Start podłoża.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

marianski92 pisze:Przepraszam za swój poprzedni post, nie chciałem nikogo urazić tylko wczoraj byłem trochę wkurzony bo latałem za tymi wszystkimi produktami chyba z pół dnia a nie udało mi się dostać wszystkiego, co chciałem.
To sam widzisz, jak ulega się presji środowiska akwarystycznego:), a te produkty to wytwory marketingu. Doradzamy tylko, aby robić to spokojnie, bez pośpiechu, bez chemii, bo to nie jest potrzebne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

krzych_100 ok, pełna zgoda. Nie mam zamiaru opierać całego zbiornika na chemii ale wydaje mi się, że dzięki takim preparatom szybciej wytwarzają się bakterie nitryfikacyjne i jest mniejsze ryzyko sprowadzenia do akwarium jakiegoś świństwa np na niezbadanej ziemi ogrodowej.

A tu cytat z Waszej encyklopedii akwaforum

Szybszym sposobem jest skorzystanie z tzw. uzdatniaczy, środków chemicznych w płynie, które wlane do wody wiążą w nietoksyczne związki chlor i sole metali ciężkich. Dodatkowo zawierają substancje łagodzące stres ryb związany ze zmianą warunków środowiskowych. Zwykle w kilka chwil po użyciu uzdatniacza woda jest gotowa do użytku.
Preparaty te produkują:
- Hagen: Aqua Plus;
- JBL: Biotopol;
- Tetra: AquaSafe;
- Tropical: Antychlor, Esklarin;
- Sera: Aquatan;
- Zoolek: Antychlor.

Można także profilaktycznie odkazić wodę, aby pozbyć się szkodliwych bakterii i pierwotniaków, np. Tropical produkuje środek o nazwie Aqua-Kali, a Zoolek - Odkażalnik.
Także dalej nie uważam, żeby to było jakieś zło. Kupiłem to już, ok już tego następnym razem nie kupie bo i tak mam zamiar zostawić akwa na okres 2-3 tygodni w celu dojrzewania. Nie mam zamiaru tam wpuścić jutro ani pojutrze żadnych ryb. Tylko rośliny, podłoże, korzeń, filtr, światło, grzałka, preparat AquaStart i zobaczymy co z tego wyniknie.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do bimbrowni to n taka akwa 300l wątpię żeby coś dała nawet dwie
Jak już to butla CO2. ale też nie jestem pewien czy przy tych ledach warto się z tym bawić . poza tym napowietrzanie wody deszczownica wtrąci CO2 z wody wiec moim zdaniem jedno wyklucza drugie ja zastanawiałem sie tez nad tym oświetleniem ale po konsultacji postawiłem na power led
Właśnie zamówiłem diody i będę robił belkę ok 66 70 wat doświadczenie mam zerowe ale może się uda jak wyjdzie to bedziemy mogli porównać ukończenie całości planuję tak na czerwiec wiec będę uważnie śledził twój wątek liczę na fotorelację z zakladania i częste aktualizacje tematu
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

andypl33 Tak ale boje się, że takie oświetlenie może być nawet za mocne i chyba jakaś CO2 jest wymagana, żeby nie mieć za chwilę zakwitu wody. Na butlę CO2 mnie póki co nie stać, może jak się nie sprawdzą takie małe bimbrownie to będę odkładać na taki zestaw z butlą. Ja własnie znowu czytałem, że przy CO2 w dużej ilości ( nie wiem czy 2 butelki bimbrowni to duża ilość na 300l) musi być napowietrzane akwarium bo ryby się później duszą. Na ile to jest prawda to nie wiem bo w 112l nigdy nie stosowałem CO2.

Ok 66-70 wat przy ledach to chyba powinieneś mieć ok. Nie jestem do końca pewien ale skoro facet od lat zajmujący się akwarystyką polecił mi 2 belki ledowe o łącznej mocy 72W na 300l to chyba tu się to trochę inaczej rozkłada niż na zwykłej świetlówce t5 czy t8.

Zdjęcie może jakieś zamieszczę, jak wszystko wyjdzie :D A jak nie to się zakopie w łóżku i skryje się przed światem i pewnie nawet nie będę umiał patrzeć na to akwarium z załamania. A tak na serio to nawet jak coś nie wyjdzie to będę dalej walczył o poprawę. Mam nadzieję, że te moje podłoże też wyłapie nadmiar niektórych substrancji. Teraz czytam, że to jest podłoże aktywne i wyłapuje z wody wszystkie nadmiary, które są szkodliwe czy dla roślin czy dla rybek albo krewetek. Dam ziemię ogrodową ( taką wykopaną z miejsca, gdzie rośnie tylko trawnik ), wymieszam to z keramzytem, żeby się nie robiły te strefy beztlenowe, na górę dam rozkruszone kulki gliniano torfowe i wszystko posypie podłożem aktywnym, do wody wleje aquastart i zobaczymy co się wydarzy. Albo będzie wielka klapa albo wszystko wyjdzie jak ma.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

andypl33 pisze:Co do bimbrowni to n taka akwa 300l wątpię żeby coś dała nawet dwie
Nie opowiadajmy bajek, dobrze dzialajaca bimbrownia z dyfuzorem lub dzwonem bedzie swietnie sobie radzic. Nie o to chodzi czy sa to drozdze z cukrem w butelce PET czy gaz w butli metalowej tylko o sposob dyfuzji i rozpuszczania CO2 w wodzie.

Skonczyl mi sie gaz i aktualnie jade na zacierze, obsluguje 240L i problemu nie widze. Leci 24h/dobe jedynie na noc zmieniam dysze aby wiecej poruszala woda, natomiast nawet bez tego nie ybloby problemu, bo duze zbiorniki raczej nie zagazujemy tak szybko jak typowe 54L czy nawet od biedy 112L ale to trzeba miec pecha zeby zagazowac 112L.

Uwazam ze jesli u kogos wystepuje problem krasnorostow, ma twarda wode i ciezko mu ja doprowadzic do parametrow wody miekka/srednio-miekka to puszczanie CO2 nawet przy slabym swietle obnizy mu pH wody oraz w jakims tam malym stopniu wspomoze roslinnosc.

Zbyt sztywno sie bierze porady bo CO2 to tylko przy swietle 0.5W/L, nieprawda, mozna wszystkiego uzywac z glowa aby osiagnac zamierzony cel.
ODPOWIEDZ