autopsji.

Najmniejszy zbiornik jaki udało mi się utrzymać bez filtra i grzałki to 8 litrów przez lato na balkonie. Dolewałam tylko wodę.

Miałam również 5l ale z filtrem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hopsasa
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2017 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hopsasa »

BARA pisze:Nie polecam. Szybko zajdzie glonami. Będzie efektownie przez tydzień, potem zacznie gnić. Wiem z autopsji

A co z wylewaniem wody i wlewaniem nowej? Czy jest w ogóle taka możliwość, żeby roślina to przeżyła (rezygnuję ze ślimaczka, zostawiam samą roślinę)?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli masz ochotę na częste podmiany wody i czyszczenie zbiorniczka to poeksperymentuj z mchem na piasku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kiedyś (z 10 lat temu?) zrobiłem coś Takiego:
https://drive.google.com/file/d/0B-lBt2 ... cxVXc/view

Kolba 150ml ze żwirkiem i kawałkami kory albo lignitu i malutkimi sadzonkami mikrosorum. Jako tak trzymało się z 2-3 lata na półce, bez oświetlenia i filtra, w miarę potrzeby była dolewana woda.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

chemik4 pisze:Kiedyś (z 10 lat temu?) zrobiłem coś Takiego:
https://drive.google.com/file/d/0B-lBt2 ... cxVXc/view

Kolba 150ml ze żwirkiem i kawałkami kory albo lignitu i malutkimi sadzonkami mikrosorum. Jako tak trzymało się z 2-3 lata na półce, bez oświetlenia i filtra, w miarę potrzeby była dolewana woda.
Życie w probówce, urokliwe :)
ODPOWIEDZ