Filtr RO data ważności

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Amea
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2017 1:00

Filtr RO data ważności

Post autor: Amea »

Witam :)
Przeglądałam wątki korzystając z wyszukiwarki ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie dotyczące filtra RO. Na poszczególnych filtrach mam opisane po jakim czasie powinnam podmienić wkłady ale to dotyczy opcji kiedy filtr jest w stałym użyciu. U mnie natomiast filtr został zainstalowany 3 lata temu i od tamtej pory tylko raz była spuszczona woda. Czy w takim wypadku powinnam kupić nowe wkłady czy mogę używać tych które są? Zamierzam uruchomić małą kostkę dla krewetek blue velvet więc chciałabym być pewna swojej wody nim pojawi się w nim jakieś życie. Na razie filtr dojrzewa na zwykłej wodzie kranowej ale czytałam że lepszym rozwiązaniem jest woda z filtra z dodatkami soli stąd mój powrót do filtra RO o wątpliwej dacie ważności :oops:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Olałbym datę ważności, jeśli filtr przechowywany był "na sucho" to i tak wkłady będą do wymiany, ale zamiast od razu wymieniać przefiltruj parę litrów i sprawdź parametry. Według mnie to najlepszy wyznacznik, kiedy filtracja staje się coraz gorsza i parametry też to czas na wymianę, a datą bym się nie sugerował.
Amea
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2017 1:00

Post autor: Amea »

Rozumiem i dziękuję za szybką odpowiedź :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Gwoli ścisłości, Twój filtr był tam raz używany więc uważam, że data nie ma wpływu. Kiedy będziesz już korzystać częściej z filtra oczywiście zastosuj się do instrukcji. [zazwyczaj wkłady 6 miesięcy,a membrana kiedy twardość po przefiltrowaniu wzrasta]
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Amea Za parametry wody nie odpowiadają wkłady filtra, bo czyszczą ją mechanicznie, tylko membrana. Jak nie używałaś filtra to ta ostatnia powinna być OK. Wkłady bym wymienił na nowe bo to niewielki koszt, nie wiadomo jakie życie w nich zamieszkało po takim czasie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Amea
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2017 1:00

Post autor: Amea »

Czekam jeszcze na miernik do wody i zobaczymy co pokazuje. Ale zamierzam zastosować się do Waszych porad i wymienię filtry od razu. Co do membrany to też mam nieco wątpliwości ale zrobię pomiary. Dziękuję za podpowiedzi :D
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

AmeaTest jest jak najbardziej wskazany a z membraną byłbym dobrej myśli.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ