Śmierć zbrojnika niebieskiego

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maattheooo
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2017 17:21

Śmierć zbrojnika niebieskiego

Post autor: maattheooo »

Witam wszystkich. Mam akwarium 72L (80x30x30) z roślinami, 2 korzeniami i 2 skałami z lawy wulkanicznej. Filtr wewnętrzny z deszczownią, która wywołuje ruch tafli wody, grzałka 75W. Stała temperatura 26*C, akwarium ma już ponad miesiąc, parametry w porządku, brak jakichkolwiek złych oznak. Początkowa obsada:
- 1x samiec bojownika strzępiastego,
- 10x neon czerwony,
- 4x kirys pstry,
- 1x młody zbrojnik niebieski

Problem zaczął się kilka dni temu - neonki zaczęły gwałtownie pływać przy szybie, pojawiły się na ciele białe kropki, niektóre miały zaburzenia równowagi - dzień później wszystkie były martwe. Poczytałem i stwierdziłem, że to choroba gazowa (źle ustawiona deszczownia? Teraz ustawiłem ją 5 cm pod powierzchnią wody, pod kątem około 50* tak, żeby był ruch tafli wody). To było w czwartek, niestety musiałem wyjechać na weekend. Dziś nie mogłem znaleźć zbrojnika, po jakimś czasie go znalazłem - niestety martwego. Był pod roślinką. Całe ciało w jakimś białym puchu, ciało nie unosiło się do powierzchni wody a opadało, miał też ubytek na brzuchu - prawie go nie było. Bojownik i kiryski mają się dobrze, żadnych zmian w zachowaniu, mają apetyt. Robiłem podmiany wody, dbałem o warunki. Ktoś kojarzy takie skutki?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie są parametry wody? Konkretnie proszę.

Zbrojnik padł z jakiś przyczyn i po prostu spleśniał. Szkoda, że do nie wyłowiłeś wcześniej.

Zachowanie neonów wskazuje na prawdopodobny problem z zatruciem wody azotynami.

Jak długo akwarium dojrzewało?
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę z jednoczesnym odmulaniem dna?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ