Kamienie do akwarium.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Kamienie do akwarium.

Post autor: Raori »

Nie wyobrażam sobie, żeby w moim akwarium nie było kamieni. Nie wiem czy nie będzie musiało ich nie być, ale muszę to zweryfikować. Posiadam ryby z dorzecza amazonki i okolic. W rzekach tych występują skały osadowe, metamorficzne, różnej frakcji, w dużych ilościach. W północnej części koło Gujany czerwony piaskowiec. Owszem, rzeki zawierają odcinki wyłącznie z dnem mulistym, piaskowym itp, bo to jest naturalne, ale naturalne są też odcinki z kamolami z mniejszym lub większym udziałem w tej samej rzece.

Do nie zastosowania kamieni przekonuje mnie tylko i wyłącznie potencjalnie negatywny wpływ kmaulców na jakość środowiska w akwarium, problemy z utrzymaniem optimum i wygoda utrzymania zbiornika. Jakie macie doświadczenia. Czego unikać, a co można zastosować. Proszę o wypowiedź w tym zakresie.

Jeszcze dla ścisłości, nie odtwarzam warunków z jakiegoś Rio Negro (chociaż mam Neony Innesa i powinienem) i dlatego nie będę miał na dnie z tego powodu jasnego piasku, ziemi z lasu, kawałków patyków i liści. Tak, tam nie ma zazwyczaj kamieni. Blackwater odpada.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Byleby kamulce nie wpływały na parametry- jak sprawdzać na pewno już czytałeś, ponadto warto zadbać o to by nie układać ich na piasku, a bezpośrednio na jakiejś macie [styropian], która również bezpośrednio leży na szkle- wtedy spokojnie można nawet bardzo duże i ciężkie kamienie układać, całość dopiero dookoła zasypać tym piachem.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dobra. Zapytam wprost.
Dlaczego nie łupek?
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Czyli łupek mam oddać komuś, a jak bardzo chcę to mam załadować do zbiornika węgiel kamienny. pH 6.6 do 6.8; GH 7; KH 1
Będzie idealny.
A granit?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Raori pisze:A granit?
Mam u siebie i jestem zadowolony. Robilem probe octowa bo posiada drobne biale zylki i cos tam musze przyznac syczalo, natomiast w momencie kiedy robie podmiany wody 20L co tydzien z czystej RO to pH/KH/GH nie zmienia sie absolutnie wcale wiec uwazam ze jak najbardziej granit sie nadaje, no ale trzeba go przetestowac.

Dobra ta stronka MarJan
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Raori Jak dajesz Neony i pielęgniczki a do tego piach ja bym się skupił na fajnych otoczakach. Wczoraj kupiłem kilka kilogramów czarnych dla kontrastu z jasnym piachem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Takie z rzeki wziąć?. Będę w Szczawnicy koło noeego roku, to mogę jaką dunacówkę przygarnąć. Bede miał czarny piach, to jasne kamienie bedą ok.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Możesz w Grajcarku sobie znaleźć, ale możesz za to dostać mandat:)
Ale serio - od biedy w markecie można kupić otoczaki opatrzone logo Filtus (13zł/kg). Są chyba polerowane.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Raori na Allegro znajdziesz różne za kilka zł kilogram.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ